Ηλεκτρονικο Τσιγαρο

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Γιάννη μάλλον θα κατασχεθεί. Ούτε καν από Ευρώπη δεν περνάν.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Συνεχιζω σταθερα για 4η χρονια με Kayfun Light Plus, με Eviva και με Calix v4 - παντα με Bebeca και τα συναφη.

Και μια φωτο με το Ιερο Δισκοποτηρο! αν βρω ποτε τα 230 ευρω του, θα ποσταρω και δικες μου φωτο :)


Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
john58
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 25 Δεκ 2016, 19:18
7
Has thanked: 15638 times
Been thanked: 1546 times

Πριν δυο μέρες πήρα τον
CopperVape Skyline RTA

Εικόνα

Καλός φαίνεται...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ο coppervape ειναι η καλυτερη κοπια του, Γιαννη! ;) Καλοατμιστος!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο με έκανε να κόψω άνετα το κάπνισμα. Είμαι 7 χρόνια "καθαρός" από τσιγάρο και από τον Δεκέμβρη που μας πέρασε έκοψα και το ηλεκτρονικό. Έκανα minimum 1.5 πακέτο/ημέρα. Μου έφυγε όλη η ψυχολογική εξάρτηση για το ρημάδι.
Εϊναι μεγάλο κρίμα να μην αφήνουν τα φτηνά (από Κίνα) σύνεργα του ατμίσματος για να βοηθάνε τον κόσμο να κόψει το ρημάδι. Αλλά τα κέρδη είναι πολλά από τους φόρους. Σιγά μην τους νοιάζει η υγεία τους καρεκλοκένταυρους.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Και εμένα το Η.Τ με βοήθησε να κόψω το κάπνισμα.
Τον αυγουστο του 2014 έκοψα το κάπνισμα με την βοήθεια του Η.Τ και τον μαιο του 2017 έκοψα και το ηλεκτρονικό :D

35 μήνες καθαρός απο τσιγάρο και 15 μήνες καθαρός απο Η.Τ.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Είπα κι εγώ να κάνω την κίνηση. Είδα το Logic Compact που πήρε φίλος πριν 10+ μέρες, πήραν και
2-3 άλλοι που ζήλεψαν, έψαξα κι εγώ στα περίπτερα τοπικά, τίποτε. Έλλειψη. Διαφθορά που λέμε.
Πήρα ένα μπλέ λοιπόν από το Alter Ego με 4 κάψουλες, απλή γεύση καπνού και καπνού Burley.
Κάψουλες υπάρχουν και στα περίπτερα. Αργότερα αν βολευτούμε με τον ατμό βλέπουμε και για άλλα.


Εικόνα
brandnewshaver2020
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Σεπ 2020, 21:08
3
Has thanked: 39 times
Been thanked: 102 times

Την πρώτη τζούρα ΗΤ την πήρα 22/12/2009.
Την τελευταία τζούρα κανονικού τσιγάρου την 25/12/2009.
Σχεδόν 11 χρόνια ατμίζω αποκλειστικά χωρίς να νιώθω την έλλειψη του τσιγάρου.
Τ
ώρα θα μου πείτε: γιατί δεν κόβεις και το ρημάδι το ΗΤ να καθαρίσεις εντελώς;
Μεγάλη κουβέντα. Το σκέφτομαι και εγώ αλλά δεν είναι εύκολο,
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8233 times

Υπήρξα φανατικός αντικαπνιστης ως αθλητής κατά τα εφηβικά μου χρόνια( μεγάλωσα με δύο καπνιστές γονείς) .
Λίγο μετά την ενηλικίωση μου, τσίμπησα κι εγώ στο μάρκετινγκ της εικόνας του επαναστάτη χωρίς αιτία.
Λίγο η νουάρ αισθητική του καπνού στις κινηματογραφικές εικόνες που τόσο αγαπούσα, λίγο τα σύννεφα που έπρεπε να προσπεράσω κάθε φορά που διέσχισα τους διαδρόμους του πανεπιστημίου, δεν ήθελα πολύ να υποκύψω.
Κάπνιζα περίπου 20 στριφτά τη μέρα, από το 2004 μέχρι και το 2013 , που γνώρισα τη βολειμπολιστρια της καρδιάς μου.
Χωρίς παραινέσεις και προτροπές, αποφασίζω μόνος μου, να κάνω τη κίνηση και να το κόψω.
Η πρώτη τζούρα nobacco Ry σε έναν ego T, ήταν κάπως περίεργη ομολογώ , αλλά ταυτόχρονα απελευθερωτική και απενοχοποιημενα απολαυστική. Έκτοτε η επιθυμία για τσιγάρο έσβησε μέσα μου. Μετά από κάποιους μήνες και με αφορμή τη δυσλειτουργία - δυσχρηστια του εν λόγω ηλεκτρονικού, αφήνω και το ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Όλα αυτά μέχρι να πάρουσιαστω στο στρατό τρία χρόνια αργότερα.
Εκεί κατάλαβα οτι ήταν μάλλον η μυρωδιά των νόστιμων ατμών, παρά των τσιγάρων αυτή που με έκανε να επιθύμησω ξανά μια ρουφηξια.
Η αρχή έγινε, μετά την απόλυση μου από το στρατό, με την αγορά του πρώτου μου "εξελιγμένου" ηλεκτρονικου τσιγάρου.
Πέρασαν πολλά modaκια και ατμοποιητες από τα χέρια μου, με σημεία αναφοράς τα αγαπημένα Pico για τους" τσιγαρισιους"
Και Minikin για τους "αερατους".
Αυτή τη στιγμή ατμιζω dark mamba σε hastur mini mtl στο Pico 21700 και φρούτο/κρεμο/ζύμες στον fatality 25 και σε δυο τρεις mesh rta επάνω στα Minikin v2 raw ( το πρώτο πήρε φωτιά) , στο cold steel και στο Odin DNA 250.
Που και που "κλέβω " λίγο με κανένα κουβανέζικο ρομπουστο σε κάνα γιορτινό τραπέζι και καμιά πίπα στο σπίτι του αδερφού και στο πατρικό μου( πάντα με συνοδεία καφέ -ποτου - απεριτιφ) και πάντα μετά από γεύμα.
Δεν νιώθω απόλυτα εξαρτημένος, καθώς με διάφορες αφορμές, περνούν εβδομάδες που δε βάζω στο στόμα μου καθόλου ατμό κλπ.
Άβαταρ μέλους
tzavardin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 02 Ιαν 2020, 14:54
4
Has thanked: 262 times
Been thanked: 371 times
Ηλικία: 29

Η πορεία του ηλεκτρονικού τσιγάρου στην Ελλάδα, με δεδομένο ότι είμαστε χώρα, που καπνίζει σαν φουγάρο, μου φέρνει στο μυαλό μόνο τις λέξεις αδικία, και χαμένη ευκαιρία. Όχι ότι δεν έχει βοηθήσει δεκάδες χιλιάδες κόσμο εδώ, αλλά θα μπορούσε πολύ περισσότερους. Ας όψονται ύποπτες νομοθεσίες, και συμφέροντα μεγάλων εταιρειών. Βέβαια, ούτως η άλλως, η υπόθεση τσιγάρο παγκοσμίως φαίνεται πως θα έχει κάποια ημερομηνία λήξης, αλλά όσο χάνονται χρόνια, χάνονται και άνθρωποι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καπνός-Τσιγάρο-Ναργιλές”