Αγορα φωτογραφικης

NavalArchitect

Ηλία, προτιμότερο να μην παιδεύεσαι με δύο διαφορετικά συστήματα. Με τα χρήματα που θα δώσεις να πάρεις την 5100, παίρνεις έναν πολύ καλό φακό Canon (παράδειγμα).

Πιάσε, δοκίμασε και τις δύο μηχανές στο χέρι σου. Δες εργονομικά ποιά σου κάθεται καλύτερα στο χέρι, στο μάτι, νιώσε τες στις παλάμες σου. Κοίτα το μενού, τί σε βολεύει, τι δεν σου αρέσει, τα κουμπιά, το να τραβάς λ.χ. και να πρέπει να αλλάξεις το ISO σε μερικά δευτερόλεπτα (δηλαδή ποιό κουμπί πρέπει να πατήσεις και πώς).

Οι σένσορες είναι εύκολο να δεις τί λένε. Μπες σε ένα site (dpreview.com) και κάνε μία σύγκριση των δύο μηχανών. Το θέμα είναι, ό,τι μηχανή ή φακό κι αν έχεις, να μπορείς να αιχμαλωτίσεις τη στιγμή χωρίς να χάσεις χρόνο - να είσαι εκεί δηλαδή, και να κάνεις ό,τι πρέπει να κάνεις γρήγορα. Το να έχεις μία μηχανή που είναι βαριά, μεγάλη, πολύπλοκη, δύσχρηστη ή οτιδήποτε άλλο, δεν έχει κανένα νόημα. Αυτό που θες είναι να κρατήσεις τη στιγμή, σωστά. Χωρίς κούνημα, με ωραίο καδράρισμα, και με σωστό exposure (έκθεση φωτός).

Όταν μετά από χρόνια θα βλέπεις αυτή τη φωτογραφία που είχες τραβήξει τότε, το πρώτο που θα θυμάσαι δεν θα είναι το ότι την τράβηξες με την 650D ή με την 5100. Αυτό που θα έχει μείνει θα είναι η ίδια η φωτογραφία και οι αναμνήσεις που θα σου φέρνει. Η φωτογραφία που τράβηξες εσύ, κι όχι η φωτό που τράβηξε η κυρία νίκον ή κάνον.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22444 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Νίκο, εδώ έχει κάποιες τιμές και στοιχειώδη χαρακτηριστικά για compact μηχανές.
Ηλία, η τιμή της Nikon (IMO) είναι καλή αλλά δεν κατάλαβα το "Canonάκιας". Αν έχεις ήδη κάποιους φακούς Canon δεν νομίζω να υπάρχει εναλλακτική από ένα ομόσταυλο σώμα.

EDIT: Τώρα είδα το post του Κωνσταντίνου, κι εγώ αυτούς συμβουλεύομαι συνήθως...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Γιάννη δεν έχω καν σώμα DSLR,απλά όλες οι προηγούμενες compact powershot μηχανές ήταν Canon με εξαίρεση την τελευταία Panasonic FZ100 που έχω στη κατοχή μου!Γενικά μου αρέσει σαν μάρκα η Canon και κάποια στιγμή ζαχάρωνα το σώμα μιας μεταχειρισμένης Canon 7D αλλά πήγαινα μόνο για το σώμα στα 1100 ευρώ περίπου.

Κωνσταντίνε όπως έχεις καταλάβει είμαι πρωτάρης σε αυτές τις μηχανές με μόνη εμπειρία στις Powershot που είχα.Νομίζω το θέμα εργονομίας είναι το τελευταίο που με απασχολεί διότι απλά θα τη συνηθίσω, το θέμα είναι σε μια γρήγορη φωτό να μη με δυσκολέψει στο αποτελεσμά της, αν μπορώ και στο Auto να τη βάζω και να μη παιδεύομαι, ξέρω ότι αυτό είναι διόλου δύσκολο αυτό που είπα αλλά αυτή τη στιγμή ως πρωτάρης αυτή τη δυσκολία φαντάζομαι.Γνωρίζω κάποια βασικά πράγματα για τη ρύθμιση της μηχανής αλλά όταν έρχεται η π@υτάνα η ώρα και στήνεσαι να φωτογραφίσεις εκεί λίγο πελαγώνω.

Το θέμα μου τώρα είναι σαν αρχή έχει όλο το πακέτο μαζί με ένα πιο μεγάλο φακό 200mm και δε θα χρειαστεί να πάρω κάτι άλλο!Εδω ένα review απο το γνωστό site με καλές κριτικές θα έλεγα.Θα το σκεφτώ πολύ..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ηλία, απο τη στιγμη που δεν εχεις κάποιο συστημα, είτε σε Nikon, ειτε σε Canon πας, οι δυνατότητες είναι απεριόριστες. Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα λέει ο Κωνσταντίνος. Κράτα τη μηχανή στα χέρια σου, παίξε με τις ρυθμίσεις και διάλεξε αυτή που σου κάθεται καλύτερα.
Η άποψη μου ειναι να μην αγοράσεις ακριβό σώμα (η d5100 είναι μια χαρά). Τα ακριβά σώματα τα θέλουν οι επαγγελματίες κυριως λόγω ποιότητας κατασκευής (πχ αντοχή στο κλείστρο για πολλες φωτογραφίες, αντοχή στη σκόνη , υγρασία κλπ.) ή ευκολίας στην επιλογη ρυθμίσεων, που στους επαγγελματίες ειναι χρήσιμες αλλα σε εμάς δεν μας έχει διαφορά.
Η μεγάλη διαφορά στον εξοπλισμο ειναι το τρίποδο, ο φακός και το εξώτερικο φλας. Οι περισσότερες φωτογραφίες μου ξυριστικων ειναι με μια αρχαία d50 Nikon, με έναν 50mm σταθερό φακό και εξωτερικό φλας που φωτίζει μέσω ανάκλασης στην οροφή ή στον τοίχο και ρύθμιση στο πρόγραμμα προτεραιότητας διαφράγματος.
Μη ξεχνάμε ότι οι φωτογραφία ειναι τέχνη!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Πράγματι η φωτό και η ανάμνηση της θα μείνει και όχι η φωτογραφική.
Καλή φωτογραφική γενικώς.
Οι φακοί είναι και οι δύο VR?
Φακός και δη τηλεφακός χωρίς σταθεροποιητή είναι δυσκολόχρηστος.
Παρεπιπτόντως έχει αισθητήρα με 1,5-1,6 crop δηλ ο τηλεφακός των 200mm είναι στην πραγματικότητα σε μεγέθυνση σαν 300+mm.

Αν σου αρέσουν τα κορεσμένα ζεστά χρώματα της Canon (ειδικά στις compact), θα χρειαστεί να παίξεις λίγο με τις ρυθμίσεις όπως κάνω και εγώ με την Nikon P7700 μου.

Αν είσαι τρελός με το zoom (φωτό ζώων και πτηνών, αγώνες ταχύτητας κτλ) και αντέχεις τον θόρυβο του μικρότερου αισθητήρα και τον jpeg αλγόριθμο των Panasonic, πήγαινε για την ακριβή μεν, αλλά με τρελό φακό FZ200. Φαντάσου την FZ100 σου, χωρίς να σκοτεινιάζει καθόλου ακόμα και με τέρμα zoom! Η ποιότητα εικόνας βέβαια, καμία σχέση με DSLR...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εν ολίγης θα συμφωνησω με τους προλαλήσαντες Η αγορα μιας DSLR για μενα ειναι μονο εαν αποφασισεις να αρχισεις να τραβας οχι μονο στο auto αλλα και αν θελεις να μπεις στην διαδιακασια πιο καλων (φωτεινών) φακών. Εαν δεν ειναι αυτα που εχεις στο μυαλο σου τοτε με αυτα τα χρηματα μπορεις να παρεις μηχανη compact που θα βγαζει αξιοπρεπέστατες φωτογραφιες.
Άρης
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Να προσθέσω.
... και με φοβερούς αισθητήρες, παρόμοιους με των dslr πλεον!
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Καλημέρα,

Η προσφορά για την μηχανή μαζί με τα παρεκόλμενα είναι πολύ καλή. Θέλω να σε προβληματίσω όμως πριν κάνεις την αγορά. Ας ξεκινήσω με τα καλά που θα σε βολέψουν:

Το σώμα είναι πάρα πολύ καλή επιλογή. Το τρίποδο θα το χρειαστείς σίγουρα όταν τραβάς νύχτα καθώς και σε οικογενειακές φωτογραφιες. Για την τσάντα δεν γράφω κάτι την χρειάζεσαι οπωσδήποτε. Ας συνεχίσω με τους φακούς που εκεί είναι και ένστασή μου και σίγουρα το κατάστημα.

Οι φακοί που δίνουν έχουν ένα εύρος 18-55 και 55-200 με VR και επειδή η μηχανή είναι crop (*1,5) έχεις ένα εύρος 27,5 -300 καλύπτεις ότι πραγματικά μπορείς να φανταστείς από ζουμ. Όμως :
Θα πρέπει να αλλάζεις φακούς όταν ο ένας δεν σε καλύπτει. Αυτό μπορεί να μην σε ξυνίζει τώρα αλλά πίστεψε με όταν θα πρέπει να κουβαλάς και φακό και τρίποδο και τσάντα είναι ένα extra βάρος. Οι φακοί δεν είναι τόσο φωτεινοί. Στο φως της ημέρας δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα όσο όμως σκοτεινιάζει ή όταν βγάζεις σε κλειστό χώρο που δεν έχει καλό φωτισμό θα έχεις ένα πρόβλήμα με την φωτεινότητα.

Πιστεύω ότι δεν χρειάζεσαι για αρχή 2 φακούς αλλά έναν που θα μάθεις την μηχανή, θα δεις τι θες να φωτογραφίζεις και μετά αφού θα μαζέψεις ένα χρηματικό ποσό τότε θα κάνεις την σωστή αγορά φακού. Προσωπικά σου προτείνω ένα σταθερό φακό με μεγάλο διάφραγμα όπως είναι ο Nikon 35mm 1.8 στα 175 € για όλες τις καταστάσεις, ελαφρύς, φωτεινός, δεν έχει ζουμ αλλά υπάρχει το ποδοζουμ :megagrin και σίγουρα θα μάθεις την έννοια του κάδρου. Εναλλακτικά επειδή ίσως σε ξυνίσει η έλλειψη του ζουμ υπάρχει και ο Nikon 18-105 που ενσωματώνει αυτούς τους 2 αλλά σε ένα φακό με λιγότερο ζουμ ή ο Tamron 17-50 2.8 που έχει και ζουμ και είναι πιο φωτεινός από τους 2 ζουμάτους που σου έγραψα. Βέβαια ξεφεύγει σε τιμή. (κοντά στα 350€)

Την μεγαλύτερη ένσταση την έχω με το κατάστημα, προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ μηχανή-φακό από ένα κατάστημα που πουλάει τα παντα. Θες φωτογραφική-φακό; Πήγαινε σε κατάστημα εξειδικευμένο όπου θα πιάσεις-δοκιμάσεις φακούς, μηχανές θα δεις τι σε βολεύει. Καλώς ή κακώς το πλαίσιο δεν έχει ποικιλια σε αυτά. Εάν έμενες Αθήνα θα σου έλεγα να κατέβεις Κέντρο γιατί σίγουρα και ποικιλία θα δεις και καλύτερες τιμές. Στην Λάρισα δεν ξέρω τι παίζει.
Για να καταλάβεις το ζουμ και την μηχανή, σου στελνω ένα simulator της Nikon, επέλεξε την μηχανή και παίξε με τους φακούς για να καταλάβεις το ζουμ και το crop που σου ανέφερα παραπάνωSim

και ένα γενικό άρθρο για τους φακούς άρθρο

Αυτά ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Εγω μετα απο ενασχοληση 20 ετων και πλεον και αφου εχουν περασει απο τα χερια μου πανακριβες μηχανες και φακοι εχω να πω οτι πλεον τραβαω επιλεκτικα . Οταν βγω εξω για φωτογραφηση επιλεγω ποιον φακο θα παρω μαζι και παντα τριποδο ακομη και στο τοπιο αναλογα φιλτρα πολωτικο-ΝD σε διαφορα στοπ - ND degrade κ.λ.π . θα τραβηξω 5-6 φωτο και τερμα , σκοπος ειναι να δω εαν το αποτελεσμα που θα παρω ειναι αυτο που φανταστηκα . Παραδειγμα ενα ωραιο ηλιοβασιλεμα θελει αλλη τεχνικη και ενα ηλιολουστο τοπιο με διαφορες απο πανω μεχρι κατω 2-3 στοπ αλλη τεχνικη .
Το macro επισης μεγαλη ιστορια , το πορτραιτο φλασ ομπρελες softbox , και τελειωμο δεν εχει η ιστορια .
Υπαρχουν πολλοι ερασιτεχνες που ασχολουνται με ενα μονο ειδος φωτογραφιας π.χ τραβανε μονο τραινα και καραβια αλλοι μονο macro .
Εαν θελεις απλα να αιχμαλωτησεις την στιγμη μια καλη compact ειναι οτι πρεπει για να τραβηξεις τις διακοπες σου την οικογενεια σου κ.λ.π Ειδικα εαν δεν θες να τυπωσεις σε μεγαλες διαστασεις να καλιμπραρεις τα χρωματα σε καποιο RGB η LAB προτυπο .
Η φωτογραφια ειναι τεχνη και τεχνικη ,Βγαζω στιγμιοτυπο ή βγαζω εργο , και μην ξεχνας καλη μηχανη δεν ειναι αυτη που αποτυπωνει αυτο που βλεπεις να ειναι το ιδιο με αυτο που θα δεις στην οθονη σου .Παραδειγμα σε αυτο ειναι εαν βγαλεις φωτογραφια σε μια ηλιολουστη παραλια τα παντα θα ειναι ξεβαμενα ειδικα εαν εχει νοτια ολα βγαινουν σαν γιαουρτι . Ναι ειναι πανομοιτυπη με οτι εβλεπε το ματι ειναι ομως σωστη χρωματικα ? εχεις εστιασει σε ενα σημειο για να ειναι καθαρο το προσωπο το φοντο το θες καθαρο ή θολό ? το ματι βλεπει βλεπει ολο το βαθος πεδιου καθαρο τα ομορφα πορτραιτα ομως εχουν θολο φοντο . Η φωτομετρηση πως θα γινεται οτι δωσει η μηχανη που βλεπει 16% γκρι και αναλογα κανει με αλγοριθμο τις διορθωσεις ?
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!Προς το παρόν ματαιώθηκε η αγορά λόγω του ότι ο αδερφός μου είναι κάτοχος μιας Canon 550D με έναν πολύ καλό φακό (να μπορούμε να αλλάζουμε φακούς) και επίσης μου αρέσει σαν όνομα και μόνο :ninja_hide !
Έτσι λέω να μαζέψω κάποια λεφτά ακόμη και του χρόνου να αγοράσω μια Canon 7D που τόσο καλά λόγια ακούω και έχω δει απο αυτήν!Ξέρω θα μου πείτε ότι είναι too much για μενα αλλά έχω ακούσει και διαβάσει καλές κριτικές που δύσκολα κοιτάω άλλη.Για αρχή μπορώ να αγοράσω φτηνά τον φακό του αδερφού μου και να ασχοληθω με αυτόν μέχρι να τη μάθω.Στην Ελλάδα κοστίζει μόνο το σώμα της 1208 ευρώ και με τον απλο 55άρι φακό στα 1300 ευρώ περίπου ενώ στο ebay μόνο το σώμα του το βρίσκεις γύρω στα 850 ευρώ και με 1100 ευρώ περίπου μπορείς να πάρεις το σώμα της και με 2 φακούς , έναν 55άρι και έναν 200άρι.
Γνωρίζω ότι οι μηχανές απο Hong Kong και απο Αμερική δεν καλύπτονται απο εγγύηση στην Ελλάδα αλλά απο ότι βλέπω έχουνε 1 χρόνο εγγύηση και με μια μερική χρήση το καλοκαίρι , Πάσχα και χειμώνα θα το ρισκάρω όπως ρίσκαρα και με τη Πάνυ μου!Επίσης μεταχειρισμένη στην Ελλάδα κοστίζουν μόνο το σώμα της στα 850 ευρώ που σίγουρα θα έχει 6άμηνο + στη πλάτη της, γιατί να μη τη πάρω απ'έξω που στο κάτω κάτω πολλοί πωλητές δίνουνε εγγύηση αν τη στείλεις έξω!
Γνωρίζω ότι μια μηχανή σαν αυτή θέλει πολύ καλό φακό και γνώσεις!Ο αδερφός μου είπε να πάρω μια πιο απλή μηχανή σαν την 600D -650D να τη μάθω και μετά πάω σε κάτι καλύτερο.Μου είπε επίσης να ξέρω ότι σαν λογική ισχύει το να μην δίνεις πολλά λεφτά σε σώμα και λίγα σε φακό, η εξέλιξη στα σώματα είναι πολύ πιο μεγάλη σε σχέση με τους φακούς, άρα ένα σώμα που θα το ακριβοπληρώσεις τώρα μετά από 3-4 χρόνια θα έχει ξεπεραστεί κάτι που δεν ισχύει για τους φακούς.Το καταλαβαίνω αλλά δε θέλω να μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία, να αγοράζω και να πουλάω πάλι μηχανές!Λέω να πάρω μια πολύ καλή μηχανή και να τη κρατήσω , 2 φακούς πολύ καλούς με τη πάροδο του χρόνου και είμαι εντάξει.

Τι λέτε για αυτό που σκέφτομαι?Θα είναι too much για μένα εώς άχρηστη?Γνωρίζω κάποια βασικά πράγματα αλλά δεν είμαι και expert.Εντάξει όσο και να γνωρίζεις εαν θες να πεις στη γκομενά σου όπως περπατάς μαζί της "κάτσε να σε βγάλω μια φωτό.." , πόσο να περιμένει η γκόμενα να τη ρυθμίσεις η μια παρέα?Εντάξει να είσαι σπίτι σου η κάπου αραγμένος και θέλεις να βγάλεις ένα τοπίο, μια δύση ηλίου , πάω πάσο εκεί να κάτσεις να κάνεις διάφορα..
Μη με πείτε επιπόλαιο :( ..το ξέρω είμαι..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία”