Πούρο

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
dgn
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 29 Δεκ 2011, 02:24
12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 18 times

Σίγουρα το πούρο είναι μια ξεχωριστή απόλαυση.
Προσωπικά ειναι απο τις λίγες υπερβάσεις που επιτρέπω στον εαυτό μου αν και δυστυχώς στην Ελλάδα ακόμη έχουμε taboo με αυτό το "άθλημα"
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Έχω καπνίσει πολύ πούρο. Το θεωρώ απόλαυση. Κάποια στιγμή που έγινε μόδα το κάπνιζαν οι πάντες όχι για ευχαρίστηση αλλά σαν ένδειξη οικονομικής ευρωστίας.
Ενδείκνυται ιδιαίτερα μετά το Φαγητό με ένα εξαιρετικό παλαιωμένο Κονιάκ ή Μπραντυ.
Το πιο συνηθισμένο σλόγκαν των καπνιστών πούρων είναι ότι βλάπτει λιγότερο λόγο ποιότητας και καπνού που δεν καταπίνεται (μάλλον Μύθος).
Δυστυχώς αυτό που διαπίστωσα είναι ότι ξεκινάς για ένα και σιγά σιγά εθίζεσαι.
Έτσι εκτός από το πρόβλημα υγείας προκύπτει και υψηλό κόστος. Κοινώς το σπορ είναι ακριβό. Στο Humidor που έχω έστω και αν δεν καπνίζω, υπάρχουν πάντα λίγα Hoyo De Monterrey epicure και Cohiba.
if you have a great shave you have a great day
nikos.a

Εικόνα
Εικόνα
nikos.a

Το σημερινό. 3ετίας σε Humidif.

Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Νικο πολυ ωραια πουρα τα συγκεκριμενα.εγω καπνιζα παλια αλλα το εκοψα(τσιγαρο).μια φορα τον χρονο ομως τα χριστουγεννα ενα καλο πουρο αβανας (cohiba double corona), με ενα cognac metaxa 7stars θα το κανω .αλλα μεχρι εκει. ;)
nikos.a

Τα Vegas Robaina και τα Bolivar είναι γεμάτα πούρα. Εννοώ σε γεύση και ένταση. Τα συγκεκριμένα είναι μέγεθος Robusto. Θεωρώ ότι είναι το ιδανικό. Γενικά πάντως, όταν έχω χρόνο, προτιμώ τα Partagas( Serie D No. 4, Serie P No. 2), Montecristo Edmundo ή Romeo (Short ή μη) Churchills. Για κάτι πιο γρήγορο προτιμώ τα Montecristo Petit Edmundo και Hoyo de Monterrey Petit Robusto. Επίσης, τα Cohiba Siglo I και Trinidad Reyes. H κούτα του τελευταίου( 12άδα) έφυγε πολύ γρήγορα. Τα minutos είναι ότι πρέπει για ένα πρωινό espressάκι.

Γνώμη μου είναι ότι τα Cohiba είναι υπερεκτιμημένα γενικά. Έχω πετύχει 2 συνεχόμενα Siglo III στουμπωμένα και ξενέρωσα.

Μόνο Κούβα.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Nίκο, είναι ακριβώς όπως τα λές.
Τα Cohiba είναι όντως υπερεκτιμημένα.
Κάποια στιγμή, ειδικά οταν τα καπνίζανε στα καφενεία, είχε χαθεί η μπάλα γιατί το κριτήριο αντι να είναι η ποιότητα ήταν το κοινωνικό status. To ίδιο νομίζω είχε γίνει και με τα Davidoff στη δεκαετία του 90.
Για τα Bolivar συμφωνώ είναι όντως γεμάτα, τα είχα δοκιμάσει.
Συνήθως κάπνιζα τα Hoyo de Monterrey Épicure No.2 .
Δεν ξαναπλησιάζω, η πιθανότητα να καπνίζεις ένα κάθε βράδυ μετά το φαγητό δεν υπάρχει.
Τρώς γερό κόλλημα και καταλήγεις , για οικονομικούς τουλάχιστον λόγους, σε Jose Piedra Mini Cigarillos ;)
if you have a great shave you have a great day
nikos.a

Έτσι είναι, Γιάννη.
Πολύ καλό και το Epicure. Δύσκολα συναντάς ανθρώπους, καπνιστές ή ακόμα και όχι, που γνωρίζουν άλλη μάρκα πέρα από τα Cohiba. Η επόμενη κατηγορία είναι αυτοί που γνωρίζουν και τα Montecristo ή/ και τα Romeo. Δεν είναι καθόλου τυχαίο, που η Cohiba είναι η ναυαρχίδα της Habanos. Από τα δημοφιλή σήματα παγκοσμίως.
Όντως μεγάλο κόλλημα. Εύκολα ξεφεύγεις και δυστυχώς δεν μιλάμε για προσιτά αναλώσιμα ή σαπούνια. Τα έξοδα είναι μεγάλα. Μέχρι 2 την εβδομάδα, πολύ σπάνια 3. Δεν προτιμώ τα Cigarillos. Ο λόγος είναι ότι, αν όχι όλα, τα περισσότερα, περίπτερα ή καταστήματα με είδη καπνιστού, τα έχουν εκτός υγραντήρα ή σε σημείο που τα βλέπει ήλιος και δεν έχουν κρατήσει καθόλου υγρασία. Με λίγα λόγια, είναι ξερά. Αν βρω κάτι σε υγραντήρα και σε σκιερό σημείο, ίσως το τιμήσω. Πάντα μιλάω για κουβανέζικα. Εννοείται βέβαια, πως ότι είναι κάτω από τάλιρο( η μονάδα), δεν είναι χειροποίητο.

* Ξέχασα να γράψω και για τα εξαιρετικά Punch Punch.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Νίκο,κάτι η Οικονομική κρίση κάτι η μόδα που πέρασε έκλεισαν πολλά μαγαζιά με πούρα.
Θυμάσαι το μαγαζί στο City Link που είχε και παραρτήματα στην Αμερικής και το νέο Ψυχικό.
Κάποια στιγμή περίμενες στην ουρά για να μπείς στον θάλαμο και να διαλέξεις.
Τώρα καταστήματα με υγραντήρες δεν βρίσκεις και πολύ εύκολα.
Νομίζω έχουν στο Κολωνάκι στην Κανάρη, στην Καραγιώργη Σερβίας και δεν ξέρω και τα
περίπτερα στο Κολωνάκι πως τα φυλλάσουν. Έχουν αρκετά.
Πάντα όμως οι πιο ψαγμένοι αγόραζαν απο εξωτερικό (Μαδρίτη, Γενεύη) και είχαν δικά τους humidors.
Μην ξεχνάμε οτι το πιο σημαντικό στο πούρο είναι η συντήρηση .
if you have a great shave you have a great day
nikos.a

Δεν μπορείς να συντηρήσεις πούρο χωρίς humidor. Κάθε μήνα θέλει έλεγχο και σταθερή υγρασία στο 70- 75%. Έχω κάποια από το '10, π.χ. τα Limited που είχε βγάλει η Habanos( από ένα) και λόγω καλής συντήρησης είναι σε άριστη κατάσταση. Επίσης, ένας καλός υγραντήρας, θα διώξει κάθε ίχνος "αμμωνίας" στη μυρωδιά, που λένε, με το χρόνο. Συμβαίνει με κάποια φρέσκα πούρα.
Το χόμπυ αυτό έχει πεθάνει στην Ελλάδα. Δεν τολμάς να βγεις έξω με πούρο, κι ας κάνεις 2 την εβδομάδα. Άσχετα που οι περισσότεροι καπνιστές χαλάνε πάνω από 20άρικο την εβδομάδα. Βαράει άσχημα. Καλύτερα το απολαμβάνεις στο σπίτι σου, στο γραφείο σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καπνός-Τσιγάρο-Ναργιλές”