Παρτιτούρα...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ψάχνω παρτιτούρα για το "Φίλα με" του Κραουνάκη για πιάνο/πλήκτρα...
Στο διαδίκτυο δεν έχω βρει κάτι και το μοναδικό που βρήκα είναι ακριβό κατά την γνώμη μου...
Παίζει να το έχει κανένας από τα μέλη μας;;;

Ευχαριστώ!!!!

ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ανδρέα θέλεις παρτιτούρα ή ταμπλατούρα;

Το ρωτώ γιατί την παρτιτούρα, πρέπει και να ξέρεις να την διαβάσεις, ενώ η ταμπλατούρα είναι απλή, σου έχει τις συγχορδίες (ακόρντα) του κομματιού,
και τα υπόλοιπα τα περνάς με το αυτί.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Την ταμπλατούρα Αντώνη μπορώ να την βρω...
Την παρτιτούρα θέλω για να μπορέσω να βγάλω τις μελωδίες σε κάποια σημεία.
Δεν λέω ότι μπορώ να την διαβάσω 100% αλλά την καταλαβαίνω, οι χρόνοι είναι μεγάλο μπέρδεμα για μένα :)
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Χαιρετώ!

Για τις παρτιτούρες Ανδρέα γενικώς, είναι κάπως δύσκολο να βρείς, εκτός και αν γραφτείς σε κάποια μουσική κοινότητα, αλλά και πάλι,ποτέ δεν θα μπορέσεις να είσαι σίγουρος για την πιστότητα τους.

Συγκεκριμένα, για τις Ελληνικές παρτιτούρες, το ξεχνάμε, έχει κάποια free blog, και σία εκτός και αν θέλεις να τις αγοράσεις, :">

Το κομμάτι του Κραουνάκη, και αυτό που ακούς, δεν το παίζει ο ίδιος, έχει νοικιάσει κανονικό πιανίστα... ;)

Με μία μικρή και γρήγορη αναζήτηση που έκανα, βρήκα αυτό,
Είναι διασκευή βέβαια, αλλά οι συγχορδίες που παίζει είναι σωστές, και μην νομίζεις πως είναι εύκολο να παίξεις ένα κομμάτι νότα πρός νότα, θέλει πολύ δουλειά, και λίγοι είναι αυτοί που το κάνουν, άκουσε το κομμάτι και στα σημεία που είναι δύσκολο να παιχτεί, απλοποίησε το, προσπάθησε να το φέρεις στα μέτρα σου, και όταν με το καλό ανέβεις πολύ παικτικά, προσθέτεις και τις λεπτομέρειες που σου λείπουν, κάτι σαν το ΠΞ ένα πράγμα, αλλά στο πιό δύσκολο. :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ναι Αντώνη το έχω δει το παλικάρι παίζει πολύ ωραία...
Ε βολεύομαι και με διασκευή... αλλά τελικά απ ότι βλέπω έτσι θα το κάνω όπως το λες...
Τις παρτιτούρες τις βρήκα από εδώ

Πολύ παλιό site και σταθερή αξία! Παλιά έπαιρνα τις ταμπλατούρες για την κιθάρα από εκεί... (ωραίες εποχές...)
Θα το τυπώσω με μεγάλα γράμματα γιατί είμαι στα γεράματα πια και αρχίζω να μην βλέπω...
Εικόνα
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
AfterGR
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Μάι 2018, 12:42
5
Been thanked: 90 times

Ώπα τι βλέπω, βρίσκω οργανοπαίχτες παντού από τότε που άρχισα και εγώ το μπουζούκι, τώρα και εδώ

Φίλε μου θα σου πρότεινα να δεις τι κλίμακα είναι το κομμάτι και προσπάθησε να το βγάλεις μόνος σου, όταν το κάνεις τότε δεν θα το ξεχνάς με τίποτα
Το να γνωρίζεις ένα όργανο σημαίνει να γνωρίζεις τις κλίμακες, αλλιώς αν μάθεις και 200 κομμάτια από αποστήθιση ταστων/πλήκτρων τότε με μαθητική ακρίβεια αν δεν τα παίξεις για ένα μήνα, θα τα ξεχάσεις εντελώς
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

@AfterGR Αυτό εξ άλλου δεν είναι και το επιστημονικό κομμάτι της μουσικής;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”