Νέα DSLR

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10716 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Φωτογράφοι (και μη) του φόρουμ την καλησπέρα μου!

Έχω μία canon eos 400D
Η χρήση της ήταν και ακόμα είναι απειροελάχιστη, Τώρα τελευταία άρχισα να την χρησιμοποιώ για τα ΞτΗ. :D
Αλλά η συγκεκριμένη φωτογραφική μηχανή είναι 16 χρόνον αν δεν κάνω λάθος.
Και νομίζω πως τεχνολογικά είναι ΑΡΚΕΤΑ ξεπερασμένη.

Οπότε άρχισα να σκέφτομαι τώρα τελευταία μήπως θα έπρεπε να αλλάξω φωτογραφική μηχανή ή όχι.
Αν ναι τι θα μου προτείνατε; (μέχρι τα 600 € καλά είναι;)
Θα πρέπει να πάω πάλι σε canon και συγκεκριμένα EOS για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω τους ήδη φακούς που έχω;

Σας ευχαριστώ!!!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Καλησπερα. Τι φακους εχεις?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10716 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αυτούς εδώ...

Εικόνα
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Θα σου συνιστουσα καταρχην να πας τη φωτο πιο περα απο το πξ. Να βγεις "εξω" και να φωτογραφιζεις οτιδηποτε. Πανω σ'αυτο (αν) να σου πω περισσοτερα. Εαν το κανεις να δωσεις ολο αυτο το σετακι (μηχανη και τρεις φακοι) εν γνωσει σου οτι θα χασεις μερικα χρηματα, και να παρεις την eos7d II με έναν ζουμ (24-70/2,8 η 17-40/4 ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ σειρα L με την κοκκινη γραμμη). Και αργοτερα επενδυεις αγοράζοντας κι αλλο φακό. Παντα ομως σειρα L ("εξωτικοι" φακοι).
Τωρα αν η φωτογραφικη σου δραστηριότητα προκειται να μεινει στο πξ, θα σε συμβουλευα παλι να τα δωσεις αυτα που εχεις και να παρεις μια εξελιγμενη κομπσκτ που θα ειναι ευχρηστη και σιγουρα θα σου λυσει τα χερια σε πολλα θεματα.
Σε καθε περιπτωση διαθεσιμος για πιο περα τεχνικες (και οχι μονο) συμβουλες οπως επισης και κατσστηματα .

Προστέθηκε μετά από 49 λεπτά :
Να συμπληρώσω λέγοντας το γνωστό : "Τα σώματα φεύγουν οι φακοί μένουν". Πέρα από αυτό όμως οι φακοί είναι όπως τα ηχεία στο στερεοφωνικό συγκρότημα. Αν έχεις μάπα ηχεία δεν θα ακούσεις ήχο της προκοπής δεν πα να βάλεις πιο μπροστά ό,τι θέλεις. Στην αντίθετη περίπτωση πολύ καλά ηχεία θα βγάλουν ήχο που στην χειρότερη περίπτωση θα "ακούγεται". Στους φωτογραφικούς τώρα φακούς τώρα ειδικά στην ψηφιακή εποχή για να γράψουν κάπως ποιοτικό σήμα στην κάρτα το δίδυμο αισθητήρας και επεξεργαστής πρέπει απαραίτητα να πάρουν το καλύτερο οπτικό ερέθισμα από έξω δηλαδή μέσω του φακού. Αυτό κάνει ακόμα περισσότερο επιτακτική (απ'ότι στην αναλογική εποχή όπου το σήμα πήγαινε κατευθείαν πάνω στο φιλμ) την ανάγκη για αποφυγή της οποιασδήποτε στρέβλωσης του οπτικού σήματος.
Σ' αυτό το πνεύμα πρέπει να αποφεύγονται με κάθε τρόπο τα φίλτρα τα οποία σίγουρα προκαλούν κάποια έστω μικρή διάθλαση στο εισερχόμενο οπτικό σήμα εκτός της περίπτωσης που είναι πολύ απαραίτητα (πχ φιλτράρισμα των υπεριωδών ακτίνων σε υψόμετρο ή αποφυγή ενοχλητικών ανακλάσεων όταν αυτό δεν είναι δυνατόν να αλλάξει με αλλαγή στη γωνία λήψης) και τότε πρέπει να γίνεται χρήση της καλύτερης δυνατής ποιότητας (rodagon, leitz, bw κλπ).
Όλα αυτά βέβαια όταν έχουμε υψηλές απαιτήσεις για απεικονιστικό αποτέλεσμα που θα κάνει τη διαφορά,
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10716 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

mitsos έγραψε: 30 Απρ 2020, 23:03 Εαν το κανεις να δωσεις ολο αυτο το σετακι (μηχανη και τρεις φακοι) εν γνωσει σου οτι θα χασεις μερικα χρηματα, και να παρεις την eos7d II με έναν ζουμ
Ας πούμε ότι διαλέγω αυτήν την λύση...
1. Πόσο δηλαδή θα μου στοιχίσει το εγχείρημα;
2. Αν κατάλαβα καλά η eos7d II είναι και αυτή σχετικά παλιά μηχανή;
3. Ο 50mm θα μου λείψει :'(

Σε άλλη περίπτωση, τι εννοείς comact;
Και είναι κάποια θα πρότεινες;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Είναι όχι και τόσο παλιά η έκδοση ΙΙ. Εγώ έχω την απλή και είναι εξαιρετική παρά το ότι είναι όντως παλιά σχετικά. Είναι όμως διαφορετική ¨κοψιά" από αυτές με τα τριψήφια νούμερα μοντέλων. Είναι στιβαρή και πιο pro. Και τώρα αρχίζουν τα δυσάρεστα. Η τιμή της (σώμα) είναι στην καλύτερη περίπτωση 1300 και κάτι. Μόνο όμως αν πάρεις και τον φακό τον L αλλιώς όχι. Οπότε ανεβαίνει το κόστος αρκετά. Νομίζω όμως ότι αξίζει γιατί μιλάμε για άλλο επίπεδο. Τέλος πάντων ρίξε ενδεικτικά μια ματιά εδώ. Και τα ξαναλέμε.
Compact είναι οι απλές χωρίς εναλλαγή φακών μηχανές που έχουν το πλεονέκτημα της ευκολίας και του μικρού όγκου. Αμ το αποφασίσεις θα τα ξαναπούμε
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10716 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Δυστυχώς οικονομικά ξεπερνάει κατά πολύ τα προβλεπόμενα η πρότασή σου.
Αλλά και η κόμπακτ δεν με ενθουσιάζει.
Βλέπω πως η φωτογραφική μου μηχανή προς το παρόν τουλάχιστον βγάζει φωτογραφίες πέραν του δέοντος για τον σκοπό.
Οπότε και θα παραμείνω με αυτήν.
Εκτός και αν προταθεί μία πιο οικονομική λύση.

Δεν με βλέπω να βγαίνω στους δρόμους ή στα πάρκα και να βγάζω φωτογραφίες, δεν με συγκινεί ιδιαίτερα.
Παλιά ασχολήθηκα λίγο και ήμουν σε ένα "κλαμπ" φωτογράφων. Το τι άκουσα από τους "ψαγμένους" φωτογράφους για εμάς τους άπειρους με έκανε δυστυχώς να σταματήσω να ασχολούμαι (ήμουν και σε "ευαίσθητη" ηλικία). Τώρα πια είναι αργά.

Σε ευχαριστώ πάντως για την πρότασή σου και τον χρόνο που διέθεσες για εμένα!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εσύ ξέρεις... Αλλά για τις compact δεν έχεις δίκιο μάλλον επειδή δεν τις ξέρεις. Υπάρχουν πολύ πιο εξελιγμένες τεχνολογικά (πάντα από την τελική άποψη του τι περνάει από το φακό και τι μεταφέρεται στην αποθηκευτική κάρτα). Και έχουν ένα τεράστιο προσόν την ευχρηστία που αν δεν το γευτείς δεν καταλαβαίνεις το νόημά του. Και με φακό ζουμ (που υπάρχουν ένα σωρό και διαλέγεις ότι γουστάρεις) που στο μέγεθος του αισθητήρα τους (από εκεί κανονίζεται το πως μεταφράζεται στο μάτι η εστιακή απόσταση κάθε φορά) καλύπτει πάνω από το 90% των αναγκών σε λήψεις. Εκτός ίσως από ειδικές λήψεις πχ macro σε μεγάλες μεγεθύνσεις, τηλεφακούς με μεγάλα εστιακά μήκη για λήψεις σε άγρια φύση ή αθλητισμό κλπ κλπ.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10716 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Με την πρώτη ευκαιρία θα περάσω από ένα κατάστημα να τις χαζέψω.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10716 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

@mitsos και όχι μόνο βέβαια!

Σκεφτόμουν για αυτήν εδώ...
https://www.cameranu.nl/nl/p2359725/can ... m-ef-mount

Τι λέτε;
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία”