Πίπες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Άρη, ωραία τα λέει ο Κώστας, ο οποίος τυγχάνει να είναι φίλος μου.
Εφόσον βλέπω οτι ενδιαφέρεσαι σοβαρά, δες τα δύο link που προτείνω στην 5η σελίδα αυτού του thread.
Μέχρι να γίνει η εγγραφή σου αν το αποφασίσεις, δες και εδώ.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Aγαπητέ Άρη μακάρι να σου αρέσει γιατί πραγματικά θα ευχαριστηθείς κάπνισμα. Τουλάχιστον για όσο κρατήσει...

Το άρθρο του κ. Γκουρβέλου το έιχα και εγω πρωτοδιαβάσει όταν ξεκινούσα το ταξίδι, μπλεγμένος από πληροφορίες που πλέον υπάρχουν πάρα πολλές στο νετ. Είναι ένα πρώτο διάβασμα αν θες για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει... Εγώ που ακόμα θεωρούμαι αρχάριος δεδομένου ότι δεν έχω 30+ πίπες (έχω 18), καμία που η αξία της να ξεπερνάει τα 150 αλλά καπνίζω συστηματικά 3-4 μπωλ την ημέρα θα καταλήξω απατώντας σε αυτό που ρωτάς πως δεν είναι ότι πρέπει να καεί η βάση αλλά ό αρχικός τρόπος καπνίσματος της ώστε το αρχικό της κάψιμο να μονώσει το ξύλο απο μελλοντικές αυξήσεις της θερμοκρασίας ώστε μακροπρόθεσμα να απολαμβάνεις καλύτερα και γευστικότερα καπνίσματα (κοινώς να στρώσει η πίπα). Εδώ οι κατασκευαστές έχουν προτείνει λύσεις ώστε να επιταχυνθεί η διαδικασία έιτε με φυσικές επιστρώσεις, είτε με τεχνητές. Η δημιουργία του μονωντικού υλικού εντός του μπωλ της πίπας (κέηκ ...) θα σου προσφέρει την ασφάλεια που θές ώστε η πίπα και το μπωλ της να σου αποδίδει ποιότικη διάρκεια στο κάπνισμα της και την ασφάλεια πως δε θα καταστραφεί η πίπα από τις θερμοκρασίες...Φυσικά όπως καταλαβαίνεις εδώ είναι ένας λόγος ποιότητας κατασκευής πίπας και υλικού. Σε μια κακοφτιαγμένη πίπα ό,τι και να κάνεις θα καπνίζει λάθος, θα ζεσταίνει τον καπνό που διαχέεται εντός της, το μπωλ θα ρουφάει άσχημα και γενικά δε θα μείνεις ευχαριστημένος έχοντας συνέχεια προβλήματα. Έτσι λοιπόν δημιουργείται η ανάγκη στην αρχή και που είσαι νέος αλλά λάτρης του καπνίσματος να έχεις ανάλογα τα καπνά και τα μπωλ που κάνεις αναγκαίο αριθμό για το στρώσιμο και το κάπνισμα της πίπας.
Παρακολουθώντας αυτά που έχεις γράψει και χαρούμενος που βρήκες έναν καπνό να δοκιμάζεις και επειδή βλέπω ότι έχεις επιλέξει στην αρχή να θέλεις να καπνίζεις 1φορά την εβδομάδα. Μακάρι στο μέλλον να κρατήσεις τη συνέπεια αυτή :D :D Θα σου πρότεινα να επισκευθείς ένα μαγαζί που πουλάει πίπες έχε στο νου σου περίπου τα (90-100) και μόνος σου να κρατήσεις στο χέρι τις ίσιες, τις κυρτές, τις ημίκυρτες τα μικρά και δίαφορα μπωλ. Δε θα σου πρότεινα να αγοράσεις και ο λόγος είναι ότι πολλές φορές η ασχετοσύνη των πωλητών φτάνει για να σου καταστρέψει το όλο σκηνικό που έχεις φτιάξει στο μυαλό σου. Επισκέψου ξανά το κατάστημα με έναν φίλο που καπνίζει και αυτός πίπα και μαζί διαλέξτε αφού θα τον δείς ότι θα την ανοίξει, θα την κοιτάξει, θα της περάσει ένα μακτρο να δει αν είναι τρυπημένη ίσια, θα τη φυσήξει (γενικά δε θα είναι ευγενικός μαζί της :D :D :D ). Τώρα ποιον κατασκευαστή θα επιλέξεις, εδώ φίλε μου αυτός που έγραψε το ymmv κάπνιζε 100% πίπα σου λέω. Σίγουρα επώνυμοι και καταξιωμένοι, εργοστάσια και μη, οι επιλογές που υπάρχουν στην Ελλάδα είναι υπεραρκετές για τον αρχάριο και μέσο καπνιστή πίπας. Stanwell, Petterson, Savinelli, Dunhill, Vauen και ελληνικές όπως Pipex είναι αρκετά έντιμες για τα λεφτά που πας να δώσεις. Σου ξαναλέω βάλε τα 100 όριο για αρχή, αφού με αυτά θα αγοράσεις και μακτρα για τον καθαρισμό της (εκεί να δεις γλέντια...) φίλτρα αν επιλέξεις με φίλτρο και ένα εργαλείο για το πάτημα του καπνού και το καθαρισμό της.
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Το τελευταίο μου απόκτημα κύριοι. Stanwell Black & White 407. Είναι η τρίτη μου πίπα.

Εδώ

Φίλε Άρη, το ταξίδι στον κόσμο της πίπας είναι απολαυστικό. Εγώ έχω αρχίσει συστηματικά να καπνίζω πίπα από τον Σεπτέμβριο αλλά τώρα χτίζω το οπλοστάσιό μου. Η γνώμη μου είναι, όπως σε όλα τα πράγματα, να επιλέγεις ένα ασφαλές προιόν που θα σου επιτρέπει να βγάλεις καλό πόρισμα για αυτό που πας να κάνεις. Stanwell, Peterson θα σου δώσουν την απάντηση για το αν θα σου αρέσει συνολικά η ιεροτελεστία της πίπας. Καλύτερα λοιπόν να διαλέξεις για πρώτη πίπα μια από τις δύο αυτές μάρκες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 28 Μαρ 2016, 05:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Όμορφη και καλοκάπνιστη να είναι... Εγώ πάντως για ένα διάστημα, κατά ένα διαολεμένο λόγο ό,τι μου καθόταν στο χέρι, στο μάτι και αγόραζα ήταν Stanwell. Τελευταία αγορά μου πλέον τα Χριστούγεννα μια καταπληκτική Pipex με βαθύ μπωλ και τέλειο τρύπημα (κακό όμως επιστόμιο) στα 50. Κυρίως Poker και Billiard αγοράζω πλέον, ενώ σαν στόχο έχω το καλοκαίρι να πάρω τη πρώτη μου large bouldog.
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Kostikas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 14 Φεβ 2015, 18:09
9
Has thanked: 157 times
Been thanked: 62 times

Για τις πίπες καλαμποκιού τι έχετε να πείτε; Έχω ακούσει ότι μπορείς να τις πάρεις για ξεκίνημα. Αξίζει; Κρατά για πάντα ή είναι μόνο για να καπνίσεις 4-5 φορές;
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27821 times
Been thanked: 29043 times
Ηλικία: 64

Οι πίπες καλαμποκιού είναι μιά φθηνή λύση γιά όσους δεν έχουν χρήματα να αγοράσουν πίπες ρεικιού, ώστε να έχουν ένα καλό rotation.
Πολλοί αφού τις αγόρασαν κόλησαν με αυτές και δεν τις αλλάζουν, σε άλλους δεν αρέσουν ιδιαίτερα (σε μένα πχ).
Πολλοί λένε ότι τα Virginia καπνίζουν καλλίτερα σε corncob πίπα. Ισχύει και δω ότι και στο ξύρισμα, δηλαδή YMMV.

Δεν είναι γιά 4 - 5 καπνίσματα, εννοείται, αλλά δεν πρόκειται να αντέξουν όσο το ρείκι, σε καμία περίπτωση.
Εξαρτάται κάθε πότε τις καπνίζει κάποιος.
Υπάρχουν πολλές κακές απομιμήσεις corncob, κυρίως Κινέζικες, πάμφθηνες αλλά και επικίνδυνες.
Οι αυθεντικές είναι οι Missouri Meerschaum.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Κοίτα εγώ τα καλαμπόκια τα ευχαριστιέμαι, ειδικά όταν πρόκειται για καπνούς αρωματικούς που δε θέλω να ποτίσουν τις παλιές μου πίπες ή νέες . Ειναι καλή, φθηνή λύση για κάποιον που επίσης μπορεί να κάνει αραιά και που πχ 2-3 μπωλ την εβδομάδα. Εγώ όμως τα πάω μάξιμουμ 4 φορές γιατί μετά σκίζονται ή ανοίγουν. Ανεπιφύλακτα λοιπόν προτείνω την αγορά τους, βοηθούν στο καθημερινό rotation και στις δοκιμασίες των νέων καπνών ακόμα με τα φιλτρα της savinelli από ξύλο balsa μπορείς να κάνεις φίλτρο για το κάπνισμα τους. Φτιάχνουν και στην Ευρώπη αλλά οι καλύτερες είναι εδώ
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Kostikas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 14 Φεβ 2015, 18:09
9
Has thanked: 157 times
Been thanked: 62 times

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Υπάρχει περίπτωση να καπνίσει κανείς πίπα με καπνό για στριφτό τσιγάρο ή είναι λάθος αυτό;
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27821 times
Been thanked: 29043 times
Ηλικία: 64

Οχι, καπνός στριφτού σε πίπα δεν έχει νόημα. Είναι διαφορετική η επεξεργασία του καπνού πίπας από τον καπνό γιά στριφτό.
Ο καπνός πίπας είναι πιό χοντροκομένος, του στριφτού είναι fine cut (λεπτός).
Το μόνο που θα καταφέρεις αν βάλεις καπνό στριφτού σε πίπα, θα είναι να την "ανάψεις".
Επιπλέον ο καπνός στριφτού είναι στις περισσότερες των περιπτώσεων, χαμηλής ποιότητας.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Γιάννη από που πήρες την Peterson ;
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καπνός-Τσιγάρο-Ναργιλές”