Πούρο

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

νομιζω οτι η καλυτερη στιγμη για να απολαυσεις ενα πουρο ειναι αργα το βραδυ(home&alone).ενα καλο κονιακ`η ουισκι βοηθαν ακομα περισσοτερο.y viva a todos muchachos! ;)
Ζάχος

Ένα ποτήρι κρύο νερό μου αρκεί, να καταλαβαίνω τη γεύση, να το απολαμβάνω σε όλη του την ένταση.


Έλα να μαζευόμαστε οι aficionados!
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Δεν καπνίζω, στο στρατό δοκίμασα και δεν μου άρεσε, συνέχισα σε περιπτέρου backwoods, white owl κτλ, μετά πήρα πουράκια cohibas που ήταν βαριά και δεν μου άρεσαν. Κατέληξα στα guantanamera που μου άρεσαν πολύ. Χρόνια έχω να ξανακαπνίσω και με βάζετε σε σκέψεις....
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Αυτό δεν είναι φόρουμ, είναι η οικονομική καταστροφή μας.
Εγώ προτιμούσα τα Romeo y Julieta mini (πριν από μία 10ετία). Ευκολία και σύντομα να μη "ζαλίζεις" έξω και να μη σε "ζαλίζουν".

Πραγματικό περιστατικό με καπνιστή πούρου σε καφετέρια:
Σερβιτόρα: Σου κερνάω τον καφέ αν το σβήσεις τώρα
Απάντηση: Συγνώμη αλλά το απολαμβάνω. :megagrin
Άβαταρ μέλους
Constantinos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 28 Δεκ 2015, 22:04
8
Τοποθεσία: Ωρωπός
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times
Ηλικία: 55

εδώ και 5 χρόνια περίπου έχω κόψει το τσιγάρο (στριφτό) και κάνω ηλεκτρονικό τσιγάρο, αλλά τον τελευταίο καιρό έχω δοκιμάσει μερικά Cigarillos και μπορώ να πω ότι μου άρεσαν....
Λέτε να ξανακυλήσω.... :D
Ακούω διάφορες γνώμες για τον τρόπο καπνίσματος. Μερικά Cigarillos που κάπνισα δεν κατέβαζα τον καπνό κάτω κάθε φορά, περίπου 1 στις 3 τζούρες
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Τέρμα τα ψέματα, ειδικά μετά τα 40.
Τα δεύτερα «άντα» δεν έχουν μόνο ευθύνες, αλλά και περιορισμούς. Και ειδικά στο κάπνισμα.
Πούρα -τσιγάρα πρέπει πλέον να τα αποφεύγεις όπως ο διάολος το λιβάνι. Για καλό δικό σου.
Εκτός από τις αρρώστιες, εύχομαι να μην συμβεί σε κανένα, καταστρέφεις εσωτερικά τα πνευμόνια σου, χαλάνε δόντια και δέρμα.

Εικόνα
Εικόνα

Επενδύεις και τα λεφτά που γλυτώνεις σε ξυριστικά! Στο εαυτό σου!

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Αλήθεια σας το λεω, δεν θέλω να σας ταράζω!

Εικόνα
Άρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Μας ταραξες ομως!!! Λατρευω πιραμιδες .
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Moustardas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 27 Αύγ 2014, 16:12
9
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 287 times
Been thanked: 504 times
Ηλικία: 41

Κύριοι τα φώτα σας.

Λίγη βοήθεια σε έναν νέωπα που θα ήθελε να δοκιμάσει το σπορ. Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με το τί να προσέξω κατά την αγορά ενός πούρου, αλλά κι αν υπάρχει κάποιο αξιόλογο κατάστημα που μπορούμε να εμπιστευτούμε.

Ευχαριστώ :D
Κώστας
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Λοιπόν από μια πρώτη ανάγνωση αυτού που λες χωρίς να σε βάλω σε μπελάδες και να αγοράσεις humidor και τα συμπαραμαρτούντα του πούρου... Θα σου πρότεινα τα πούρα που με έβαλαν στο παιχνίδι της γεύσης και της ιστορίας τους.
Ενδεικτικά και χωρίς να κάνω διαφήμιση τα συγκεκριμένα τα βρίσκεις και σε κάβες και είναι φθηνά. Αν θες να μπλέξεις όμως τα tobacconist μαγαζιά είναι λίγα. Με pm σου προτείνω μερικά στην Αθήνα.
Στο ερώτημα σου.
1) Partagas Mille Fleurs, μια μικρή Corona για να σε εισάγει στα Partagas, η γεύση του είναι μαλακή και κρεμώδη, δεν είναι ακριβό, αλλά κάνει καταπληκτικό κάπνισμα μέχρι τη μέση του. Εκεί ίσως χρειαστείς λίγο νεράκι για να μαλακώσεις τα χείλη σου ή αν σου προκαλέσει κάψιμο από το ρούφιγμα αν το κάνεις σαν να καπνίζεις τσιγάρο. Τιμές τώρα 5.00-5.50 EURO
2) Montecristo No2 (όχι το petit!!) H τορπίλη και πυραμίδα... Καταπληκτικό κάπνισμα έως το τέλος του δατυλιδιού, αν είσαι και τυχερός και έχει ωριμάσει στο μαγαζί (απέφυγε τη συσκευασία με τα 3) και το πιέσεις ελάφρα και νιώθεις ότι δεν βρίσκεις σημεία που ο καπνός φράζει από το στρίμωγμα των φύλλων, τότε πάρε παραπάνω από 2. Η γεύση του είναι πικάντικη και κρεμώδη επίσης έχει τα χαραχτηριστικά αυτού που έχεις στο κεφάλι σου για το πούρο όταν διαβάζεις περί απόλαυσης και εμπειρία καπνίσματος. Είναι από τα πούρα που συνήθως εξαφανίζονται από τα humidor γιατί συνήθως αυτά εμπιστεύεσαι. H τιμή του τώρα 13.5-14.00E H συσκευασία με τα 2 ή 3 συνήθως έχει θέματα στο κάπνισμα τους, ο καπνός τους δηλαδή έρχεται καυτός επειδή τα φύλλα έχουν τυλιχθεί σφιχτά μεταξύ τους.

Αγόρασε ένα ψαλιδάκι (καλύτερα να σου τα κόψουν εκεί) και μια θήκη για 2 πούρα(για να μη σπάσουν) και καλή απόλαυση. Άναψε τα κυκλικά και ομοιόμορφα ρούφα ήρεμα και ρυθμικά αποφεύγωντας τον τρόπο που καπνίζεις το τσιγάρο. Η πρώτη σου εμπειρία ίσως σου φανεί περίεργη, αν νιώσεις ότι το στόμα σου γίνει τσαρούχι έχε κάτι δίπλα σου να πίνεις (όχι απαραίτητα αλκοόλ) καφές ή κρασάκι είναι άριστα συνοδευτικά. Συνδύασε το με μια σούπερ ξούρα και είσαι θεός !! :violin: :violin:

Added in 6 minutes 2 seconds:
Άρη και αυτά είναι στο γείτονα με τα Whiskies?
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καπνός-Τσιγάρο-Ναργιλές”