Καββαδίας...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ο Κόλιας με τους στοίχους του με κάνει να έχω τόσα πολλά συναισθήματα με ένα του ποίημα του και μόνο.

Ποιο να πρωτοπάρεις;
Φάτα Μοργκάνα, William George Allum, Μαραμπού, Γράμμα ενός αρρώστου, Γυναίκα... και πόσα ακόμα άλλα!
Κάποια τόσο όμορφα μελοποιημένα που όταν τ' ακούς κατακλύζεσαι από συναισθήματα...

Τα βασικότερα πράγματα όμως που με κάνει να αισθάνομαι είναι το πόσο μικροί, πόσο τυχεροί αλλά ταυτόχρονα και πόσο άτυχοι ήμαστε...

Γιατί δεν το έβαλα στα βιβλία;
Σε αντίθεση με τα βιβλία...ο Κόλιας με τόσες λίγες γραμμές λέει τόσα πολλά... και περισσότερα...

Καλό ξημέρωμα... :hellas3
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1116 times
Been thanked: 714 times
Ηλικία: 52

Ξεκίνησα να διαβάζω Καββαδία, λόγω των μελοποιημένων που ξέρουμε όλοι μας.
Αλλά ανακάλυψα ότι είναι κάτι πολύ περισσότερο. Είναι περιγραφές μιας ζωής έξω απ' ότι ξέρουμε. Μιας ζωής που ίσως και να την έχουμε ζηλέψει και να θέλαμε να είναι δική μας. Η θάλασσα εξάλλου είναι κάτι μαγικό.
Ο Καββαδίας, μέσα από τις παράξενες λέξεις και τις μεστές περιγραφές του, μας ταξιδεύει, μας κάνει κοινωνούς στα ταξίδια του, μας δίνει λίγη από την αρμύρα της ζωής του. Είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο. Για εμένα στέκει ισάξια δίπλα στους μεγάλους ποιητές μας.

Κι εγώ που τόσο επόθησα μια μέρα να ταφώ
σε κάποια θάλασσα βαθιά στις μακρινές Ινδίες
θα ’χω ένα θάνατο κοινό και θλιβερό πολύ
και μια κηδεία σαν των πολλών ανθρώπων τις κηδείες
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Το καλοκαίρι που μας πέρασε διάβασα τη "Βάρδια" μετά από προτροπή της συζύγου γιατί ούτως ή άλλως μου αρέσουν τα ποιήματα του και τα μελοποιημένα του τραγούδια.
Εμένα αυτό που με συγκίνησε ήταν ότι σε όλο αυτό έβλεπα και ξαναζούσα τη μορφή του θείου μου ( του αδερφού της μάνας μου ) ο οποίος ήταν (έχει πεθάνει εδώ και 2 χρόνια ) μία ζωή ναυτικός, ταξίδεψε κατευθείαν μετά το στρατό . Τραχυς ανθρωπος και συναμα ευγενικος . Θυμάμαι ατελείωτες ιστορίες από τα ταξίδια του . Λιμάνια , γυναίκες , καυγάδες , φουρτούνες . Στα παιδικά μου αυτιά ακούγονταν όλα αυτά σα να ζούσε μια διαρκή περιπέτεια . Θυμάμαι ζήλευα και του λεγα "θείε θέλω και εγώ να γίνω ναυτικός " και μου είχε πει "θα δεις πολλά , θα ζήσεις περισσότερα αλλά θα χάσεις άλλα τόσα " ! Είναι φοβερό πως και ο ίδιος ο Καββαδίας σε βάζει σε μια ατμόσφαιρα ταξιδιού και εκεί που λυπάσαι κάποιους ήρωες του για αυτά που τραβάνε, ταυτόχρονα ανακαλύπτεις ότι και αυτοι λυπούνται όσους δεν ζουν αυτό που αυτοί ζούνε, ότι δεν θέλουν να κάνουν στην ουσία τίποτε άλλο! Το ξεχωριστό στο διήγημα αυτό του Καββαδία αλλά και στα ποιήματα του είναι ότι όλα αφορούν ιστορίες της πραγματικής ζωής!

Υ.Γ : Όσο γερνάω τόσο περισσότερο θυμάμαι τους ανθρώπους της οικογένειας μου και όσα έλεγαν και όλες οι αναμνήσεις μου συνήθως επανεξεταζονται με διαφορετική πλέον οπτική ματιά και νοσταλγία !
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΎΓΕΝΝΑ σε όλους!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Σχετικό γλωσσάρι.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Μοσχάτο, Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 1983
Η πρώτη εκτέλεση του "Οι 7 νάνοι στο SS Cyrenia" από τον αείμνηστο Θάνο Μικρούτσικο κυκλοφόρησε πριν 2 μέρες στο YouTube.

ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”