Γεύση από Ολλανδία.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

:btt :ty
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Ανδρέα κάτι τέτοιες "γεύσεις" μας κάνουν να τρελαινόμαστε μας τα δικά μας χάλια εδώ.

Η γυναίκα μου είναι δασκάλα - αναπληρώτρια εδώ και 6 χρόνια, και έχει ακόμα ... - και τα ξέρω από μέσα τα χάλια μας.

Πχ, σε δημοτικό σχολείο στις Αχαρνές χειμώνα, ο δήμος είχε "φάει" τα λεφτά που προορίζονταν για το πετρέλαιο ...
Μπορείς να το διανοηθείς ;;;; Για τα δικά τους παιδιά στο κάτω κάτω ...

Δάσκαλοι και παιδιά γύριζαν με κασκόλ και μπουφάν μέσα στις τάξεις.
Κάποια στιγμή με ιδιωτική δωρεά βάλανε πετρέλαιο ...

Τι να πει κανείς, είμαστε μια απογοήτευση ...

Καλή πρόοδο στον γιό σου και ότι καλύτερο για όλους σας εκεί ...





Αντώνη ... όταν μας επανέφερες "στην τάξη" έγραφα και δεν το είχα δεί ... sorry
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Από την εμπειρία μου εδώ σαν πατέρας αλλά και στην Ελλάδα σαν μαθητής:
Θυμάμαι από 1-2 δημοτικού τσάντα με βιβλία, τετράδια, μολύβια, χάρακες... τις Παναγιάς τα μάτια μαζί σου κάθε μέρα.


Εδώ τώρα ο γιος μου πάει στο σχολείο (4η δημοτικού με τα ελληνικά δεδομένα), με άδεια τσάντα, το μόνο που ζητάνε είναι να βάζει την φόρμα του μαζί του τις μέρες που έχει γυμναστική και το δεκατιανό του (φρούτο, λαχανικό κτλ).
Μας ζητάνε μόνο να πληρώσουμε τον χρόνο για το κάθε παιδί ~30 ευρώ για την καλοκαιρινή τους εξόρμηση σε κάποιο πάρκο αναψυχής. Να αναφέρω εδώ πως οι καλοκαιρινές διακοπές εδώ των παιδιών είναι μόλις 1 μήνα (και εξαρτάται αν έχει λίγες μέρες παραπάνω). Η παρουσία είναι υποχρεωτική (δεν υπάρχουν αδικαιολόγητες απουσίες) αν το παιδί λείψει από το σχολείο περισσότερο από κάποιο διάστημα χωρίς σοβαρό λόγο η οικογένεια πληρώνει πρόστιμο.
Τα παιδιά ξεκινάνε το σχολείο τους μόλις κλείσουν τα 5, έστω και στα μέσα της "σεζόν".
Στο σχολείο τα παιδιά καθαρίζουν και προσέχουν την τάξη τους.
Από το "γυμνάσιο" ξεκινάει ο διαχωρισμός (με την καθοδήγηση των καθηγητών του) του μαθητή ανάλογα με την κλίση (τα μυαλά που κουβαλάει) που έχει.
Και στο λύκειο πια ξέρει με σιγουριά τι θέλει να ακολουθήσει.
Πράγματα δηλαδή αυτονόητα δηλαδή αλλά όχι δεδομένα στην Ελλάδα... :(

Συγνώμη για την έκφραση άλλα έχω μείνει μαλάκας με τα πόσα έχω ζήσει και ζω ακόμα καθημερινά.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

αυτα συμβαινουν γιαιτ το κρατος που ζεις ειναι ανταγωνιστικο και παραγωγικο
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

καλο ειναι ο νομος να ναι το οριο και ο προστατης του ατομου ,καλυτερο ομως να εφαρμοζεται.επισης θεωρω οτι στην πατριδα μας οι νομοι ειναι sur mesure. εχουν φτιαχτει απο ''ανθρωπους υπερανω'' για τις μαζες και το λαουτζικο.για εκεινους δεν ισχυουν.τελος προτιμω ενα ανοιχτο μυαλο απο ενα κατασκευασμενο συστημα παιδειας που παραγει επιστημονικους ανθρωπους που δεν βλεπουν περα απο τη μυτη τους.δεν εχουμε αναγκη απο επιστημονες απο ανθρωπους εχουμε αναγκη.Ανδρεα πανεμορφη η πολη σου!
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αύριο θα βγάλω μερικές φωτογραφίες της πόλης και θα προσπαθήσω να τις ανεβάσω.
Αν δεν μου πάρουν το κινητό. Θα πάω γιατί το ρημάδι σβήνει στο ~60% της μπαταρίας του. :angry-banghead:
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
stergios

Αμστερνταμ. Σαν τουριστας πολυ ωραια "χαλαρο" περιβαλλον :D καλογουστα μαγαζια εστιασης, η μερα με τη νυχτα?...μερα με τη νυχτα! Δεν μπορω να χω ολοκληρωμένη αποψη γιατι εκατσα σχεδον 2 μερες μονο. Οργανωμενη, καθαρη. Οπου βλεπω ποδηλατοφαση τετοιου επιπεδου, μη σου πω και οχι "επιπεδου"...μετραει αλλιως για μενα. Πιο ζεστοι απ τους βορειους, πιο κρυοι απ τους μεσογειακους! Πλακα ειχε!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ioannisf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 22:16
7
Been thanked: 186 times

Έμεινα εφτά ημέρες, στο νησάκι Texel κ κάναμε άλματα με αλεξίπτωτα.Πανέμορφο μέρος....
tasosk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 21:00
6
Been thanked: 69 times

Ολα τα μερη οταν πας τουριστας ειναι υπεροχα, γιατι δε ζεις τα προβληματα των ντοπιων.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Μετά από το οπτικό υλικό και λίγο ακουστικό...
Μία ηχογράφηση που έκανα σήμερα κατά τις 11 στον κήπο μου...
Τα αυτοκίνητα σχεδόν ανύπαρκτα, μόνο τα πουλάκια ακούς και που και που στο βάθος το τρένο (στα ~200 μέτρα είναι ο σταθμός).

Η ηχογράφηση σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αποδώσει την ησυχία και την ηρεμία που υπάρχει.
Για καλύτερα αποτελέσματα χρησιμοποιήστε ακουστικά αλλά προσέξτε την ένταση. XD
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία”