Κάπνισμα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Το παρακάτω θεμα σας αφορά μόνο αν είστε άνω των 18 ετών. Αν δεν έχετε ολοκληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας σας παρακαλώ να εγκαταλείψετε το συγκεκριμένο θέμα.

Apostolos
Mod Team
mens-only.gr







Με αφορμή κάποια πόστ απο το θέμα του "καφέ" που αναφέρεθηκε το τσιγάρο είπα να ανοίξω ένα θεματάκι να το συζητήσουμε και να μην χαλάσουμε το θέμα του καφέ!

Βασικό θέμα το αν μπορούμε τελικά να το κόψουμε. Εγώ έχω προσπαθήσει 2-3 φορές. Το περισσότερο που άντεξα είναι 1 μήνα αλλα μετά πάλί στα ίδια. Το σκέφτομαι συχνά να ξαναπροσπαθήσω αλλα πιστευω πως θα έχω την ίδια πάλι κατάληξη!

Οπότε ακούω γνώμες, ιδέες, προτάσεις, εμπειρίες και γενικότερα ότι θέλετε που αφορά το κάπνισμα και το πόσο ευκολο-δυσκολο είναι να κοπεί!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ευτυχώς δεν έχω τι να γράψω εδώ. Δεν έχω καπνίσει ποτέ στη ζωή μου!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Χρήστο, δεν μπορείς να κόψεις το καπνισμα, γιατί μάλλον δεν έχεις ακόμη αποφασίσει να το κόψεις. Πιστεύω ότι το κόψιμο του καπνίσματος είναι, κατά το μεγαλύτερο ποσοστό, θέμα απόφασης . Στο λέω σαν παλιός (περίπου 20 χρόνια) και αρειμάνιος (τον περισσότερο καιρό άφιλτρα) καπνιστής. Το είχα έκοψα 3 φορές: από 2-3 μήνες μέχρι 1 χρόνο. Την τελευταία φορά όμως κατάλαβα ότι το είχα πραγματικά αποφασίσει: έχω να καπνίσω από τις 23/9/2000.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Εγώ καπνίζω από τα 15 μου. Κάποια στιγμή γύρω στο 2000 το έκοψα για 19 μήνες. Επειδή τότε το κατάφερα σχετικά εύκολα, νόμιζα ότι θα είναι πάντα έτσι, και δεν είναι. Πάντως για μένα είναι καθαρά θέμα θέλησης, ούτε σωματική εξάρτηση ούτε τίποτα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Byronas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:23
13
Τοποθεσία: Αθήνα/Αγρίνιο
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 35

Εγώ πάντως δεν νιώθω σημάδια στέρησης όταν μένω για διαστήματα άκαπνος.

Καπνίζω πίπα, όχι τσιγάρα (όποτε το κάνω είναι για δοκιμή κάποιου χαρμανιού, συνήθως άφιλτρα) και δεν εισπνέω τον καπνό. Αν ο καπνός που καπνίζω δεν έχει γεύση, βρίσκω το κάπνισμα του αδιάφορο κι ανούσιο. Και δυστυχώς αυτό συμβαίνει με τα περισσότερα τσιγάρα που έχω δοκιμάσει, ακόμα και μερικά άφιλτρα.

Ώρες-ώρες πιστεύω ότι η εισαγωγή φίλτρου στο τσιγάρο το μετέτρεψε σε έναν κακό δότη νικοτίνης. Όταν ρωτάω γνωστούς να μου πουν τη γεύση του τσιγάρου τους, με κοιτάνε σαν εξωγήινο :hystericalbs1
"There is nothing more deceptive than an obvious fact," he answered, laughing.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Καλά, εσυ αγρινιώτης δεν είχες δει ποτέ πως φτιάχνονται τα καπνα? Εγω επειδή έχω δει δεν πρόκειται να βάλω στο στόμα μου!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Σίγουρα όσο περνάει ο καιρός είναι και πιο δύσκολο. Και απο οτι εχω καταλάβει δεν είναι τόσο η εξάρτηση απο τη νικοτίνη όσο η συνήθεια. Αυτό νομίζω είναι το πιο δύσκολο. Το οτι εμείς οι καπνιστές τα εχουμε συνδιάσει όλα με το τσιγάρο. Αναμονή,φαι,καφες....όλα με ενα τσιγάρο. Και σίγουρα είναι και θέμα θέλησης εννοείται! Τί να πώ μάλλον θα ξαναπροσπαθήσω σύντομα!

Ρε Δημήτρη πές μας κι εμάς που δεν ξέρουμε πώς φτιάχνονται, αντε μηπως μας βοηθήσεις να το πάρουμε απόφαση!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Byronas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:23
13
Τοποθεσία: Αθήνα/Αγρίνιο
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 35

Δεν καταλαβαίνω; Τι να με πειράξει; Γνωρίζω όλη την διαδικασία και πως επεξεργάζονται τον καπνό ανάλογα με την ποικιλία και τον τρόπο εκμετάλλευσης. Σε τι αναφέρεσαι συγκεκριμένα;
"There is nothing more deceptive than an obvious fact," he answered, laughing.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Συμφωνώ με όσα αναφέρθηκαν περι θέλησης και απόφασης. Το θέμα είναι ότι η απόφαση δεν είναι κάτι απλό. Εκεί που κάθομαι και καπνίζω ξαφνικά λέω πρέπει να το κόψω. Αυτό δεν είναι απόφαση. Ή όταν με πιάνει ένας βήχας ή δεν μπορώ να ανέβω μία σκάλα δεν θα το κόψω. Ούτε αυτό είναι απόφαση. Η απόφαση είναι κάτι βαθύτερο, βγαίνει από μέσα σου και έχει τα δικά της εσωτερικά κίνητρα. Συνήθως αυτοί που το κόβουν για πάντα δεν το σχολιάζουν, δεν αναφέρονται σε αυτό, δεν τους ενοχλούν τα τσιγάρα των γύρω τους. Μόνο τότε έχεις την αληθινή θέληση.

Εγώ το έκοψα μετά από 19 χρόνια (δηλαδή από 15 χρονών)και είμαι τώρα 2 χρόνια χωρίς τσιγάρο. Η γυναίκα μου καπνίζει ένα πακέτο, και δεν σταμάτησε ποτέ να καπνίζει όσο έκανα την προσπάθεια μου. Επίσης το τσιγάρο επιτρέπεται και στο σπίτι μου και στο αυτοκίνητο μου.
Αυτά τα λέω για να προσδιορίσω τι εννοώ αληθινή θέληση.
Υ.Γ. Κάπνιζα ανάλογα με την εποχή από 1 εως 2 πακέτα. Αν μπορούσα να καπνίζω 2-3 τσιγάρα ημερησίως δεν θα το έκοβα ποτέ.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Byronas έγραψε:Σε τι αναφέρεσαι συγκεκριμένα;
Στα φυτοφάρμακα με τις νεκροκεφαλές, στο πάτημα με τα πόδια για να μπουν στα δέματα, ενώ παλιά γίνονταν με μέγγενη, και στα όσα ρίχνουν στα εργοστάσια στο χαρμάνι, τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με καπνό, όπως πχ ζάχαρη, κακάο και άλλα που δεν τα λένε παραέξω.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καπνός-Τσιγάρο-Ναργιλές”