Canon ή Nikon DSLR;

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Τον 40mm λέω να πάρω. Είναι και pancake.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ένας παραγοντας είναι παντα ο φακος , εάν ο υποψήφιος αγοραστης καποια στιγμη παει σε FF οι φακοι που θα αγοραζει θα πρεπει να κανουν και σε μικρο σενσορα και σε μεγαλο . Με αλλα λογια ξεκιναμε με το που θελουμε να φτασουμε . Τα δυο συστηματα είναι εφαμιλα και δυσκολα θα μπορεσει ενας ερασιτέχνης να εμβαθυνει .
Εάν χρησιμοποιείς την μηχανη σε ακραιες καιρικες συνθηκες θα πρεπει να δεις σε ποιες θεμοκρασιες μπορουν να δουλεψουν.
Το συνολικο βαρος της μηχανης συν τον φακο που θα εχεις πανω και συν το βαρος της τσαντας μεταφορας και τριποδο .
Ενας 70-200 2,8 και ένα καλο σωμα ξεπερνουν το 2-2.5 κιλα και από εμπειρια μπορω να πω ότι δεν είναι τοσο ευχαριστο να κουβαλας στον σβερκο σου αυτό το βαρος σε πεζοπορια.
Επισης για τους φακους πρεπει να γινει προβλεψει για το φιλτρα που κοστιζουν ένα σκασμο χρηματα , εάν σε μια εταιρια οι φακοι που θα χρησιμοποιείς είναι 77 mm εχεις μια οικονομια εάν όμως εχεις αλλον 50-64-67-77(τυχαια νουμερα) τοτε θελεις σε κοστος αρκετα για φιλτρα. Εναλλακτικα πας σε λυση φιλτρων με φορεα (cokin-lyn).
Εγω νομιζω ότι οι Nikon είναι καλυτερες σε εσωτερικους χωρους και οι canon σε εξωτερικούς και δραση. Επισης το σεταρισμα κάθε μηχανης θελει δουλεια (white balance-iso- προτεραιοτητα λευκων-πρωτη κουρτινα φλας ,δευτερη κουρτινα φλας-επιλογή κορεσμου χρωματων RGB ADOBE πρωτοκολλο χρωματων - υποεκθεση -υπερεκθεση) αυτά είναι μερικα από τα στοιχεια που δινουν καλη η αδιαφορη φωτο η μαρκα της μηχανης είναι σε δευτερη μοιρα και οποσδηποτε η καλιτεχνικη προσεγγιση με την επιλογή σωστου καδρου . Τι να την κανεις την καλυτερη μηχανη εάν κοβεις από το πλανο σημαντικα στοιχεια. Και οπωσδήποτε ληψη σε RAW.
Δεν είμαι υπερ της αποψης να τις πιασεις και οποιοα σου κατσει καλυτερα διοτι θα τις πιασεις χωρις grip μπαταριασ οποτε με το grip μπορει η άλλη να καθεται καλυτερα .
Εγω θα σου προτεινα εάν εχει καποιον φιλο γνωστη των μηγανων να παρεις αυτή την μαρκα που εχει για να μπορεσει να σε βοηθησει.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

dimitris έγραψε:Όχι Γιάννη ήταν στη τσάντα με την SLR και δεν έχει φάει τράκο από όσο νομίζω.
Είπα να μην πάρω EF-S φακό, έστω και αν έχει €80.
Οι Τamron όπως και οι sigma εχουν καποιους φακους που είναι διαμαντια και χτυπάνε στα ισα τους πολύ ακριβους των εταιριων canon - nikon .To πρόβλημα είναι στο quality control και ετσι βγαινουν αρκετα κοματια λεμονια που λενε στην διαλεκτο τους οι φωτογραφοι .
Παρε μια μετροταινια βαλε την μηχανη σε τριποδο και ένα διαφραμα περιπου 5,6-8 ,εστιασε πανω στο μετρο στους 50 ποντους να δουμε ποσο καθαρα βγαινειν και σε ποσα εκατοστα μπρος πισω αρχιζει από το 50 αρχιζει να θολωνει . Παντως νομιζω και εγω ότι ο ο φακος ή κτυπηθηκε ή εχει πρόβλημα το μοτερ του AF .Απενεργοποιησε το AF και εστιασε χειροκίνητα να δεις τι γινεται .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Σήμερα τελικά ενέδωσα και αγόρασα τον Canon 18-55 IS DSC, αυτόν που έρχετε ως kit.
Δεν ήθελα να πάρω EF-S φακό, αλλά από ότι διάβασα είναι αξιοπρεπέστατος και για να πάρεις κάτι ανάλογο σε EF θέλεις τουλάχιστον €500.

Μια πρόχειρη φωτογραφία του:
Εικόνα
Και υψηλότερη ανάλυση.

Μου φαίνεται αρκετά sharp ο φακός.
Επίσης, το autofocus του είναι εντελώς αθόρυβο και φοβερά γρήγορο!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22429 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Δημήτρη με γεια! Πήρες αυτόν ή τον STM?
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Τον STM Γιάννη.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Πολύ καλά έκανες και τον πήρες Δημήτρη. και εάν τον χρησιμοποιήσεις με τριποδο σε κλειστούς χώρους ούτε καν θα σε ενοχλήσει το ότι δεν είναι "φωτεινός".
Άρης
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Nόμιζα ότι ο αυτός ο κιτ φακός δεν τα πήγαινε καλά με την μακροφωτογραφία, αλλά στην φωτό σου δείχνει να μπορεί να πάει επαρκώς κοντά. Είναι crop η εικόνα?
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Δεν είναι crop, είναι όλο το frame. Ο STM φακός τα πάει αρκετά καλά με το macro, το είχα διαβάσει και από ότι φαίνεται ισχύει!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Σχετικά με το δίλημμα Canon ή Nikon.
Νομίζω όλοι ξέρουμε την ιστορία των δύο κατασκευαστών ... η Nikon προτιμούνταν από φωτογράφους επαγγελματίες περισσότερο
αλλά όταν τη δεκαετία του 1980 η Canon έβγαλε τη σειρά των φιλμάτων EOS έγινε μπεστ σέλερ εταιρεία.

Καθαρά δικές μου οικογενειακές εμπειρίες.
Προσωπικά είχα δύο φιλμάτες Canon EOS SLR ,την EOS 100 (μοντέλο 1992 αν θυμάμαι καλά)
και μία Canon EOS 300 (μοντέλο 2000 αν θυμάμαι καλά).

ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΧΑΛΑΣΑΝ ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ.

Τυχαίνει ξαδέλφια , κολλητοί και άλλοι συνομίληκοι , που είχαν αντίστοιχα Canon SLR φιλμάτες,
να έχουν ... την ίδια ιστορία. Όλες είναι για πέταμα 20 χρόνια μετά.
Από την άλλη , Nikon F φιλμάτη , συζύγου αδελφικού φίλου, 20ετίας και βάλε, δουλεύει ακόμη κανονικότατα,
το ίδιο και δύο ίδιας ηλικίας μοντέλα που έχουν ξαδέλφες μου!

Με αυτό το δικό μου δείγμα 25 ετών και ισάριθμων μηχανών (περίπου)
σκοπεύω να αγοράσω μία Nikon DSLR .
Δεν έχω κατασταλάξει ακόμη, αλλά τα entry-level της, μου φαίνεται ότι έχουν κορυφαίο value for money.
(Για πιο πάνω σε τιμή μου αρέσουν και οι σταθεροποιητές που έχουν Pentax & Sony).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία”