Κάπνισμα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Μην λέω μεγάλα λόγια captain αλλά είμαι αποφασισμένος να τελειώνω με την νικοτίνη.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Εμένα με βοήθησαν πολύ οι τσίχλες, όποτε μου ερχότανε η επιθυμία για τσιγάρο μάσαγα μια τσίχλα. Έχω να καπνίσω από 03 Σεπ 2010.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Και εγώ με τσίχλες το έκοψα και ήμουν και θεριακλής καπνιστής για 20 και πλέον χρόνια. Έχω να καπνίσω 10 χρόνια. Εύχομαι καλή επιτυχία. Δεν θα το μετανιώσεις και θα είναι το πιο σημαντικό πράγμα που θα έχεις κάνει για τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Pantrek έγραψε:15/05/2017 ήταν η μέρα που τελείωσαν τα υγρα.
Μέχρι σήμερα δεν έχω ατμίσει και πιστευω να κρατηθώ και να τελειώνω οριστικά και με το άτμισμα.
Κλείνω μήνα αύριο, μέχρι τώρα όλα καλά :dance:

Μετά τις 15 μέρες, σκέφτομαι το τσιγάρο πολύ λιγότερο, ισως 1-2 φορές την μέρα.

Το άτμισμα δεν μου έχει λείψει καθόλου. Πολύ περίεργο αυτό.
Να θυμίσω πως έκοψα το κάπνισμα τον 08/2014 και το γύρισα αποκλειστικά σε ηλεκτρονικό.
Θα περίμενα το μυαλό να το έχει αποβάλει εντελώς το τσιγάρο και να σκέφτομαι το άτμισμα αλλά δεν είναι έτσι.
Το κάπνισμα μου λείπει και όχι το άτμισμα και μου το επιβεβαίωσε και άλλος σε forum για το Η.Τ.
Τα ίδια έπαθε και αυτός, το μυαλό κολλημένο στο τσιγάρο και όχι στον ατμό.

Η όρεξη άρχισε να επανέρχεται στα προηγούμενα επίπεδα.
Για 10-15 μέρες έτρωγα παραπάνω αλλά τώρα επανήλθα.

Το δύσκολο είναι όταν βγαίνω για καφέ/ποτό και βλέπω τον ντουνιά να καπνίζει και μου λείπει το άτιμο.
Εστία κόλασης τα καφε/μπαρ, πρέπει να τα αποφύγω για λίγο καιρό.

Τσίχλες orbit και κομπολοι απαραίτητα σύνεργα πλεον :D
stergios

Μια απο τα ιδια και γω... Το χα κομμενο το κανονικο τελειως απο περυσι και ειχα αρχισει ητ. Τωρα τελευταια κανω 2-3 στριφτα-ημερα παραλληλα με το ητ και αν εχει αλκοολ δε με καλυπτει το ητ. Ειναι θεμα θελησης και πειθαρχιας και μαλλον το συγκεκριμενο θεμα δε το χω δει οσο σοβαρα χρειαζεται.

Εκει που την πατησα, ειναι η φαση που καθαριζει ο οργανισμος, τη βλεπεις πολυ σιδηρα κυρια, αντε μωρε δε μασαω με 2 τσιγαρακια εγω. Και ξαναμπαινεις στο ασανσερ της νικοτινης σαν κοτουλα.
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

@ stergios

Μην επιστρέψεις στο τσιγάρο φιλε μου, κρίμα είναι.

Ψάξου λίγο καλύτερο με το Η.Τ.
Ίσως έχεις κορεσμό γεύσης γι'αυτό δεν σε καλύππτει.
Μπορείς επίσης να ανέβεις σε περιεκτικότητα νικοτίνης, απο 6-->9 , απο 9-->12 κλπ
Επίσης, αν κάνεις υγρα ιδιοκατασκευή, δοκίμασε λίγο μεγαλύτερο ποσοστό σε PG για να πάρεις καλύτερο χτύπημα.
Άλλη μια επιλογή είναι η επιλογή ατμοποιητή με σφιχτές, τσιγαρίσιες τζούρες, βοηθά πολλούς αυτό και ξεγελά την δίψα για τσιγάρο.

Αυτά μπορώ να σκεφτώ αλλά υπάρχει forum "vaping.gr" που τα παιδιά εκεί το έχουν κάνει επιστήμη το θέμα και θα σε βοηθήσουν σε οτι χρειαστείς για να μην επιστρέψεις στο κάπνισμα.

Όχι οτι το άτμισμα είναι αθώο αλλά "το μή χείρον βέλτιστον" κλπ κλπ.
stergios

Τα γνωριζω αυτα λιγο πολυ κ σ ευχαριστω. Ειχα απ την αρχη μια μπαταρια με ελεγχο θερμοκρασιας 40w της eleaf και ενα ναυτιλο bigουλα μ ενα υγρο που το γουσταρα απ την αρχη και τα λιγα που δοκιμασα τα απερριψα. Μετα απο κακουχιες χαλασε το eleaf. Τσιγγουνευτηκα τα χρηματα, αφου πλεον 10ml μου βγαζανε 2 βδομαδες, χωρις κανονικο καθολου... Πηρα ενα καβουρντιστιρι delirium τυπου τσιγαρου, το οποιο ομολογω οτι καλο ειναι αλλα δεν εχει καμια σχεση με το παλιο σε πολλα πραγματα... Αλλαξα και τα υγρα γιατι δεν εβρισκα στον τοπο διαμονης μου και απο κει και περα χαλασε το παραμυθι... Θα τη βρω την ακρη να με ξεγελασω, που θα παει. :)
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Παλεψε το λιγο Στεργιο - δεν αξιζει να γυρισεις πισω - τα ξερεις. Εστω με τον ατμο.

Ειναι και αυτος ο ατμονομος που μας τσακισε. Τι να προτεινεις σε καποιον που δικαιως βλεπει οτι με συσκευασιες των 10ml δεν γινεται δουλεια. Πηρα περσι το καλοκαιρι 3 λιτρα νικοτινουχα βαση και εχω φτασει στη μεση - μετα θα πρεπει να λαθροαγοραζουμε βασεις απο Κινα - κατι που δεν το γουσταρω καθολου ουτε ηθικα ουτε απο θεμα υγιεινης. Μας βαζουν δυσκολα ακομα και για να το κοψουμε το κωλοτσιγαρο.
Εικόνα
stergios

Βασικα μου την εσπασε και αυτη η αντιμετωπιση. Τα πηγαν στα υψη τα ετοιμα υγρα. Βαριεμαι και να κατσω να καθομαι να φτιαχνω και υγρα εκτος απ ολα τ αλλα που περνανε απ τα χερια μου.

Τι εννοεις εδω, δεν ειμαι σιγουρος? "Ειναι και αυτος ο ατμονομος που μας τσακισε. Τι να προτεινεις σε καποιον που δικαιως βλεπει οτι με συσκευασιες των 10ml δεν γινεται δουλεια."

Ας αναψω ενα golden. Μου την εσπασε πολυ και η πολιτικη των αυξησεων και τους κανω πολεμο. Δηλ μ επιασε το γινατι και τους κανω πολεμο...χα! και καπνιζω κανοντας πολεμο στον εαυτο μου. Λεω ασε θα καπνιζω κανονικο. Ασε που οταν αγορασα καπνο μετα απο 1.5 χρονο, ειπα στον περιπτερα θα σου δωσω το 10αρικο αλλα θα μου κανεις το τραπεζι! Και ηταν και οι τρελες τιμες που ειχε φτασει ο καπνος ενας λογος οταν το κοψα. Ημαρτον! Οτι εχει κινηση το σκιζουν! Μας εχουν στριμωξει απο παντου...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τι εννοεις εδω, δεν ειμαι σιγουρος? "Ειναι και αυτος ο ατμονομος που μας τσακισε. Τι να προτεινεις σε καποιον που δικαιως βλεπει οτι με συσκευασιες των 10ml δεν γινεται δουλεια."
Το αυτονοητο. Ανεβασαν τις τιμες στα υψη και προσφερουν υγρα και βασεις, ολα στα 10ml. Τι μπορει να κανει καποιος για να φτιαξει υγρο με βασεις 10αρες ? Πεφτουμε σε τοιχους.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καπνός-Τσιγάρο-Ναργιλές”