Φωτογραφίζοντας ξυριστικά είδη

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

H Canon παίρνει Ντεκλανσερ! Όλο λέω θα πάρω ένα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Κι αυτό κάνει δουλειά!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν επειδή με τη μηχανή μου σπάστηκα πολύ αυτές τις συννεφιασμένες μέρες και δε μπορούσα να τραβήξω μια φωτό της προκοπής θέλω να με βοηθήσετε μιας και βλέπω ότι έχουμε κάποιους που ασχολούνται πολύ με το χόμπυ αυτό.Καταρχήν έχω μια Panasonic FZ100 που αν θυμάμαι καλά υστερεί σε χαμηλό φωτισμό , βέβαια ξέρω ότι θα μου πείτε πρέπει να έχω τις κατάλληλες ρυθμίσεις με το ανάλογο περιβάλλον κτλπ. αλλά δε τα καταφέρνω!Προχθές που είχαμε συννεφιά και ήμουνα κοντά στο τζάμι του μαγαζού μου έβγαζα τις εξής

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Ίσως να φταίει που την έβαζα στη κόκκινο δερμάτινο σκαμπό μου αλλά παρατηρήστε τη μπλεδίλες , ροζίλες και σκατίλες.Τι Ρύθμιση Α, τι Ρ , τι να ρυθμίσω το λαμπτήρα , δε έβγαλα κάτι της προκοπής.Ίσως άμα έβγαζα φωτό σε λευκο χαρτί δε θα είχα τέτοιο θέμα.

Μετά όταν έβγαζα με φλας είχα το εξής πρόβλημα με τη σκια μου , έκανα πιο πίσω το κεφάλι μου, πιο δυνατό φλας, διπλό φλας και έβγαιναν σαν τη παρακάτω
Εικόνα

Τι στο καλό γίνεται, τόσο πολύ ρύθμιση θέλει?Μου ρθε να τη δέσω σε μια τριχιά και να τη σέρνω με το αμάξι εδω και εκεί!Δε νοείται το κινητό μου Samsung Note να βγάζει καλύτερες φωτό

Εδω απο το κινητό χωρίς φλάς
Εικόνα

και μια με φλας
Εικόνα
με το φλας κινητού καμία σκια , κανένα πρόβλημα.Με τη μηχανή γιατί γ@μιέται?

έτσι περίμενα να βγάλει λίγο ήλιο, έβαλα λευκο χαρτί και τράβηξα τις εξής ωραίες πιστεύω!

Θέλω να κάνω μια κατασκευή σα του Δημήτρη η σαν αυτή εδώ.Θέλω να μου πείτε τι λάμπα να πάρω ακριβώς για αυτά τα φωτιστικά γραφείου που έχω προς το παρόν?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Για τη σκιά: μήπως είχες κανένα δάκτυλο, ή μαλια, ή ιμάντα της μηχανής μπροστά στο φλας; Οι φωτογραφίες με φλας, ειναι πολυ καλύτερες όταν το φως του φλας δεν ειναι αμεσο προς το αντικειμενο αλλα αντανακλάται πχ σε μια άσπρη επιφάνεια ( ταβάνι, τοίχος, ή μια άσπρη κάρτα). Το φλας μπορείς να μη το χρησιμοποιείς αν βάζεις τη μηχανή σε ένα τριποδο και χρησιμοποιείς τηλεκοντρολ ή το χρονόδιακόπτη της μηχανής.

Σχετικά με τά χρώματα: μπορεί να οφείλονται σε αντανακλάσεις από άλλες επιφάνειες στον χώρο ή απο κακή ρύθμιση της χρωματικης ισορροπίας (συνήθως υπάρχουν επιλογές auto, σκιά, συννεφιά, ήλιος, λάμπες φθορισμου). Μήπως είχες λάμπες φθορισμου στο μαγαζί;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Δε θυμάμαι κάτι τέτοιο για τη σκια , έβγαλα πολλές και είχε αυτή τη σκια, στην αρχή είχα φορεμένη αυτή τη "ομπρέλα" ανάποδα, μετά την έβγαλα και πάλι τα ίδια!Θα το ξαναδοκιμάσω να σου πω την αλήθεια.

Στο μαγαζί μου έχω έχω πολλά φώτα επάνω, τα κλασσικά τα σποτ τα μεγάλα που νομίζω κιτρινίζουν λίγο.Δεν έχω καθόλου λάμπες φθορισμού.Δε ξέρω για το περιβάλλον του μαγαζού αλλά η μηχανή όπως και πολλές άλλες υστερούν σε εσωτερικούς χώρους!Σίγουρα αν τη ρυθμίσει ένας γνώστης θα πάρει καλύτερα αποτέλεσματα αλλά το θέμα είναι τι κάνει ένας μέσος χρήστης.Να πω την αλήθεια δεν έπαιξα με το χρόνο που μπορεί να περάσει μέσα απο το φακό διότι εκείνη τη στιγμή δεν είχα τρίποδα.Τη μέρα όμως είμαι πολύ ευχαριστημένος απο τη συγκεκριμένη μηχανή!

Θέλω να φτιάξω αυτή τη κατασκευή όμως γιατί είναι το ιδανικό πιστεύω!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ηλια το προβλημα με την φωτογραφηση αντικειμενων και ειδικα μεταλλικων εχει καποια τεχνικη . Δεν ειναι απαραιτητη η χρηση ακριβης μηχανης και μια compact κανει . Το θεμα ολο ειναι ο φωτισμος δηλαδη πως θα κατευθυνουμε το φως χωρις να εχουμε αντανακλασεις δηλαδη θελουμε ενα εντονο αλλα μαλακο φως . αυτο το πετυχαινουμε εαν τοποθετησουμε δεξια αριστερα και πανω ενα συστημα απο υφασμα η ριζοχατο που απο πισω θα εχεις πηγες φωτισμου , πορτατιφ γραφειου ή μανταλακια που παιρνουν λαμπα οχι μεγαλες λαμπες απαραιτητα . Εκεινο που εχει σημασια εναι το white balance που πρεπει να ρυθμισεις ή το ρυθμιζεις μετα εαν τραβας σε raw αρχειο . Αυτες τις φωτογραφιες που βλεπεις σε περιοδικα ειναι φτιαγμενες ξεφονταρισμενες απο επαγγελματιες του photoshop. Εαν θελεις επαγγελματικη φωτογραφηση πρεπει να εχεις φωτομετρησει σωστα για να σου βγει το λευκο σωστα και οχι κιτρινο . Θα χρειαστεις μια γκρι καρτα φωτογραφησης (18%) γιατι αυτο ειναι που βλεπει η μηχανη (βλεπει διαφορετικα και οχι οπως το ανθρωπινο ματι ) . Επειτα με το φωτομετρο τησ μηχανης θα βρεις ταχυτητα και διαφραγμα .
κοιτα λιγο τα παρακατω link η αγορα ενος ετοιμου κουτιου ξεκιναει απο 40 ευρω περιπου

lastolite

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 25 Νοέμ 2012, 08:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Ενσωμάτωση link και video. Φιλικά, Αντώνης.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Νίκο όπως πάντα κατατοπιστικός!Θα φτιάξω σίγουρα 2 κουτιά (συν ένα για το σπίτι) αλλά όχι τόσο μεγάλα και σκέφτομαι να βάλω τη λάμπα πάνω και όχι 2 στα πλάγια!Για να βάλω 2 στα πλάγια θέλει περισσότερο χώρο απο ότι με μία, συν ότι το όλο σύστημα θα το έχω κάπου εύκαιρο και να τρβάω τις φωτό που θέλω.Το θέμα είναι πόσα Watt να είναι η λάμπα, βρήκα αυτές στο ebay, αξίζει καμία απο αυτές να τη πάρω.Επίσης στο σπίτι τουλάχιστον έχω πρίζες ασύρματες με control εκ των οποίων οι δύο είναι με dimmer οπότε σκέφτομαι να πάρω μια με πιο πολλά watt και αν θέλω να τη ρυθμίζω εγώ τη φωτεινότητα.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ηλια δεν ειναι καλη ιδεα το ντιμερ γιατι και ας μην φαινεται τρεμοπαιζουν , επισης οι φθοριου και οι led δεν κανουν ολες . Δοκιμασε με απλες πυρακτωσεως 40-60 w ειναι ενταξει και εαν μπορεις βρες δυο ντουι μανταλακια να βαλεις δεξια και αριστερα θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα , εαν δε βαλεις στον πατο υφασμα το δυο πλαινα θα σβησουν τις ζαρες και τις σκιες . Επισης τα φωτα να εχουν μια αποσταση απο το πανι ή το ριζοχαρτο για να διαθλαται καλυτερα το φως . Επισης ξεχασα χρειαζεσαι διαφραγμα 16-22 για να πιασεις βαθος εαν βαλεις 2,8-7,1 θα βγει θαμπο . Για αυτο προσεξε την διαταξη μια de ή ενα μαχαιρι βαλτο παραλληλα προς τον φακο και οχι καθετα για τον λογο που εγραψα παραπανω, εαν ειναι καθετα ολοι οι φακοι εχουν απο το σημειο που θα ειναι εστιασμενο μερικα εκατοστα μπρος και πισω που ειναι καθαρα απο το σημειο εστιασης (Depth of Field - DOF)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 25 Νοέμ 2012, 11:33, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Ενσωμάτωση link. Φιλικά, Αντώνης.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Νίκο με μια απο πάνω δε θα έχω καλό αποτέλεσμα (σαν αυτού του βίντεο που μου παρέθεσες)?
Δε κατάλαβα αυτό για το πάτο , αφου θα βάλω αυτό το χαρτόνι!
Επίσης κάποια απο αυτές τις λάμπες στο ebay?Για μια απο πάνω που σκέφτομαι εγω?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Το χαρτι ,υφασματα κλπ εκει που κανουν την καμπυλη καθετα προς οριζοντια δημιουργουν σκια εαν δεν πεσει εντονο φως περιμετρικα θα δεις σκιες για αυτο λεω για περιμετρικο φωτισμο . Τωρα με τις λαμπες θελει δοκιμες εαν δεν τραβας σε raw πας σε πυρακτωσεως κοινες που εχουν ποιο ζεστα χρωματα γενικα θελει πειραματισμο υπαρχουν εκατονταδες τυποι λαμπτηρων .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία”