Αναπτήρας

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν μιας και σήμερα έχει πέσει πολύ κωλοβάρεμα είπα να φτιάξω ένα ωραίο θεματάκι με αναπτήρες!Έχω μια μικρούλα συλλογή και δε ξέρω κατα πόσο θα την εμπλουτίσω ακόμη!Το μικρόβιο αυτό μου κόλλησε πρόσφατα στο παζάρι στην Αθήνα που πηγαίνω και θα έλεγα απο ένα απωθημένο καθώς θυμάμαι ένα θείο μου που πηγαίναμε επίσκεψη που είχε ένα κλασσικό αναπτήρα Varaflame .Είχα δώσει υπόσχεση στον ευατό μου ότι θα αγοράσω και εγω έναν τετοιο, όπως πάντα ένα ίσον κανένα οπότε πήρα κάποιους παραπάνω.

Λοιπόν εδώ δύο Varaflame , μοντέλα δε θυμάμαι ακριβώς, ο αριστερός είναι ο πρώτος που αγόρασα απο ebay ναι μεν έχει κάποια χτυπηματάκια αλλά δουλεύει άψογα, δεξιά σε άριστη κατάσταση άλλος ένα Varaflame πάλι απο ebay!

Εικόνα
Εικόνα

εδώ άλλοι δύο , ο αριστερός ένας Ronson που το πήρα απο το παζάρι για 5 ευρώ και τον οποίο τον έφτιαξα μόνος μου θέλοντας κάποια ανταλλακτικά και δεξιά ένας καινούργιος Ronson jetlite Butane ο οποίος βγάζει μια όμορφη μπλε φλόγα με προσθήκη βουτανίου αερίου!

Εικόνα

εδώ και κάποιοι άλλοι μαζί , όχι τίποτα σπουδαίοι απλά ο ένας ο νίκελος Zippo που έχει και τα μονογραμματά μου είναι τουλάχιστον 15 ετίας και τον προσέχω σαν τα μάτια μου!

Εικόνα

Περιμένω άλλον ένα ronson Varaflame απο ebay που κέρδισα πρόσφατα.Να τονίσω πως έξω όταν βγαίνω με τους Varaflame ,όλοι κοιτάνε να δούνε τι αναπτήρας είναι αυτός, διάφορα επιφωνήματα, τέτοιο είχε ο πατέρας μου κλτπ.Δεν τους πήρα ιδιαίτερα ακριβά πέρι τα 20 ευρώ έκαστος σε δημοπρασία αλλά θέλει πολύ ψάξιμο γιατί τα βαράνε μερικοι μερικοί.Επίσης οι περισσότεροι λένε ότι δεν ξέρουν αν λειτουργούν και αυτό αν έχει ζημιές ανεβάζει κάπως το κόστος με την αντικατασταση ανταλλακτικών.Οι συγκεκριμένοι λειτουργούν με αέριο , το οποίο πάει να πει ότι δεν μυρίζει και δεν εξατμίζεται σαν το ζιπέλαιο!
Πρόσφατα παραλίγο να εμπλουτίσω τη συλογή μου με κάτι δυνατό αλλά δυστυχώς στάθηκα άτυχος!
Περιμένω και δικές σας φωτό απο αγαπημένους σας αναπτήρες ακόμη και απλοί αν είναι..
Καλή μου συνέχεια..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Τώρα Ηλία τα θέλει ο κ@λος σου... :bigsmilie :bigsmilie :bigsmilie :bigsmilie
Να ξυπνήσει ο φίλος μας από την Άπω Ανατολή και θα γίνει παρανάλωμα.
Παλι κολύριο θα ψάχνουμε να βρούμε.

ΥΓ. Φοβεροί οι αναπτήρες, ιδιαίτερα οι Varaflame!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Πανέμορφοι Ηλία! Και εμένα μου αρέσουν οι αναπτήρες, παρόλο που δεν καπνίζω.

Τώρα για την Άπω Ανατολή, φαντάζομαι ότι ο Δημήτρης εννοεί αυτό:
Χάρης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Δημήτρη έχω κλάψει ήδη για τους αναπτήρες του Κωνσταντίνου!Αλλα που θα πάει όμως..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Ωραία συλλογή Ηλία και ωραίο επίσης το θέμα που άνοιξες αν και μας βάζεις σε ιδέες με την συλλογή vintage αναπτήρων. :-P
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Καλά είπα εγω να μην το ανοίξω το θέμα καθόλου.
Δεν υπάρχουν περιθωρια για άλλα κολλήματα.
Πολύ όμορφα Ηλία, Μπράβο
if you have a great shave you have a great day
NavalArchitect

Είχα υποσχεθεί σε κάποιον από εδώ πως θα ανεβάσω φωτό από τους αναπτήρες που είχα βρει με 80% + 10% έκπτωση, μόλις μπορέσω.

Και οι δύο παρακάτω φωτό είναι στο εν λόγω μαγαζί, σε μία από τις 2-3 τελευταίες επισκέψεις που έκανα την περασμένη εβδομάδα.

Εικόνα

Εικόνα
greedy
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 31 Ιαν 2009, 15:42
15

Ωραια συλλογη !!΅
Εχω και εγω καμποσους ronson varaflame (μερικοι ειναι απλα εξαιρετικοι) αλλα δυστυχως εχω κοψει το καπνισμα εδω και εναν χρονο... :dance

Λες να τους βγαλω στο σφυρι? :dance5
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Δυστυχώς??? :confused Ευτυχώς να λες!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Σωστά Γιάννη!
Εγώ δεν έχω καπνίσει ποτέ αλλά έναν Varaflame τον θέλω, είχε ο παππούς μου έναν, και εξάλλου ένας άντρας πρέπει να έχει έναν αναπτήρα πάνω του καπνίζει δεν καπνίζει!
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καπνός-Τσιγάρο-Ναργιλές”