Canon ή Nikon DSLR;

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Εδώ σας θέλω. Το ξέρω ότι ανοίγω θέμα που κάλλιστα μπορεί να καταλήξει flame war, αλλά εχω δίλλημα.

Ψάχνω να πάρω μια DSLR και κοιτάω τις δυο αυτές μάρκες.
Σημαντικότατη λεπτομέρεια: Έχω semi-pro flash της Canon το οποίο χρησιμοποιούσα με μηχανή φιλμ.

Για την ώρα κοιτάω τις 600D/650D/700D της Canon, αλλά οι γνώμες σας ευπρόσδεκτες.
Μάλλον θα τη συνδυάσω με τον pancake 40mm για να τραβάω κοντινές φωτογραφίες. Ίσως να πάρω και τον φτηνοφακό που δίνουν μαζί.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Μεγάλο δίλημμα Δημήτρη. Βασικά πρέπει να διαλέξεις το σύστημα φακών που θες να χρησιμοποιήσεις και να σκεφτείς πόσο σκοπεύεις να ασχοληθείς στο μέλλον.
Κατά κανόνα η Νίκον έχει πολύ καλούς και προσιτούς φακούς για ερασιτεχνική χρήση (πχ τον 18-55 και τον 55-200). Και εξαιρετικούς βέβαια για επαγγελματική χρήση αλλά εκεί ανεβαίνει αρκετά έως πολύ το κόστος.
Η Κάνον έχει τους εξαιρετικούς επαγγελματικούς φακούς L. Εξαιρετικές μηχανές επίσης.
Βασικά αν μπορείς ξεκίνησε πηγαίνοντας σε ένα κατάστημα και πιάσει τις μηχανές που θα σε ενδιέφεραν στο χέρι. Οι εισαγωγικές DSLR της Κάνον είναι για πολλούς λίγο μικρές και με περίεργο πιάσιμο.
Το φλάς που λές, πρέπει να δεις αν το χρειάζεσαι για το είδος φωτογραφίας που θες να κάνεις. Εγώ είχα πχ ένα SB600 της Νίκον και τα τελευταία χρόνια τα είχα χρησιμοποιήσει μόνο 2-3 φορές. Το πούλησα πρόσφατα.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Γενικά στο παρελθόν είχα μόνο Canon, με τις οποίες τράβαγα φιλμ, ασπρόμαυρα και slide.
Τώρα είχα μια μικρή Olympus αλλά παραήταν ερασιτεχνική.
Γενικά είμαι pro-Canon αλλά έχω πολύ σεβασμό για τη Nikon.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ωραίο θέμα συζήτησης!

Νομίζω ότι το ερώτημα σχετικά με Canon ή Nikon δεν τελειώνει ποτέ. Και με τα δύο συστήματα είναι κορυφαία και μπορείς να βγάλεις καταπληκτικές φωτογραφίες.
Για μας τους ερασιτέχνες, δεν νομίζω να αξίζει να μπει κανείς σε λεπτομέρειες τύπου το AF της Canon είναι καλύτερο σε κινούμενα αντικείμενα ή της Nikon σε σκοτεινό περιβάλλον. Όπως είχε πει και παλαιότερα ο Κωνσταντίνος, πιάσε τις δύο μηχανές στο χέρι σου και δες με ποιά έχεις καλύτερη αίσθηση στα χειριστήρια και στον τρόπο λειτουργίας.
Όταν το 2000 όταν αγόρασα την πρώτη μου SLR (όχι digital), πήγα στο κατάστημα για να πάρω Canon EOS 300. Τελικώς μόλις έπιασα την Nikon F65 άλλαξα γνώμη.

Τώρα για συγκεκριμένα μοντέλα, σημασία έχει τι πρόκειται να φωτογραφίζεις και με ποιες συνθήκες για να δεις αν τα επιπλέον χαρακτηριστικά αξίζουν.

PS To flash που είχες για μηχανές film δεν είναι σίγουρο ότι θα λειτουργεί σε σήμερα με τα εξελιγμένα συστήματα φωτομέτρησης που λαμβάνουν υπόψη τους αυτόματα την απόσταση του αντικειμένου. Θέλει επιβεβαίωση η συμβατότητα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Χάρη λειτουργεί, το επιβεβαίωσα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ένα καλό flash, εκτός από ότι κοστίζει, βοηθάει στις καλές φωτογραφίες, ειδικά σε όσους φωτογραφίζουν παιδιά σε εσωτερικούς χώρους.
Με μία απλή περιστροφή της κεφαλής και αντανάκλαση στο ταβάνι... η φωτογραφίες ανεβαίνουν σε άλλο επίπεδο! Να σημειώσω ότι οι περισσότερες φωτογραφίες μου ξυριστικών στο forum είναι με εξωτερικό flash και αντανάκλαση.

Για μένα η επιλογή μίας Canon αποκτά σημαντικό προβάδισμα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Πρόσφατα έκανα μια έρευνα για το θέμα και κατέληξα πως η NIKON D5200 με τον all around 18-105 φακό αποτελεί μια πολύ καλή επιλογή για έναν νεοεισερχόμενο η και προχωρημένο χρήστη.
Υπάρχει και η δυνατότητα HD video με ορισμένους περιορισμούς βέβαια όσον αφορά στο AF.

Τώρα το υπάρχον φλας μπερδεύει την κατάσταση στην αναζήτηση σου και ίσως η Canon να υπερτερεί.

Καλό ψάξιμο !
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Η D5200 έχει σχεδόν το ίδιο κόστος με τη Canon D700. Μάλλον για τη δεύτερη με βλέπω για την ώρα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Στο θέμα του φλας θα διαφωνήσω Πάνο. Πιστεύω οτι η nikon υπερτερεί!
(Για να ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά!)
Χάρης
NavalArchitect

Κανένα μεγάλο θέμα, κανένα δίλημμα. Όλα είναι στο μυαλό.

Μπορεί φερ'ειπείν να πας να δεις την καινούργια Κ3 της Pentax, και να σου κάτσει τόσο καλά στο χέρι που να μη σκεφθείς παραπέρα. Οι φακοί τους είναι εξαιρετικοί (π.χ. οι μικροί σταθεροί Asahi με το πράσινο δαχτυλίδι) κι εν γένει είναι μία αξιοπρεπέστατη λύση. Έχει το δικό της κοινό χωρίς να είναι 'περίεργη', μικρότερο όμως από αυτό των Canon / Nikon.

Το ίδιο και με μία Sony a7, παρομοίως με μία Fuji XT-1, κ.ο.κ. Η ουσία λοιπόν είναι τί ζητά κανείς, τί προτιμά κυρίως, τί υπάρχει διαθέσιμο, κλπ. Στην Ελλάδα τα πράγματα είναι κακοστημένα. Εσύ Δημήτρη ταξιδεύεις σχετικά συχνά, οπότε μπορείς να φέρεις καλή μηχανή σε πολύ συμφέρουσα τιμή.

Το μόνο πλεονέκτημα με Canon / Nikon είναι η πολυετής εμπειρία αλλά και οι φακοί σε μικρότερο βαθμό. Τα καινούργια ηλεκτρονικά φυντάνια πρέπει να αποφεύγονται, όλα μα όλα. Πήρα την α7 πριν 1 μήνα, φόρτισα τις 2 μπαταρίες, τις έβαλα στο grip (το οποίο πήρα full retail στα 390 Σιγκαπουριάνικα), τράβηξα δεν ξέρω 'γω πόσες φωτό, άφησα τη μηχανή για καιρό, τώρα την έπιασα προχτές και μου λέει "...please install genuine battery - current battery not recognized..." Ευχαριστώ πολύ.

Ο άλλος κανών είναι ποτέ καινούργιο, ολοκαίνουργιο μοντέλο. Άσε το να βγει, να το πάρουν οι πρώτοι βιαστικοί, να τους βγάλει τις παιδικές ασθένειες, λ.χ. τα λάδια στον σένσορα (Nikon D600, τί δράμα ήταν αυτό), τα software hiccups (a7), το banding (earlier Rebels), το αργό και μη αξιόπιστο AF (Fuji X-Pro1), κλπ. Μετά λοιπόν πέφτεις εσύ μέσα κι αγοράζεις.

Το Calumet Photo στην Αμερική έκανε πριν 2 μέρες αίτηση στην Αμερική για χρεωκοπία. Αλυσίδα καταστημάτων από τη δεκαετία του '30. Δεν πουλούσαν, ο κόσμος βαρέθηκε αυτό το παιχνίδι. Αν δεν σας ζαλίσουν τα αυτιά, τα μάτια και οτιδήποτε άλλο μέσω του DPReview.com δεν πρόκειται να ζήσουν όλες αυτές οι κυρίες Nikon / Canon κλπ.

Ένα πολύ βασικό κομμάτι είναι το handling. Πώς κάθεται η μηχανή στο χέρι του καθ'ενός. Κυρίως τα κουμπιά που περιστρέφονται - το λεγόμενο front rotating dial, όπως και το άλλο που βρίσκεται πίσω στην πλάτη της μηχανής. Στο μπροστινό η διαφορά μεταξύ Nikon και Canon είναι σημαντική - στην πρώτη το εν λόγω 'κουμπί' είναι μπροστά και λίγο χαμηλά σχετικά (στο grip). Στη δεύτερη είναι επάνω, μπροστά από το shutter button. H συνολική εργονομία λοιπόν καθορίζεται από παράγοντες όπως αυτός.

Από 'κει και πέρα είναι θέμα τί χρήση θα κάνεις, κάτι που θα καθορίσει το τί φακό θα πάρεις. Ο κόσμος που δεν ασχολείται πολύ παίρνει ένα γενικό ζουμ και προσεύχεται να πάνε όλα καλά. Εντάξει. Ένας άλλος, πριν βγει το πρωί έξω να πάει στη δουλειά, κοιτάει τον καιρό μέσω 2-3 apps στο tablet για να είναι πληροφορημένος. Δεν βγάζεις άκρη παρά μόνο αν ξέρεις τί θες.

Φακούς βρίσκεις. Έχουν και οι δύο εν λόγω εταιρίες καλά κομμάτια στο lineup τους. Ρωτάς και κάποιος θα σου πει. Αυτά κανονίζονται άπαξ κι έχει καθοριστεί το budget. Ζουμ ή σταθερός φακός, αυτό πρέπει να το αποφασίσεις (εδώ μπαίνει το πώς θα χρησιμοποιηθεί η μηχανή).

Προσωπική άποψη - η Rebel θα σου πέσει μικρή στο χέρι μάλλον. Αν όμως τη χρησιμοποιεί και η σύζυγος, τότε δεν έχει νόημα να το συζητάμε, πάρε εκεί μία και μη το ψάχνεις, it just doesn't make a difference. Εγώ πάντως 'βοσκό' δε θέλω να σε λέω, γιατί δεν είσαι. Πάρε άμα θες τη Rebel + kit zoom αλλά κάνε την παληκαριά να πάρεις και τον 35/2 για την πάρτη σου. Κάπως έτσι. Η ζωή θέλει περιπέτεια, δοκιμή. Ο 18-55 IS είναι εντάξει, αλλά εν γένει οι κιτάτοι φακοί το μόνο καλό που προσφέρουν είναι ότι γίνονται πολύ καλά paperweights.

Αυτά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία”