Πίπες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aemilius
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 24 Ιαν 2011, 21:02
13

Σκεφτομε να αγορασω πιπα....
Εχετε να μου προτείνεται κατι;
Πως να ξεκινισω;
Καλες και φτηνες εταιριες για αγορα της πρωτης πιπας;
Εταιριες καπνου;
Τι να προσεξω;
Εικόνα Κάποια στιγμή θα μάθω ορθογραφία και τότε, θα δείτε τι θα πάθετε...
Άβαταρ μέλους
Μάικ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 20:11
13
Τοποθεσία: Oregon, USA
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 62

εγώ, σύντεκνε, φουμάρω πούρα, λογιώ λογιώ.
πίπα έχω δοκιμάσει αλλά σβήνει γρήγορα και θέλει άναμμα σχεδόν κάθε τζούρα.

PIPE TOBACCO
αγαπημένα είναι τα Black & Milds που είναι 100% καπνός πίπας.
ο ίδιος καπνός πουλιέται και χύμα. σου συνιστώ δύο γεύσεις:
την Original, και την Wine Berry της ίδιας μάρκας--αν υπάρχουν εκεί--ή κάτι ανάλογο.

και ονλάιν παραγγέλνω. αν δε μ'αρέσουν, συνήθως επιστρέφονται δική σου δαπάνη (εφόσον δοκίμασες μόνο 1-2 πούρα). ακόμα και της DUNHILL ο καπνός για πίπα πουλιέται χύμα.

επισκέψου κάποιο καπνοπωλείο και θα σε κατατοπίσουν σε όλα.
μάλιστα πολλά σού επιτρέπουν και να δοκιμάσεις κάποια καπνά δωρεάν.
μιλάω βέβαια για τ'αμερικάνικα καπνοπωλεία με σαλόνι καπνιστών, αίθουσα χιουμιντόρ, κλπ.
(τα μόνα μαγαζιά που είναι ΟΚ να μπεις καπνίζοντας).

πούρα έχεις δοκιμάσει ποτέ?
ο 100% καπνός τους είναι άψογος και διαρκεί ώρες!
αν καπνίζεις πούρα, σε δέχεται η ασφαλιστική. τσιγάρα ή όχι, ή πληρώνεις περισσότερο.

επίσης, το πούρο είναι υπομονετικό. το αφήνεις στο τασάκι και περιμένει.
μετά 10-15 λεπτά σβήνει μόνο του.
γι'αυτό θα τα βρεις και μεμονωμένα σε μεταλλική σωληνοειδή θήκη.
φουμάρεις λιγάκι, και το φυλάζεις.

έρχεται λεωφορείο?
το χώνεις αναμμένο όπως είναι μέσα στη θήκη και το φουμάρεις αργότερα. αυτό δε γίνεται με τα κοινά τσιγάρα. γ-γ-γίνεται μεν, αλλά δεν αξίζει.... και πικρίζουν, και βρομάνε μετά. θένε πέταμα.

τέλος, η τιμή δεν παίζει καθόλου ρόλο στα γούστα.
φουμάρεις κάτι για τη γεύση του, όχι για την τιμή του.

εγώ προ 5ετίας ξεκίνησα τα πούρα, γιατί δεν είναι εθιστικά όπως τα τσιγάρα (είναι μέρες που ξεχνάω να καπνίσω τελείως). τα μεν μοσχομυρίζουνε, τα δε σκυλοβρομάνε. ακόμα και οι κυρίες της εκκλησίας μου με ρωτούν αν θα καπνίσω όταν βγούμε έξω τους αρέσει το ευχάριστο άρωμα!

γι'αυτό κι έκοψα το τσιγάρο απ' το '92 (επί Κλίντον δλδ).
καλή σου τύχη, Εμίλ!
Μάικ
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

aemilius έγραψε:Σκεφτομε να αγορασω πιπα....
Αν δεν καπνίζεις, σου συνιστώ να μην ξεκινήσεις. Ποτέ δεν είσαι σίγουρος για το μέγεθος του εθισμού ούτε για την πορεία :megagrin
aemilius έγραψε:Εχετε να μου προτείνεται κατι; Πως να ξεκινισω;
Αν επιμένεις και είσαι Αθήνα, τότε υπάρχει ποικιλία καταστημάτων στο κέντρο και πέριξ της πλατείας Ομονοίας όπου μπορείς να μπεις, να ρωτήσεις, να δεις σχέδια, να μάθεις για τα παρελκόμενα της πίπας (stand, για να μη λερώνεις το τραπέζι, ειδικός αναπτήρας, για μην καίγεσαι καθότι το κάθε γέμισμα πίπας μπορεί να χρειαστεί και 15-20 ανάμματα, καθαριστικό συρματάκι, πολυεργαλείο που <<στουμπώνει>> τον καπνό-δημιουργεί τρύπα στο κέντρο του για καλή καύση του-καθαρίζει την πίπα) και βεβαίως να δεις καπνούς. Δυστυχώς, δεν θα μπορέσεις να τους μυρίσεις διότι είναι σφραγισμένοι.
aemilius έγραψε:Καλες και φτηνες εταιριες για αγορα της πρωτης πιπας;
Εγώ ξεκίνησα με μία Γαλλική την Choquin κι έχω και μια Δανέζικη Stanwell. Οι διαφορές τους εκτός από το σχήμα είναι στο είδος του ξύλου από το οποίο φτιάχνονται καθώς και στο πάχος τους (που σημαίνει ότι με παχύτερα τοιχώματα ο καπνός δεν κρυώνει γρήγορα και τα χέρια σου δεν καίγονται).
aemilius έγραψε:Εταιριες καπνου;
Skandinavik και Captain είναι οι δημοφιλέστερες και προσιτότερες οικονομικώς. Όμως, θα πειραματιστείς και το μόνο που μπορεί να σε βοηθήσει είναι κάποια νούμερα που έχουν όλα τα πακεττάκια απέξω και δηλώνουν ένταση, άρωμα κ.λ.π. Τα πράγματα στην Ελλάδα εδώ κι ένα χρόνο έχουν δυσκολέψει λόγω της υψηλής φορολογίας και γι' αυτό πολλοί έμποροι και καταναλωτές προτιμούν να παραγγέλνουν απ' έξω μέσω Internet.
aemilius έγραψε:Τι να προσεξω;
Να πιάσεις πολλές στα χερια σου και να μη βιαστείς ν' αγοράσεις όποια σου πλασσάρει ο έμπορος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eliakiss την 26 Ιαν 2011, 11:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Κανε μια βολτα στο ebay....τρελες τιμες

Κριμα διοτι πριν 1 βδομαδα πουλησα 2 πολυ καλες πιπες που ειχα σε εναν Αμερικανο και εναν Ινδο :megagrin
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Κατ'αρχάς θα σε συμβούλευα, αν δεν καπνίζεις, να μην ξεκινήσεις καθόλου.
Βέβαια, αυτό είναι δικό σου θέμα. Απλά στο λέω σαν παλιός και μάλιστα αρειμάνιος καπνιστής, που το έχει κόψει εδώ και 10 χρόνια.
Εν πάσει περιπτώσει. Όταν κάπνιζα, στην προσπάθειά μου να το ελατώσω, το γύρισα στο κάπνισμα με πίπα.
Να ξέρεις λοιπόν ότι θα χρειαστείς αρκετές. Κι αυτό γιατί μετά από κάθε κάπνισμα, η κάθε μία πρέπει να "ξεκουραστεί" δηλ. να στεγνώσουν τα κατάλοιπα του καπνού μέσα στο μπωλ αλλά και να επανέλθει το ξύλο. Το ιδανικό είναι να κάτσει η κάθε μια για 24 ώρες, το λιγότερο όμως είναι νομίζω 4-5 ώρες. Αρχικά πρέπει να δημιουργήσεις (με αρκετά καπνίσματα) μέσα στο μπωλ το "πουρί" δηλ. μια επίστρωση από κατάλοιπα καπνού. Αυτό έχει το λόγο του: ουσιαστικά προστατεύει το ξύλο από το να καεί αλλά και λειτουργεί και σαν μονωτικό μεταξύ της καύτρας και του ξύλου, βελτιώνοντας της «γεύση». Πολλοί στα πρώτα ένα-δύο ανάματα αλείφουν το εσωτερικό του μπωλ με κονιάκ ή ουίσκυ. Αφού δημιουργηθεί το «πουρί», σε τακτά διαστήματα το ξύνεις με το ειδικό εργαλείο ώστε να μην κλείσει, αλλά και για να του δώσεις το σχήμα μπωλ.
Σχετικά με καπνούς, όντως πρέπει ψάξεις σε καπνοπωλεία και να βρείς αυτόν που σου αρέσει γιατί εξαρτάται από τα γούστα του καθενός. Προσωπικά έκανα χαρμάνια με διάφορους καπνούς στους οποίους έσταζα και κάποιο ποτό κάθε φορά.
Επίσης θα χρειαστείς: το ειδικό εργαλείο, καθαριστικά, φιλτράκια και ειδικό αναπτήρα.
Από ποιότητες οι καλύτερες πίπες είναι από τερακότα (δύσχρηστες), οι αμέσως καλύτερες από ρείκι και ακολουθούν από ρίζα αγριοτριανταφυλλιάς. Ιδιαίτερη περίπτωση είναι οι Falcon που έχουν ένα σύστημα ψύξης του καπνού (μέσω μιας ψύκτρας που έχουν στο μεταλλικό στέλεχος) και αλλάζουν και μπωλ.
Τώρα άμα ψάξω ίσως βρω κάποιες από αγριοτριανταφυλλιά που είχα.
Και πάλι σου επισημαίνω, ότι καλύτερα να μην το αρχίσεις και αν καπνίζεις, προσπάθησε να το κόψεις.
Ελπίζω να βοήθησα.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
aemilius
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 24 Ιαν 2011, 21:02
13

Να εισται καλα για τις απαντησεις σας... (περιμενα να με παρετε στο ψιλο)

Καπνιζω αρκετα χρονια τωρα και δυστιχως ειναι μια απο την κακές απολαύσεις που εχω κρατισει ακομα....

Φιλε Μαικ πουρα εχω κανει αρκετες φορες και απο μικρα moods, backwoods, μεχρι Cohiba αλλα μια φορά παλαιότερα ειχα καπνισει πιπα και με κερδισε αμεσως η δυνατη και γεματη γευση της
To οτι θα ειμαι με εναν αναπτηρα στο χερι το εχω συνιθησει καθως καπνιζω Ηand rolling tobacco (Στριφτο) με light weight χαρτακια...

Παιδια το tobbaco store πως σας φαίνεται;
Σκεφτομαι για καμια πολυ φτηνη η μεταχειρισμένη στην αρχη και μετα σε κατι καλύτερο για δειτε αυτην. http://www.tobaccostore.gr/eshop/produc ... CosCsid%3E" onclick="window.open(this.href);return false;
Εικόνα Κάποια στιγμή θα μάθω ορθογραφία και τότε, θα δείτε τι θα πάθετε...
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

ναργιλε δοκιμασες ποτε?
Άβαταρ μέλους
aemilius
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 24 Ιαν 2011, 21:02
13

JohnnyBlade έγραψε:ναργιλε δοκιμασες ποτε?
Εχω δυο Γιάννη αλλα ψαχνω κατι πιο ευκίνητο ;) ....
Εικόνα Κάποια στιγμή θα μάθω ορθογραφία και τότε, θα δείτε τι θα πάθετε...
Άβαταρ μέλους
Μάικ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 20:11
13
Τοποθεσία: Oregon, USA
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 62

εμίλιους μπόι,
αν σ'αρέσει ο καπνός της πίπας, στρίβεται κιόλας.
έτσι κάνω κι εγώ, ή με το χέρι, ή με το κλασικό στριφτήρι που είναι φορητό.
έχω τα τρία γνωστά είδη:

χειροκίνητο με χαρτάκια
Εικόνα

αυτόματο με χαρτάκια
Εικόνα

αυτόματο με χάρτινα σωληνάκια
Εικόνα

ΠΑΛΙΑ ΚΟΛΠΑΚΙΑ
αν ο καπνός είναι πολύ φρέσκος, θέλει ανάμιξη με λίγο ξερό, για να τραβιέται.
αν ο καπνός έχει ξεραθεί, ρίξε στο σακουλάκι μια φλούδα πορτοκάλι να τραβήξει την υγρασία και θα μαλακώσει.
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

...ή μια φετα μηλο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καπνός-Τσιγάρο-Ναργιλές”