Leica

Απάντηση
NavalArchitect

Νήμα για οποιαδήποτε συζήτηση περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και αξεσουάρ της συγκεκριμένης μάρκας.
NavalArchitect

Μετά από 15 χρόνια καθαρά ερασιτεχνικής ενασχόλησης με τη φωτογραφία, κι έχοντας δοκιμάσει ένα σεβαστό αριθμό φωτογραφικών μηχανών, είχα πάντοτε στο νου μου να δοκιμάσω και την κλασική Leica 'M' είτε σε αναλογική είτε σε ψηφιακή έκδοση.

Αρκετοί από εμάς αγοράζουμε (και αλλάζουμε) εξοπλισμό συχνά, πολύ συχνότερα από όσο ίσως πρέπει. Όμως ο θρύλος που έχει καταφέρει να δημιουργήσει η Γερμανική εταιρία είναι κάτι που όσο δύναται οφείλει να δοκιμάσει κανείς. Πανάκριβες μηχανές, πανάκριβοι φακοί, σχολή ολόκληρη πίσω από αυτή τη μάρκα.

Ξεκίνησα πριν 2 εβδομάδες με την ιδέα να πουλήσω την Sony A7 που έχω. Δεν τη χρησιμοποιώ, κι είναι ολοκαίνουργια. Τέλος πάντων, την έδωσα, μαζί με το grip και τον Zeiss 55/1.8 (Sony full frame E-mount) για έναν Summicron 35, 4ης γενιάς. Ο φακός (ο Cron) έχει δουλευτεί αρκετά, είναι όμως σε καθαρή κατάσταση. Η Sony μου είχε 160 shutter actuations (πιό αμεταχείριστη δεν γίνεται), οι δύο γνήσιες μπαταρίες είχαν 2 φορτίσεις το πολύ η κάθε μία, και ο 55/1.8 ήταν οξύς όπως το μυαλό φοιτητή διδακτορικού και χρησιμοποιημένος για 10-15 φωτό το πολύ...

Κι όμως, για να κάνει κανείς βήματα σε νέες κατευθύνσεις, πρέπει να θυσιάσει. Με το σώμα που μας έχει δοθεί, ζούμε μόνο μία φορά. Πήρα τον 35/Cron κι άρχισα να ψάχνω για σώμα Μ. Οι ψηφιακές Μ έχουν (καινούργιες) 6,000 - 6,700 Ευρώ. Οι αναλογικές έχουν 30% φθηνότερα, πάντα μιλώ για καινούργιες.

Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι θα είμαι απόλυτα ευτυχής με το rangefinder principle. Οπότε σκέφθηκα για αρκετές μέρες να πάρω μία Μ8 μεταχειρισμένη, και να βάλω κι έναν Voigtlander πάνω, ε, αυτό θα με κρατήσει μερικούς μήνες. Η Μ8 έχει τα πλεονεκτήματά της, καταπληκτικά ασπρόμαυρα, infrared, workflow δυσκολότερο της Μ240, κλπ.

Βρήκα μία Μ8 με 10κ actuations, στα 1,050 Ευρώ. Είχε και Thumbs-Up. Την είδα σήμερα. Εντάξει. Κι αν όμως ο σένσορας παραδώσει το πνεύμα σε λίγο? Βρήκα Μ-Ε διάφορες, από φρέσκιες με 800 shutter actuations μέχρι πιό δουλεμένες με 20k shutter actuations. Οι τιμές ήταν από 3,200 Ευρώ ως 4,000 Ευρώ. Αυτή είναι Μ9 στην ουσία - κι αν τα παίξει ο σένσορας σε λίγο? Καινούργιος έχει 2,000 Ευρώ.

Τά'βαλα κάτω και πήγα για καινούργια, που σε βάθος χρόνου πιστεύω θα γίνει κομμάτι της ζωής μου. Το μόνο που μένει είναι να αρχίσω να επενδύω σε 2-3 φακούς Leica.

Εντυπώσεις μόλις έρθει η μηχανή και στήσω το workflow.
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Κωνσταντίνε να τη χαρείς τη μηχανή σου ! Ανυπομονώ να διαβάσω εντυπώσεις.

Περίεργο πράγμα η τηλεμετρική ... κάποτε είχα την τύχη να κρατώ στα χέρια μου μια Μ3 μαζί με το φακό και την αυθεντική δερμάτινη θήκη της. Ο ιδιοκτήτης της, αν και γνωστός, δε με άφησε ούτε φιλμ να τραβήξω ! Η μηχανή ήταν αμεταχείριστη !!! Κρίμα ... και φυσικά, ούτε λόγος για να τη δώσει.

Το μόνο που με στενοχωρεί πλέον με τη Leica, είναι ότι απλά είναι πανάκριβη. Αδικαιολόγητα κατά τη γνώμη μου. Οι φακοί της ναι, είναι αψεγάδιαστοι, διαμάντια ... αλλά τα σώματα ... υπολογίζοντας το τι προσφέρει το σώμα, νομίζω ότι απλά έχει ξεφύγει η τιμή. Είναι κρίμα να την αγοράζουν περισσότερο συλλέκτες και λιγότερο φωτογράφοι. Μια τέτοια μηχανη θα έπρεπε πολύ απλά να κυκλοφορεί έξω, στο δόρμο κι όχι να κάθεται μέσα σε πανάκριβα κουτιά και ράφια ... άλλωστε, η φήμη της εξαπλώθηκε μέσα από πολέμους, ατέλειωτα χλμ σε κάθε άκρη του πλανήτη σχεδόν, καταγράφοντας την ιστορία. Έτσι θα έπρεπε να είναι και τώρα.

Εύχομαι να είναι καλοκλίκωτη, να μείνει δίπλα σου για χρόνια και να τη χαρείς πολύ !
Γρηγόρης
NavalArchitect

Διάφορες φωτό, τίποτε το ιδιαίτερο - μαθαίνοντας την νέα Μ σιγά-σιγά ελπίζω να αναδείξω λίγο εδώ και το χαρακτήρα της μάρκας.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22430 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Με τον 35 Κωνσταντίνε?
Γιάννης
NavalArchitect

Γιάννη τώρα είδα το παραπάνω: με τον 35 και τον 50, 'Cron και οι δύο.

Πάμε τώρα εις τα νεώτερα:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Κωνσταντίνε πώς σου φαίνεται μάχρι τώρα η μηχανή.

Έχω βάλει στο μάτι δύο φιλμάτες, Μ4 και Μ6. Σύντομα θα τις δω από κοντά και θα αποφασίσω ποιά από τις δύο θα πάρω.
Γρηγόρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία”