Canon ή Nikon DSLR;

Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22444 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

dimitris έγραψε: Μάλλον θα τη συνδυάσω με τον pancake 40mm για να τραβάω κοντινές φωτογραφίες. Ίσως να πάρω και τον φτηνοφακό που δίνουν μαζί.
Δημήτρη, αν αποφασίσεις για κάποια από αυτές τις Canon, έχε υπ'όψιν σου ότι ο 40mm μετατρέπεται σε 64mm. Προσωπικά πιστεύω πως πρέπει να πάρεις και τον "φτηνοφακό" (εγώ το έκανα), είναι πολύ φτηνός για να τον αφήσεις και παρ'όλο που δεν είναι και κάτι το τρομερό εντούτοις δεν είναι κακός. Επίσης πιστεύω πως κάθε Canonίστας θα έπρεπε να έχει και αυτόν. Για τα λεφτά του είναι πολύ καλός.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Συμφωνώ και με τις δύο προτάσεις του Γιάννη, φυσικά και με τον Κωνσταντίνο. Οι "φτηνιάρικοι" που έχουν τα κιτ έχουν δύο σημαντικά πλεονεκτήματα: καλύπτουν ένα μεγάλο εύρος εστιακών αποστάσεων που χρειάζεται κανεις (ειδικά οι ευρυγώνιοι είναι πολύ χρήσιμοι) και έχουν περιορισμένο βάρος και μέγεθος. Το μεγάλο τους μειονέκτημα είναι οπτική είναι αργοί (δηλ. χρειάζονται περισσότερο φως).
Ο 35μμ είναι μία καλή λύση (αντιστοιχεί σε 50μμ στο full frame), αλλα και ο 50μμ με το 1.6χ και το μικρό βάθος πεδίου με ανοικτό το διάφραγμα, είναι πολύ καλός για πορτραίτα.

Προσωπικά έναν 35μμ τον έχω στο πρόγραμμα των μελλοντικών αγορών.

Για τις ξυριστικές φωτογραφίες δεν είμαι σίγουρος ότι χρειάζεται macro, ειδικά για το web που η περιορισμένη ανάλυση επιτρέπει τo crop. Για λεπτομέρειες των nibs ίσως ο macro κάνει διαφορά.

Για τιμές εξωτερικού δεν ξέρω, αλλά με μετρητά στο κέντρο της Αθήνας, ένα -10% από τιμες του skroutz είναι σίγουρο.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Αφου τελικα canon θα παρεις τι το ψαχνεις;
Θα συμφωνησω σε ολα με τους προλαλησαντες, κατοχος της 650D μπορω να σου πω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Απο τις 3 της canon μικρες ειναι οι διαφορες. Αυτο που θασε συμβουλεψω γενικά ειναι την διαφορα την κανουν οι φακοι και οχι τα σώματα.
Χαρη θα συμφωνησω απολυτα μααζι σου για οτι ειπες σχετικα με το φλας
Άρης
NavalArchitect

Αν έχεις τη δυνατότητα να πάρεις την 70D, εγώ προσωπικά αυτή θα πρότεινα. Αν ήδη είσαι για Canon φυσικά. Στα επίπεδα των 700D / 3300 / 5300 / 70D / κλπ. (όχι full frame δηλαδή) τότε οι δύο αυτοί κατασκευαστές είναι πολύ κοντά ο ένας στον άλλο - οι διαφορές είναι πολύ μικρές. Αυτή είναι η αλήθεια.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Παρότι έχω Nikon enthousiast compact P7700 και φλας TTL Yuongnuo για Nikon, μου αρέσει περισσότερο το προφίλ χρώματος και οι αλγόριθμοι της Canon. Πιο θερμά, πιο ζεστά χρώματα.
Ότι και να ρυθμίσω στην Nikon μου ή και στο πρόγραμμα επεξεργασίας μου, δεν μπορώ να το πετύχω ακριβώς...

Tώρα για το ζήτημα macro κτλ
(δεν ξέρω αν έχει γραφτεί παραπάνω)
Υπάρχουν πάντα και τα macro extension rings που απομακρύνουν τον βασικό φακό από τον αισθητήρα και μεγενθύνουν περισσότερο. Και καλύπτουν κάποιες ανάγκες για τέτοια φωτογράφηση.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
NavalArchitect

Για macro το καλύτερο είναι μία compact με πάρα πολύ καλό macro (υπάρχουν μερικές, απλά θέλει ψάξιμο - π.χ. η G10 που είχα και πρόσφατα πούλησα σε άλλο μέλος εδώ, η Nikon 1 V2, κλπ.).

Οι φωτό SOTD για εδώ δεν έχουν ανάγκη να υπάρχει οπωσδήποτε ειδικός macro φακός για να βγει καλό αποτέλεσμα. Όλα λοιπόν για το θέμα ακριβώς όπως τα είπε ο Χάρης νωρίτερα. Ναι, υπάρχουν και τα extension rings, αλλά δεν υπάρχει λόγος να μπλέκει κανείς με κάτι τέτοιο, εκτός κι αν αποσκοπεί σε κάτι πολύ συγκεκριμένο.

Πρόσφατα πήρα τον 100/2.8L IS USM Canon. Μερικώς για τις φωτό SOTD και μερικώς για τις φωτό από ρολόγια. Ένας φακός που ομολογουμένως εκπλήσσει με τις ολοκληρωμένες δυνατότητές του για φωτογράφηση macro 1:1, κι όχι μόνο. Aπό τους πιό χρηστικούς πλέον στη γκάμα φακών που έχω. Όμως για το φόρουμ εδώ, η αλήθεια να λέγεται, δεν χρειάζεται.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Κωνσταντίνε νομίζω οτι ο 100 με 2.8 διάφραγμα είναι και καταπληκτικός για πορτραίτα.
Χάρης
NavalArchitect

Ακριβώς, γι'αυτό έγραψα "...κι όχι μόνο..." αλλά και "...Aπό τους πιό χρηστικούς πλέον στη γκάμα φακών που έχω..." Ο κόσμος της φωτογράφισης macro είναι ένα ολόκληρο κεφάλαιο από μόνο του πάντως...

Δημήτρη όταν αποφασίσεις πες μας τί πήρες!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Κωνσταντίνε σωστά τα λες.
Απλά επειδή πάει προς την DSLR Canon το πράγμα ούτως ή άλλως, έδωσα και αυτή την λύση, αν είναι να δώσει ένα σκασμό λεφτά για macro φακό.

Επειδή έδειξε να τον προβληματίζει το ζήτημα...

Αυτός είναι ο λόγος που επιμένω σε καλή compact, γιατί μου αρέσει να τραβάω διάφορα, χωρίς να κουβαλάω βαρύ ή ογκώδη εξοπλισμό...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Βρήκα και άλλους zoom φακούς με Canon EF mount (και ένα Tamron 28-200mm!). Το ξέρω ότι είναι χάλια, αλλά θα μπορώ να τους χρησιμοποιήσω με Canon.

Μάλλον κατάληξα στην Canon D700.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία”