Ηλεκτρονικα βιβλια: eBook readers!

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Σκεφτομαι να παρω και ενα ebook reader (λεω "και", γιατι ανεφερα ηδη την αναζητηση μου για φωτογραφικη μηχανη...). Σιγουρα δεν θα ειναι Kindle ! Εχω βρει ενα με 100€ με εγχρωμη οθονη, media player, 30 ωρες χρηση μουσικης, ή 5 βιντεο, ή 7 eBook λειτουργειας! Εαν ξερει κανεις σας γερμανικα, εδω θα το βρειτε. Συμπληρωματικα χαριζουν και 4 eBooks απο μια συγκεκριμενη σελιδα, αλλα δεν γνωριζω αν μπορει κανεις να διαλεξει, ή προκειται για συγκεκριμενα!Στη σελιδα δεν αναφερει κατι..

Στελνουν και στο εξωτερικο, τιμη κατοπιν τηλεφωνηματος ..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

δεν τα έχω ψάξει καθόλου, γιατί παρόλη την αγάπη μου για το βιβλίο, δεν μπορώ να διαβάσω (ολόκληρο βιβλίο) από ηλεκτρονική συσκευή. Βέβαια έχει πλεονεκτήματα αλλά η αίσθηση του βιβλίου είναι κάτι που το θέλω...
Πάντως από άποψη τεχνικών χαρακτηριστικών φαίνεται πλήρης.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Μπα...
Καλλίτερα να πάρω το βιβλίο και ας δώσω κάτι παραπάνω από το να πάρω ένα e-book.
Δεν μου κάνει!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μου αρεσουν τα βιβλια, δεν το συζηταμε, εχω καμμια 300+. Το θεμα ειναι: Εισαι σε ταξιδι με τρενο ή με αεροπλανο. Τι θα διαβασεις? Ξερεις οτι εχεις τελικα ορεξη για το βιβλιο που πηρες?

Οσο και να με αρεσουν τα κλασικου τυπου βιβλια, τα eBook ειναι πολυ πρακτικοτερα (μεχρι και στο κινητο μου εχω, αν και λιγο μακακισμενος ο τροπος μεγενθυνσης.. :mrgreen: )
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ως αναγνώστης βιβλίων επαναφέρω το θέμα.
Θα ήθελα να συζητήσουμε λίγο το θέμα των ηλεκτρονικών αναγνωστών, πιο επισταμένα. Βέβαια ακόμη δεν κυκλοφορούν πολλοί Ελληνικοί τίτλοι, αλλά κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό.
Ενώ είμαι άνθρωπος της τεχνολογίας (όσο μπορώ), έχω κάποιους ενδοιασμούς.
1.Κατά πόσο μπορεί κανείς να διαβάζει ώρες από μια οθόνη. Μου έχουν πει όμως ότι πρόκειται για ειδικές οθόνες, με λευκό φόντο, που δεν κουράζουν και προσομοιώνουν το έντυπο.
2.Η αίσθηση του βιβλίου. Αυτό για πολλούς μπορεί να μη λέει και τίποτα.
3.Η αίσθηση της βιβλιοθήκης. Αυτό για πολλούς μπορεί να είναι και μια βλακεία.

Από την άλλη η δυνατότητα του να έχω 1000 (λέω εγώ τώρα, δεν ξέρω πόσα χωράνε) σε μια λεπτή συσκευή που ζυγίζει, π.χ 300 γραμμάρια, είναι κάτι που εκτός από εντυπωσιακό είναι και πρακτικό.
Επίσης απο ότι ξέρω έχω ακούσει ότι υπάρχουν και 3G ή Wi-Fi μοντέλα για να κατεβάζεις εφημερίδες, περιοδικά κ.λπ.
Επειδή λίαν συντόμως θα υπάρχει γκάμα βιβλίων στην Ελληνική αγορά, αν έχετε να προτείνετε και κανένα οικονομικό μοντέλο, ευπρόσδεκτο
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Ειχα διαβασει οτι στο iphone θα εχει κανεις την δυνατοτητα να αγοραζει χιλιαδες τιτλους βιβλιων τους οποιους θα μπορει εναντι μιας μικρης αμοιβης να κατεβαζει κατευθειαν απο ηλεκτρονικες βιβλιοθηκες.

Επισης με την ελευση του IPAD, τα e-books ερχονται ολοενα και πιο κοντα στο κοινο, λογω του λεπτου σχηματος του που παραπαμπει σε περιοδικο...

Με τα δυο παραπανω ως πρωτοπορους, ερχονται πολλες αλλες εταιριες να τους αντιγραψουν και να βγαλουν πολλες παρομιες η και πιο εξελιγμενες συσκευες.

H νεα ταση ειναι και το E-PAPER η νεα εφευρεση της ΣΟΝΥ η οποια θα δωσει περαιτερω δυναμικη στο ηλεκρονικο βιβλιο http://www.cnngo.com/tokyo/shop/paper-m ... ter-891413

Μπορει οχι η δικη μας γενια, αλλα η επομενη σιγουρα θα βλεπει το βιβλιο σαν κατι ιστορικο και εντελως παλιομοδιτικο.....

Οι καιροι αλλαζουν...... :boeller
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Θα σε βγουνε τα ματακια στο iphone ρε συ Αρη.. Το iPad απο την αλλη το βρισκω υπερβολικα ακριβο. Λεω να περιμενω λιγο ακομη.. Βασικα σε 3 το πολυ 4 χρονακια η τιμη ολων θα πεσει κατω απο το σημερινο μισο.. Αντεξα 36 χρονια, θα αντεξω αλλα 4.. χαχαχα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Καλα δεν λεω να βγουν ολοι να τα αγορασουν..

Στην παρουσα φαση ειμαι ΕΝΑΝΤΙΩΝ των ebooks. ΑΛΛΑ......με το περασμα των χρονων και τα e-readers θα εχουν καταπολυ βελτιωθει (οπτικα οι σελιδες θα γινουν σχεδον σαν να διαβαζεις χαρτι πιστευω) και οι τιμες θα ειναι εξευτελιστικες.

Μην ξεχνας την κινητη τηλεφωνια....στις αρχες του 90 ενα ΝΟΚΙΑ μπακατελα με συνδεση που μπορουσες να μιλησεις μοναχα εντος ΑΤΤΙΚΗΣ κοστιζε μια περιουσια.... Τωρα στα φαναρια βλεπεις τους Πακιστανους να μιλανε με την ωρα
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

offtopic: on

Αλλα η Nokia συνεχιζει να κανει κωλοτηλεφωνα, 20 χρονια μετα

offtopic: off
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

τo iphone όπως και το Ipad δεν κάνουν για αυτή την δουλειά. Να διαβάσειες κάνα αρθρο οκ, αλλά εγω πχ στις διακοπές διαβάζω 3 ώρες καθε μέρα.
Νομίζω όμως ότι τα ebook που ήδη κυκλοφορούν και δεν είναι ακριβά πλησιάζουν το χαρτί στην όραση. Νομίζω ότι βασική προυπόθεση είναι να μην έχει backlight
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βιβλίο”