Σιγαρόχαρτον καπνοπαραγωγών

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Φυσικά αναφέρομαι στο γνήσιο που έδινε παλιά το κράτος στους καπνοπαραγωγούς, με το ροζ χρώμα. Έχω ακόμα μερικά, μιας και κατάγομαι από καπνοπαραγωγική περιοχή και οι παππούδες μου ήταν και οι δύο καπνοπαραγωγοί. Σας ανεβαζω μερικές φωτογραφίες να τα δείτε, και σε σύγκριση με ένα Rizla πράσινο. Να σημειωθεί ότι θεωρητικά απαγορευόταν η χρήση τους έξω από τα όρια της επαρχίας που είχε την έδρα του ο κάθε καπνοπαραγωγός!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Tι μου θύμισες τώρα Δημήτρη, με συγκίνησες αλήθεια.Μάλιστα αν θυμάμαι καλά δεν είχανε κόλλα και το σαλιώνανε με ειδικό τρόπο "δαγκώνοντάς το" ώστε να σχηματίσει ίνες και να κολλήσει!Διορθωσέ με αν κάνω λάθος!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Τετοια προλαβα και εγω, στο στρατο.. Επιστημη για να στιψω τσιγαρο, θυμαμαι.. χαχα Αθανατες εποχες..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ηλία όντως δεν είχαν κόλλα, ο παππούς μου δεν το σάλιωνε με κάποιον ιδιαίτερο τρόπο, αλλά κανονικά. Γίνονταν αρκετά χοντρά πάντως, ντουμάνιαζε ο τόπος ειδικά με τσεμπέλια παραγωγής μας!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Κι εγώ θυμήθηκα τον παππού μου. Είχε ένα μεταλλικό κουτί όπου έβαζε τον καπνό που μάτσιζε μόνος του και τα χαρτάκια. Τα χαρτάκια τα έδιναν μόνο σε καπνοπαραγωγούς απ'ότι θυμάμαι. Κι αυτό μέσω του μονοπωλίου.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Αναλογα με το ποσο χοντρα ηταν, (στα συνορα ειχαμε προσβαση και σε αλβανικης και γιουγκοσλαβικης κατασκευης χαρτακια), αρκουσε το γλυψιμο μπρος πισω, μετα τυλιγμα και αλλη μια φορα κατα μηκος της "ραφης".. Το ντουμανι που βγαζανε ηταν αλλο πραγμα.. καρκινος απο μονα τους.. χαχα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Τα συγκεκριμένα Στέφο είναι ό,τι πιο λεπτό μπορεί αν βρει άνθρωπος σε τσιγαρόχαρτο! Όσο για το ντουμάνι, ήταν καθαρό, δεν είχε καθόλου φάρμακα, μιας και το έφτιαχναν με δικό τους καπνό! Γι'αυτό και δεν έπαθαν τίποτα στα πνευμόνια οι παππούδες μου! Να σκεφτεις ο ένας έπαθε πνευμονία στα 83 του και τη γλύτωσε!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Απο τον Φοινικα χωρις τον στρατιωτη συμπεραινω πρεπει να ειναι αρχη της μεταπολιτευσης
Δεν γραφουν ετος καπου;
Σου εχουν πει οι παππουδες απο ποτε ειναι;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Θα σε γελάσω Δόρυ, δεν έχω ρωτήσει. Ο φοίνικας συνέχισε και στη μεταπολίτευση; Το άλλο πρέπει να είναι από τη δεκαετία του '80 ή του '90 πάντως!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ναι, μεχρι τις αρχες της δεκαετιας του 80 ο φοινικας υπηρχε.. Τουλαχιστον στο διφραγκο της εποχης, αν θυμαμαι καλα, μπροστα η κουκουβαγια με το "2" και πισω ο φοινικας..
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καπνός-Τσιγάρο-Ναργιλές”