Κιθάρα - γενικά

Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστίσει: 124 φορές
Έχει ευχαριστώ: 209 φορές

Re: Κιθάρα - γενικά

Δημοσίευση από Ύδραστις » πριν από 2 χρόνια

Latest post of the previous page:

Και τώρα που ξαναξεθάφτηκε το θέμα να πω κι εγω δυο πράγματα.

Ξεκίνησα κιθάρα στα έντεκα χρόνια μου. Μου άρεσε από την πρώτη στιγμή.
Μετά μπήκα στο μουσικό γυμνάσιο της Κέρκυρας. Τέσσερις τάξεις εκεί συνέχισα. Έφυγα όμως γιατί έμεινα στον τόπο που λέμε σε μία τάξη.
Συνέχισα τα μαθήματα με τον δάσκαλό μου εξωσχολικά. Δεν μου άρεσε ΄ομως το διάβασμα ακόμα και αν αφορούσε το όργανο και έκοψα τα μαθήματα. Για κάποιο άγνωστο λόγο σταμάτησα να παίζω και κιθάρα. Είχα μία όμορφη Alhambra της οποίας το σκάφος έσπασε πέφτοντας πάνω της ένας φίλος :dash
Έπαι ζα από τότε περιστασιακά οπόυ βρισκόταν καμμία αλλά χωρίς μελέτη πια, μόνο γραζούναγα. Γύρω στα 27 λοιπόν μου έρχεται ξανά μία όρεξη απίστευτη και αγοράζω μία κιθάρα. Από εκείνη την ημέρα και μετά μελετώ όποτε μπορώ, χωρίς νότες όμως.

Κάνω ασκήσεις ανεξαρτησίας για το αριστερό χέρι, κλίμακες, ανοίγματα, ασκήσεις αντοχής και ορθής στάσης.
''Οσο για το δεξί χέρι παίζει με πένα και όχι με δάχτυλα. Γιά να χτίσω την τεχνική της πένας -μονίμως χτίζεται εδώ που τα λέμε- μου πήρε δύο μήνες. Και μελετούσα μονάχα το δεξί αυτούς τους δύο μήνες. Αριστερό καθόλου. όλα αυτά εννοείται πάνω σε μετρονόμο.

Νομίζω για αυτοδίδακτος πια τα καταφέρνω καλά. Εχω έναν αξιοπρεπή ήχο που στέκεται. Που και που στην τεχνική πάω λίγο πίσω, λίγο μπρος γιατί οι ώρες εργασίας, οι συζυγικές υποχρεώσεις και δύο ακόμη χόμπυ που έχω με κρατούν πίσω στην μελέτη.

Με την κιθάρα έχω μία ιδιαίτερη σχέση και την μουσική την έχω πάνω απ'όλα. Είμαι τρελός με την μουσική και αν δεν μπορούσα να την απολαύσω θα πέθαινα σαν ψάρι έξω απ'το νερό.

Αγαπώ τον ακουστικό ήχο περισσότερο από τον ηλεκτρικό αλλά και ο δεύτερος προσφέρει πολλά πεδία και τον χρησιμοποιώ.
Γράφω μερικές φορές κάνα ορχηστρικό ή και τραγούδι.
Επιτ΄ρψτε μου να μοιραστώ μαζί σας μία δική μου σύνθεση που ενορχηστρώθηκε και ηχογραφήθηκε πριν εφτά χρόνια με τα λίγα μέσα που διέθετα: ακουστική κιθάαρα, ηλεκτρική κιθάρα ένα midi keyboard κι ένας υπολογιστής. Αποφάσισα να την δημοσιεύσω τελευταία.
Συχγωρείστε την έλλειψη groove , μόλις είχα αρχίσει να μελετώ.

Υ,Γ, δεν είχαπάρει χαμπάρι την κατηγορία και χαίρομαι που υπάρχει :megagrin

[youtube]
[/youtube]

Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης

Άβαταρ μέλους
stratri1
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστίσει: 47 φορές
Έχει ευχαριστώ: 29 φορές

Δημοσίευση από stratri1 » πριν από 2 χρόνια

Μια χαρά σε βρίσκω Αλέξανδρε. Ωραίο κομμάτι και ωραία δουλειά εχεις κάνει. Μπράβο.

Όσο για τον Μανώλη... Καλή τύχη φίλε μου και Καλή Πατρίδα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”