Προτείνετε ένα βιβλίο

Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Tony έγραψε:Κάποιο βοήθημα συντακτικού με ασκήσεις,δηλαδή εστίασε εκεί που έχεις ανάγκη,όχι ότι κάποιο βιβλίο δεν θα σε βοηθήσει/ωφελήσει,αλλά καλύτερα και γρηγορότερα αποτελέσματα θα έχεις με ένα βιβλίο συντακτικού.

Επίσης γράφε...και στο χαρτί,και στο δίκτυο,βοηθάει πάρα πολύ,για το δίκτυο μπορείς να βάλεις και κάποιο extension (επέκταση) στον browser σου,translator (μεταφραστή) ώστε γράφοντας θα σε διορθώνει. :)
Δεν μου αρέσει αυτού του είδους το διάβασμα. Προτιμώ την ανάγνωση κειμένων που εκτός από το συντακτικό εμπλουτίζει και το λεξιλόγιο
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Παντελεήμων και έμενα δεν μου αρέσει η δουλεία(λέμε τώρα)αλλά δουλεύω από τα 13 μου... :D

Αστειεύομαι φυσικά ναι; Πάμε πάλι... ;)

Ζήτησες να σου προτείνουμε κείμενα για να βοηθήσεις το συντακτικό σου,(πολύ γενικό) αυτό,και σου πρότειναν,νουβέλες-μυθιστορήματα του Αλεξ.Παπαδιαμάντη-απομνημονεύματα του στρατηγού Μακρυγιάννη-απομνημονεύματα του Κολοκοτρώνη-βοηθήματα συντακτικού-το ημερολόγιο ενός καύσωνα,ότι κατάλαβε το κάθε μέλος.

Δηλαδή θέλω να σου πώ πως,για να πάρεις την καλύτερη πρόταση/απάντηση,πρέπει να κάνεις και την σωστή ερώτηση,το δεν μου αρέσει το τάδε δεν βοηθά,και η ανάγνωση κειμένων που λές δεν...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Sapiens: A Brief History of Humankind του Harari. Καταπληκτικό βίβλιο.mΔεν είναι τυχαίο ότι το προτείνουν οι Obama, Gates & Zuckerberg.
Χάρης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δεν ήξερα αν υπάρχει θέμα " Τι διάβασα σήμερα " και γι 'αυτό το βάζω εδώ.
Όπως και να' χει πιστεύω πως θ' αρέσει και στον Παντελεήμονα :roll: ..

Το λαμπρό αμάξι.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Διάβαζα την ωραία συζήτηση σας στη "σούπα", όλοι πιστεύω προβληματιζόμαστε, ιδιαίτερα οι γονείς και πολύ περισσότερο όσοι δε μπορούν να "αποδράσουν", βλέπουν το κατήφορο και θέλουν ν' αλλάξουν αυτή τη γενικότερη παρακμάζουσα νοοτροπία.
Πρίν από λίγο καιρό διάβασα στα παιδιά ( 7-9 ετών ) το "Παραμύθι χωρίς όνομα" της Π.Δέλτα ( και τι όμορφη η ατμόσφαιρα στο σπίτι όταν σβήνουν τα πάντα και μένεις με το φως πάνω απ' το βιβλίο, αναπαυτικά στο καναπέ διαβάζοντας και εκείνα να σε ακούνε ).
Τα μηνύματα επιμονής, θάρρους, εργατικότητας, φιλότιμου, ειλικρίνειας, σύνεσης, φιλοπατρίας που περνάει στον αναγνώστη με κάνουν να απορώ γιατί δεν συμπεριλαμβάνεται στη σχολική ύλη - ( ή μάλλον καταλαβαίνω.. ) - .
Ας είναι. Έγινε το αγαπημένο τους μυθιστόρημα. Προτεινόμενο !!
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

[mention]Ηλίας[/mention] μην ψάχνεις τι θα έπρεπε να κάνει και τι όχι το εκπαιδευτικό σύστημα γιατί είναι στρεβλό εκ φύσεως ... μπράβο και πάλι μπράβο που έχεις τη διάθεση και την υπομονή να διαβάσεις στα παιδιά σου .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δε θα προτείνω βιβλίο, αλλά διαβάζω από το "Ημερολόγιο ταξιδίου" το "Διψασμένο καγκουρό" του Kωνσταντίνου. Γλαφυρή και ταυτόχρονα λιτή, ευχάριστη γραφή,- ξεκούραστη και διδακτική ανάγνωση ( σε κάποια σημεία μάλιστα αναφορικά με το πξ και όχι μόνο, προβληματίζει..). Μακάρι να είχαμε τις φωτογραφίες διαθέσιμες και πάλι.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

The Art of War by Sun Tzu. Ιδίως για όσους σπουδάζουν/εργάζονται πάνω σε εφαρμοσμένα χρηματοοικονομετρικά general management decision making μοντέλα είναι MUST το βιβλίο.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Με την ωραία ασίστ από τον DrT στο ΞτΗ, προτείνω το "Ως εκ θαύματος" του Κ.Τζούμα.
Η αυτοβιογραφία του με άλλα λόγια κι αν μάλιστα διαβαστεί με το ύφος και το στυλ του στο μυαλό μας, γίνεται δύο φορές καλύτερη.

Τόσα χρόνια μετά και ακόμα δεν έχω διαβάσει το "Complete unknown"..το προτείνω στον εαυτό μου. :P
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:



Όχι δεν το έχω διαβάσει!
Αλλά ξέρω τον συγγραφέα, είναι ένας αξιόλογος δημοσιογράφος και συνάδελφος...
Δεν θα μπορούσα να μην το προωθήσω!
Και ελπίζω να κερδίσω το βιβλίο για να μπορέσω να το διαβάσω!
*Αν δεν το κερδίσω θα το αγοράσω!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βιβλίο”