Στήσιμο καινούργιου συστήματος Hi-Fi

NavalArchitect

Και πάλι ευχαριστώ.

Μερικά τεχνικά σχόλια, αφού βλέπω ότι το νήμα πλέον τα σηκώνει:

- Tannoy δεν έχω ακούσει αλλά με αρκετά της Αγγλικής σχολής δεν τα πάω πολύ καλά. Είχα ακούσει παλιά ProAc και μερικά φθηνότερα (λ.χ. Wharfdale) και δεν με κέρδισαν. Είμαι της Αμερικάνικης/Καναδέζικης σχολής στο ηχείο, και πιθανότατα και στον ενισχυτή.

- Λαμπάτοι ενισχυτές: άκουσα προχθές λαμπάτο Αμερικάνικο (Line Magnetic LM-518IA, test στο τελευταίο Stereophile) με ηχεία Linn (2,500 Ευρώ). Ο ενισχυτής είναι στα 4.5k Eur και Made in Korea μου είπε ο αντιπρόσωπος. Δεν ήταν άσχημος ο ήχος αλλά για πιό beat μουσική αυτό το σύστημα δεν κάνει.

- Ηχεία Klipsch: ακριβώς έτσι είναι, ευαίσθητα (άρα καλά για λάμπες) και αρκετά τσιριχτά, οπότε θέλουν προσοχή. Δεν τα έχω ακούσει. Πέρασα από τον αντιπρόσωπο για ενισχυτή Accuphase (τον E-470, στα 5.5k Eur λιανική) και μου πρότεινε τα RF-280 που έχουν λιανική 1.5k Eur (μόνο και μόνο επειδή τα φέρνει αυτός κι επειδή βγήκαν πρώτα στο EISA 2015-2016). Καλά και άγια αλλά ο συγκεκριμένος ενισχυτής θέλει άλλα πράγματα για να δείξει τί μπορεί. Τί άλλο θα ακούσουμε...

- Monitor Audio θα ήθελα να ακούσω, τα Dali είναι Δανέζικα κι αν ακούγονται όπως τα Dynaudio τότε άστα να πάνε, δεν μου κάθεται ο ήχος αυτός. Σήμερα το πρωί άκουσα τα Dynaudio C2 Platinum (περίπου Eur 11k λιανική) και τού'πα να τα βγάλει μετά από 20 δευτερόλεπτα, τα Paradigm Signature S6 (Eur 7k λιανική) που άκουγα αμέσως πριν ήταν καλύτερα στο αυτί μου. Πρακτικά ή όχι λοιπόν κι αν είναι τα Xeo, δυστυχώς δεν νομίζω να μου 'κάτσουν'...

- Χώρος με απόσταση περίπου 3.5 - 3.8 μέτρα ανάμεσα στα ηχεία,
- Απόσταση ακρόασης περίπου 4 μέτρα,
- Εμβαδόν περίπου 50-55τ.μ. συμπεριλαμβανόμενου ανοικτού παράπλευρου χώρου.

- Ενεργά ηχεία: τα είδα προχθές σε έναν αντιπρόσωπο, ακούγονται ενδιαφέρον ως ιδέα, δεν ξέρω πώς επηρεάζει αυτό την ποιότητα.

- Κοιτώ ήδη ένα pre-owned Pro-Ject (το 9 στα 600 Ευρώ) και έναν pre-owned Krell (ολοκληρωμένος, ο KAV 400xi, στα 1,500-1,600 αν τον πιέσω). Το ματσάρισμα εδώ είναι θέμα, τα χρήματα είναι πολύ καλά, και θέμα είναι και τί ηχείο θα ταιριάζει με αυτά κατόπιν αγοράς...

- Η σημερινή εμπειρία ήταν διδακτική, Focal Nova Utopia οδηγημένα από προ/τελικό ML και πηγή CD Jadis... Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο ηχείο (117 kg έκαστο) να οδηγείται τόσο άνετα από ενισχυτή. Δέκα το CD, δέκα (ήταν pre-owned) τα ηχεία, και δεκαοχτώ τα ενισχυτικά (ήταν demo, αλλά αυτός μέχρι και το μπλουζάκι του πούλαγε), το βγάλαμε το κουστουμάκι. Ευχαριστώ για την εμπειρία, όταν μου σκάσει το πρώτο bonus για μεγάλο συμβόλαιο που θα κλείσω, τα ξαναλέμε. Τουλάχιστον ο σημερινός είχε την ειλικρίνεια να μου πει ότι όλα τα demo και pre-owned κομμάτια που έχει στο μαγαζί πιθανότατα θα είναι εκεί για αρκετό καιρό ακόμη... Ο άλλος προχθές είχε κάτι Sonus Faber που του είχε κάνει trade-in πελάτης, και μου είπε "έχουν δέκα, τα παίρνεις με τέσσερα χιλιάρικα, τέτοιο ηχείο που είναι σήμερα τα έχω, αύριο ή μεθαύριο δεν ξέρω"...
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ας πω λοιπόν και εγώ τη γνώμη μου, αν και συμφωνώ με πολλά από τα λεγόμενα των φίλων.

Η παραδοσιακή σχολή, λέει ότι το σύστημα το χτίζουμε από τα ηχεία. Αυτά διαμορφώνουν σε μεγάλο βαθμό τον ήχο που θα ακούμε. Κατά τη γνώμη μου η επιλογή θα πρέπει να γίνει λαμβάνοντας υπόψη:
1. τον χώρο που έχεις. Για να γεμίσει μουσική ο μεγάλος χώρος... προφανώς θέλει και αντίστοιχα ηχεία.
2. Το είδος της μουσικής που ακούς (πχ έχει χαμηλά μπάσα και τεράστια δυναμικά, τότε δεν κάνουν για εσένα τα ηλεκτροστατικά.)
3. τον χαρακτήρα του ήχου που σου αρέσει: γλυκός; αναλυτικός; Όσο το δυνατόν πιο πιστή μεταφορά της ηχογράφησης κλπ.
Τώρα σε εταιρείες; Β&W ( η σειρά 800 είναι καταπληκτική και all around... δεν σου λέω για τον Ναυτίλο...), Proac, Tannoy,,ATC για monitor ήχο (ενεργά ή μη), Spendor, PSB, Revel (πέρνουν συστηματικά καλές κριτικές στην Αμερική) κλπ. Σε ηλεκτροστατικά Magnepan, Quad (πιο πολύ για κλασσική μουσική) και Martin Logan.

Μετά την επιλογή των ηχείων, το επόμενο στάδιο είναι τα ενισχυτικά. Σε προχωρημένες ενισχυτικές ανάγκες, μάλλον η λύση ξεχωριστού προ-τελικού είναι μονόδρομος.
Ο τελικός θα πρέπει να είναι ικανός να οδηγήσει τα ηχεία σου στις εντάσεις που θέλεις για τον χώρο σου. Η «ονομαστική» ισχύς του ενισχυτή λίγη σημασία έχει από μόνη της. Τα ερωτήματα είναι τι ευαισθησία έχουν τα ηχεία και, εξαιρετικά βασικό που παραβλέπεται πολλές φορές , σε τι αντίσταση λειτουργούν.
Ο κανόνας λέει ότι ποτέ δεν καίγεται ένα ηχείο από μεγάλη ισχύ, αλλά από παραμόρφωση που βγάζει ο αδύνατος ενισχυτής όταν «κλιπάρει»...
Βασικά χαρακτηριστικά του ενισχυτή είναι η σταθερή ισχύ που βγάζει ανά κανάλι σε 8Ω, στα 4Ω και 2Ω (αν μπορεί) καθώς και η στιγμιαία ισχύς που μπορεί να βγάλει. Ένας καλός Krell σε τάξη Α, στα 8Ω μπορεί να βγάλει πχ 400WRMS, στα 4Ω 800 και στα 2 Ω 1600! Μιλάμε για θηρία που οδηγούν ακόμα και το δυσκολότερο ηχείο...
Φυσικά, θα πρέπει ο ήχος των ενισχυτικών να ταιριάζει με των ηχείων. Π.χ. μπορεί να θέλεις να αποφύγεις ένα «λαμπρό» ενισχυτή με ένα αντίστοιχο ηχείο γιατί το αποτέλεσμα μπορεί να... τσιρίζει.
Προσωπικά, δεν θα διάλεγα τελικό με λάμπες, παρόλο που μου αρέσει ο ζεστός ήχος και ακούω κλασσική μουσική, γιατί βάζουν περιορισμούς. Αλλά αυτό είναι θέμα γούστου.
Αντίθετα, στον προενισχυτή δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πάρω λαμπάτο. Δες αν μπορείς ο προενισχυτής σου να έχει phono stage που να είναι κατάλληλο για MC κεφαλές. Βέβαια η τάση είναι να μην περιλαμβάνεται, οπότε χρειάζεται ξεχωριστό (τα φτηνά ξεκινούν από 300 ευρώ και το όριο φυσικά είναι το άπειρο).
Φυσικά υπάρχει και η λύση του ολοκληρωμένου ενισχυτή που τα απλοποιεί πολύ τα πράγματα, χωρίς απαραίτητα χειρότερα αποτελέσματα. Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να μπω σε εταιρείες. Από τις πολύ εμπορικές γιαπωνέζικες , θα ξεχώριζα τη Yamaha την Denon και την Maranz που έχουν πιο «μουσικό» ήχο.
Στις λοιπές εταιρείες για ολοκληρωμένους θα κοιτούσα Musical Fidelity, Acram, Rega (γνωστή και για τα pick up..) ή και Naim (αν τα ηχεία είναι εύκολο φορτίο).
Σε προ-τελικό, οι επιλογές είναι αμέτρητες... Mark Levison, Krell, Mcintosh, Audio Research, Pass Labs, Musical Fidelity, Conrad Johnson κλπ. Υπάρχουν και οι εναλλακτικές των monoblock ενισχυτών...

Στις πηγές, πιστεύω ότι δεν αξίζει να δώσει κανείς πολλά χρήματα, εκτός φυσικά το πικάπ – κεφαλή. Ένα μέσο cd/dvd (ή και sacd) της sony/Yamaha/denon θα κάνει 99% την ίδια δουλειά με τα εξωτικά cd players. Ίσως θα πρέπει να σκεφτείς και την λύση ενός DAC (ακόμα και τα φτηνά της Musical Fidelity είναι φανταστικά) και να παίζεις την μουσική ή να βλέπεις τις ταινίες σου από ένα laptop. Το πικάπ είναι άλλη κουβέντα, πολύ μεγάλη από μόνη της!

Στα καλώδια τώρα. Δεν νομίζω ότι αξίζει κανείς να δώσει πολλά χρήματα στα καλώδια των ηχείων. Ένα καλής ποιότητας, χοντρό καλώδιο, με καλές επαφές στην άκρη θα κάνει 99.9% την ίδια δουλειά με εξωτικό καλώδιο των 1000 ευρώ/μ. Αντιθέτως, στα Interconnect έχουν περισσότερη σημασία και ίσως χρειαστούν κάποια χρήματα, χωρίς βέβαια υπερβολές.

Λάβε επίσης υπόψη σου, ότι ο ήχος στα καταστήματα δεν θα είναι ίδιος με το σπίτι σου, γιατί έχουν ιδανικές συνθήκες (μοκέτες, πάνελ για αντανακλάσεις κλπ.).

Υπομονή, διάβασμα (προτείνω τα stereophile και absolute sound, ίσως και το whathifi) και καλές ακροάσεις!

EDIT: Με πρόλαβες και τα έγραψες ο ίδιος!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Με το συμπάθειο Κωνσταντίνε, αλλά όταν έγραφα το προηγούμενο μήνυμα είχα κατά νου την πρώτη εναλλακτική λύση που σκεπτόσουν. Κατά συνέπεια ανάλογες ήταν και οι προτάσεις που έκανα φροντίζοντας να μην ξεπεράσω νοητά τα 4 χιλιάρικα...
Εσύ απ'ότι αντιλαμβάνομαι κλίνεις περισσότερο προς τη δεύτερη λύση (η οποία μάλλον θα κοστίσει όσο ένα μικρό διαμέρισμα), οπότε οι προτάσεις μου είναι πρακτικά άχρηστες και οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα μάλλον περιορισμένες...

Πρακτικά οι επιλογές σου είναι ανεξάντλητες και το μόνο που μπορεί να σταθεί εμπόδιο είναι ο διαθέσιμος χρόνος για ακροάσεις...
Σε αυτά τα χρήματα πλέον παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο (όπως το αισθητικό σκέλος) και (ασχέτως ηχητικού αποτελέσματος) προσωπικά δεν ξέρω αν θα μπορούσα να αντισταθώ σε έναν συνδυασμό Amati ή Lilium με έναν ολοκληρωμένο Devialet... :hb
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
NavalArchitect

Ευχαριστώ Χάρη και dP.

Τα ακούσματα είναι για εμπειρία κι επίσης για να δω αν αξίζει να πάω στην επιλογή "β".
Δεν σημαίνει ότι επειδή άκουσα σήμερα Mark Levinson, ότι θα πάρω προ/τελικό σε αυτά τα χρήματα. Αυτή τη στιγμή το ζυγίζω ακόμη το θέμα και παράλληλα ανοίγω το πεδίο των παραστάσεών μου.

Το νήμα το έδεσα εξ'αρχής με την επιλογή "α" για αρκετούς λόγους, ένας εκ των οποίων ότι ακριβώς στο μεγάλο budget οι επιλογές είναι σχετικά ανεξάντλητες κι άρα πιο εύκολες.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Δεν εμπιπτει 100% στον τιτλο του θεματος (μιας και δεν στηνω ακριβως καινουργιο hifi), αλλα σκεφτομαι να δοκιμασω καποιο φτηνο portable DAC - amp, σαν το FiiO E10K, για το οποιο διαβαζω ενθουσιωδη reviews και το βρισκω γυρω στα 65€.

Σκοπευω να το χρησιμοποιησω ειτε στο desktop με ενα ζευγαρι semi-open στουντιακα ακουστικα (presonus hd7), ειτε στο raspberry pi , το οποιο θα στελνει την αναλογικη εξοδο στο aux in ενισχυτη κιθαρας (ή ψηφιακου πολυεφε κιθαρας). Αυτο που κυριως με ενδιαφερει ειναι δυο πραγματα: καλυτερη διακριτικη ικανοτητα απο την SoundBlaster live 10ετιας που φορα το desktop μου και οσο το δυνατο περισσοτερη εξαλειψη του θορυβου υποβαθρου (που ειδικα στο desktop ειναι εντονα αντιληπτος στα ακουστικα). Υποθετω οτι ως εξωτερικη συσκευη, τον θορυβο θα τον εξαλειφει πληρως. Ως προς την ποιοτητα ηχου ομως, μια τοσο φθηνη συσκευη μπορει πραγματι να δημιουργησει αισθητη διαφορα στο αποτελεσμα, ειδικα στον τομεα της διακριτικης ικανοτητας;
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις στις επαγγελματικές κάρτες ήχου. Έχει μπόλικες και στην Ελληνική αγορά. Αν θες ρίξε μια ματιά στο Athens Pro Audio. Έχω κάνει διάφορες αγορές από εκεί και είναι πολύ εξυπηρετικά τα παιδιά.

Τώρα το θέμα είναι τι αναζητάς. Θες κάτι μόνο για ακρόαση μουσικής ή ας πούμε ηχογραφείς κιόλας?
Νίκος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”