Προτείνετε ένα βιβλίο

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Στο φίλο μας τον Τηλέμαχο θα πρότεινα το " Απολύομαι και τρελαίνομαι ( η ζόρικη θητεία του Χρήστου Καστανά ) " του Χριστόφορου Κάσδαγλη.

Παραθέτω τη περίληψη στο οπισθόφυλλο : " Στέκομαι στην Πύλη να πω δυο τελευταίες κουβέντες στον αλφαμίτη. Σαν καρεδάκια παλιομοδίτικου φιλμ περνάνε σε μια στιγμή απ’ το μυαλό μου η Κόρινθος, η Θήβα, η Βέροια, το Μεγάλο Πεύκο. Η ταινία δεν είναι έγχρωμη. Δεν είναι καν ασπρόμαυρη. Πράσινα και χακί χρώματα σε μαύρο φόντο. Ο φαιοπράσινος εφιάλτης τελειώνει. Σφίγγω στην τσέπη με εμπιστοσύνη την αστυνομική ταυτότητα και το απολυτήριο. Φανταστείτε το σε βυσσινί χρώμα με ροζ ανταύγειες, μοβ πουά και έξαλλες φωτογραφίες. Κάνω δυο εναέριες τούμπες και αφήνω το στρατόπεδο πίσω μου. "Απολύομαι και τρελαίνομαι".

Το όνομά μου είναι Χρήστος Καστανάς. Μερικοί με φωνάζουν Χριστόφορο Κάσδαγλη. Όλοι όμως το ξέρουν, πως είμαι πια ένας πολίτης. "


Νομίζω πως όλοι σας θα το ευχαριστηθείτε, σίγουρα με κάποιες εικόνες του θα ταυτιστείτε, απλά ο Τηλέμαχος τα έχει " φρέσκα " ακόμα :P
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Με αφορμή την ταινία The imitation game, θα ήθελα να προτείνω ένα βιβλίο που διάβασα πριν αρκετό καιρό με θέμα την κρυπτογράφηση/αποκρυπτογράφηση και την χρήση/σημασία κατά την διάρκεια των αιώνων.

Το βιβλίο είναι αυτό Κώδικες και μυστικά

Το βιβλίο εστιάζει στη προσπάθεια των Κωδικοπλαστών να επινοήσουν τους καλύτερους δυνατούς κώδικες για να κρυπτογραφήσουν, ώστε να διασφαλίσουν το απόρρητο των επικοινωνιών, καθώς και των κωδικοθραυστών, να επινοήσουν τρόπους να κλέψουν μυστικά, να “σπάσουν” κώδικες. Τόσο οι κωδικοπλάστες, όσο και οι κωδικοθραύστες βασίζονται στην τεχνολογία και την επιστήμη της εποχής τους. Διαβάζοντας το βιβλίο θέλεις να μάθεις περισσότερα, θέλεις να μπεις πιο βαθιά στις ιστορίες του.

Δεν θεωρώ ότι είναι ένα κουραστικό στην ανάγνωσή του βίβλιο, αντιθέτως συναρπαστικό. Σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που στο τέλος του υπάρχουν και ασκήσεις όπου μπορεί κανείς να παίξει ...
Αν κάποιος μετά από αυτό ιντριγκαριστεί να ψάξει το θέμα λιγο περισσότερο, υπάρχουν ακόμα πιο εμπεριστατωμένα βιβλία εκεί έξω ...

Έτσι για να παίξω και εγώ λίγο θα πώ ... ΒΔΖΚΣΚ
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Είναι αφιερωμένο σε όσους έχουν δυσκολία στο ξύρισμα, στα αγγλικά - έκδοση του 1905.

Shaving made easy; what the man who shaves ought to know
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

πάθος (ένα από τα) μου η ανάγνωση. διαβάζω δυο τρια κάθε μηνα. αυτές τις μέρες διαβάζω ευτυχη Μπιτσάκη "από την πυρά στον άμβωνα" εκδόσεις "τόπος". Μια γενική θεωρηση του πως οι χριστιανικές εκκλησίες από κει που μισούσαν την επιστήμη έκαναν την ανάγκη φιλοτιμία κι έγινε στρογγυλή η γη...

ΥΓ. ερώτηση: γράφουμε για ό,τι διαβάζουμε ή μόνο για ό,τι μας άρεσε;
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Α. Σαμαράκη "Το λάθος". Δεν είχα διαβάσει ποτέ πριν Σαμαράκη. Το βιβλίο ήταν μια έκπληξη!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Στη σκιά της πεταλούδας

Εικόνα

Ιστορικό μυθιστόρημα του ευρύτερου βορειοελλαδικού χώρου μέσα από το χρονικό δύο οικογενειών που απλώνεται σε τρεις ολόκληρες γενιές, από τα τέλη του 19ου αιώνα μέχρι και τι σύγχρονη Θεσσαλονίκη.

Η περιγραφή των γεγονότων γίνεται πολύ παραστατικά και με όμορφο και δημιουργικό λεξιλόγιο, που σου υπενθυμίζει πόσο πλούσια, πραγματικά, είναι η γλώσσα μας.
Αποδοτικότατη μεταφορά της ατμόσφαιρας μέσα στους καιρούς που διαδραματίζονται οι ιστορίες των ηρώων.
Ένα βιβλίο όπου οι ήρωες - σε αντίθεση με πολλά άλλα βιβλία και ιστορίες - δεν έχουν "καλό" και "ευχάριστο" τέλος. Κάτι που προσθέτει ακόμα μεγαλύτερη "δύναμη" στο βιβλίο και τις ιστορίες του.
Η ζωή των ηρώων, σε γεμίζει και σε ταξιδεύει στις δυσκολίες της εποχής εκείνης, όπου τίποτα δεν ήταν ρόδινο και η δυστυχία ήταν κάτι συνηθισμένο με τον θάνατο πιο πιθανό από την ίδια την ζωή.

Προσωπικά, ήταν ένα από τα πιο ενδιαφέροντα, καλογραμμένα, και δομιμένα βιβλία που έχω διαβάσει.
Πραγματικά με εντυπωσίασε ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Χρήστο έχω το βιβλίο 3 χρόνια'στη βιβλιοθήκη χωρίς να το έχω διαβάσει ακόμα, αλλά μετά το σχόλιο σου θα είναι το επόμενο!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Xάρη, κάνε την προσπάθεια να το ξεκινήσεις.

Κι εγώ στην αρχή (διαβάζοντας και το οπισθόφυλλο) δεν πίστευα ότι μπορεί να μου άρεσε. Κι όμως ...
Οι 700 περίπου σελίδες δεν θα σε κουράσουν καθόλου, πιστεύω, αντίθετα εγώ δεν ήθελε να τελειώσει ...

Γούστα είναι, βέβαια, αυτά, αλλά αν το ψάξεις στο ίντερνετ, θα δεις ότι υπάρχουν αν όχι διθυραμβικά σχόλια τότε σίγουρα θετικότατα ! Επομένως, κάτι καλό πρέπει να έχει αυτό το βιβλίο.

Επίσης πολύ θετικά σχόλια αποσπάει γενικότερα ο συγγραφέας, και για αυτό σκέφτομαι να αγοράσω κάποια στιγμή και το Η αηδονόπιτα
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ο Ζγουρος νομιζω οτι ειναι πολυ ταλαντουχος σχετικα νεος και σιγουρα οχι διαφημησμενος συγραφεας. Εχω διαβασει το Σκηνες απο τον βιο του Ματιας Αλμοσινο και ενθουσιαστικα. Εχω ηδη παρει και την Αηδονοπητα και περιμενει να διαβαστει.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Εικόνα
Ιστορία (κωμικοτραγική) του νεοελληνικού κράτους 1830-1974

Συγγραφείς: Βασίλης Ραφαηλίδης
Εκδότης: Εκδόσεις του Εικοστού Πρώτου
Μορφή: Μαλακό εξώφυλλο
Έτος έκδοσης: 2010
Αριθμός σελίδων: 505
Κωδικός ISBN: 9607058232
Διαστάσεις: 21×14
"η συνοπτική ιστορία της Ελλάδας από το 1830 μέχρι το 1974, που γράφηκε για να είναι κατ' αρχήν ένα ευχάριστο ανάγνωσμα, επιμένει περισσότερο στα αρνητικά παρά στα θετικά γεγονότα της ιστορίας μας. Δίνει δηλαδή μεγαλύτερη σημασία στους προδότες, τους δοσίλογους όλων των περιόδων και τους πατριδοκάπηλους που δεν έλειψαν ποτέ, παρά σ' αυτούς που νοιάστηκαν ειλικρινά για τούτον τον δύσμοιρο τόπο, που συνεχίζει να υποφέρει από έλλειψη ιστορικής ειλικρίνειας."

Κατα εμενα ωραιο βιβλιο περισσοτερο σαν ημιελαφρυ αναγνωσμα,οχι ως ιστορικο εργο. Διαβάζεται πολύ ευχάριστα και έχει μπόλικο υλικό από την ελληνική ιστορία. Απλά όπως συμβαίνει και σ' άλλα βιβλία του ίδιου συγγραφέα με ιστορικό περιεχόμενο, χρειάζεται και μια διασταύρωση με αυστηρώς επιστημονικά-ιστορικά συγγράματα καθώς ο ίδιος δεν είναι ιστορικός επιστήμων και μπορεί να του ξεφύγουν κάποιες ανακρίβειες.

Διαβαζεται στο Scrib ΕΔΩ

Κατεβασμα σε PDF απο ΕΔΩ

Ακουγετε και σε Audio...
Ιστορία (Κωμικοτραγική) Του Νεοελληνικού Κράτους 1830-1974
Βασίλης Ραφαϊλίδης
Ολόκληρο το βιβλίο (Α.Ο.) σε 31 Μέρη Audio - Video
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βιβλίο”