Φωτογραφίζοντας ξυριστικά είδη

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Χαζεύοντας στο http://straightrazorplace.com/srpwiki/i ... tructional" onclick="window.open(this.href);return false; μου ήρθε η ιδέα να κάνω κάτι αντίστοιχο για να φωτογραφίζω καλύτερα το μαχαίρι μου στις διάφορες φάσεις την επισκευής. Να με τι κατέληξα, καθώς και μερικές φωτογραφίες, με το κινητό μου

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Καταρχήν αν θέλεις να βγάλεις φωτογραφίες σαν ή περίπου σαν αυτές που βλέπεις ξέχνα το κινητό και βρες (έστω και δανεική) μια κανονική φωτογραφική μηχανή! Τώρα εμπειρία σε τέτοιου στυλ φωτογράφησης δεν έχω απλά ξέρω πως επειδή όπως λέει και στο λινκ που έδωσες είναι σαν να φωτογραφίζεις κοσμήματα, πρέπει για μένα καλύτερα να εχεις λευκό φως και όχι κλασικό φωτισμό (σαν τις λάμπες πυρακτώσεως). Και σίγουρα όχι απο λάμπες φθορισμού (αυτό το φώς το μισούν οι φωτογραφικές μηχανές!)
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Α και φυσικά για μένα το καλυτερο ειναι να μπορείς να μην χρησιμοποιήσεις τεχνιτό φώς. Καλύτερα έξω αλλα όχι με ήλιο να χτυπάει. Σε φωτεινό μέρος αλλα όχι με ήλιο. Και όχι μεσημέρι. Πρωί και απογευμα!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Με λευκό είναι αυτες. Το κινητό μου πιστεύω ότι βγάζει καλύτερες σε μάκρο σε σχέση με την ψηφιακή. Η Canon ειναι άλλη ιστορία, θέλει φακούς για μάκρο, και ανεβαίνει τρελά το κόστος!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Έχεις Canon και ποιά? Δεν είναι ανάγκη πάντως να πάς σε ειδικούς macro φακούς, ειδικά αφού το θές για ερασιτεχνική φωτογραφία!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

EOS 300V 28-90 1/4-5.6II

Φιλμάτη ρεφλέξ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Και μερικές με την κόμπακτ, Samsung S630 με φακό Samsung SHD (Χρήστο δεν σου γράφω ανάλυση αισθητήρα, φαντάζομαι ούτε κι εσυ θα δίνεις πολλή σημασία στην ανάλυση στις κόμπακτ)

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

calmato έγραψε: φαντάζομαι ούτε κι εσυ θα δίνεις πολλή σημασία στην ανάλυση στις κόμπακτ)
Στην πραγματικότητα σε καμία δεν δίνω μεγάλη σημασία στην ανάλυση!!!

Λοιπον μου ήρθε μια ιδέα απο την τελευταία σου φωτογραφία! Βρές ένα plexyglass και βάλε τον φωτισμο απο κάτω. Φαντάσου δηλαδή την τελευταια σου φωτογραφία ακουμπησμένο το μαχαίρι στο plexiglass και τον φωτισμο να έρχεται απο κάτω.
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

zamc έγραψε:Στην πραγματικότητα σε καμία δεν δίνω μεγάλη σημασία στην ανάλυση!!!
Είδες που το φαντάστηκα? Κανένας που ασχολείται σοβαρά δεν νοιάζεται για την ανάλυση. Δεν μπορώ με τίποτα αυτούς που ρωτάνε πόσα MP είναι η μηχανή μόλις τη δουν! Προτιμάω το τι φακό έχει! Κάποιοι φίλοι με Reflex προσπαθούν για σχετικά μεγάλες γιατί τα αεροπλάνα πηγαίνουν αρκετά ψηλά και θες περιθώρια για κροπάρισμα εκει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

A Κάτι σημαντικό ! Τρίποδο φίλε μου. Ακόμα και αν σου φαίνεται πως δεν χρειάζεται θα δείς μεγάλη διαφορά! Και ένα κολπάκι για το τριποδο να το ξέρεις γενικά. Πολλοι χρησιμοποιούν τρίποδο και κάνουν το κλίκ με το χέρι τους! Λαθακι! Και πάλι το χέρι σου θα την κουνήσει τη μηχανή κι ας είναι στο τρίποδο! Τί κάνουμε? Βάζουμε τη μηχανή στο τρίποδο, κάνουμε τις ρυθμίσεις που θελουμε για την φωτογραφία μας και βάζουμε στη φωτογραφική την λειτουργία χρονοδιακόπτη.Να τραβήξει μόνη της δηλαδή την φωτογραφία σε 2 δευτερολεπτα χρόνο πχ. Ναι είναι η λειτουργία που θέλει και ο φωτογράφος να είναι στη φωτογραφία και τη ρυθμίζει να τραβήξει μόνη της μετα απο κάποιο χρόνο και αυτός τρεχει και μπαίνει στη φωτογραφία! Την λειτουργία αυτή την έχουν όλες οι μηχανές! (οι ψηφιακες τουλάχιστον!). Οπότε έτσι θα είναι στο τρίποδο και θα κάνει το κλίκ μόνη της χωρίς να την κουνήσει το χέρι σου!!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία”