Αγορα φωτογραφικης

Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Στο dpgr να δω μαγαζιά άλλα από αυτά που συμμετέχουν στο scroutz και στο bestprice ;
Σκέφτομαι για μια Nikon μάλλον , entry-level dslr , με ταβάνι τα 4-5 κατοστάρικα.
Ίσως να πάρω μόνο σώμα και να ψαχτώ για μεταχειρισμένο φακό, αφού υπάρχουν επιλογές.
Κάτι σε ζευγαράκι ενός 50mm/1.8 και ενός 70-200 ή 200+ .
Αυτό για το επιπλέον σκόντο από τιμές του scroutz κάπου έχει ξαναπέσει στην αντίληψή μου.
Ίσως μέσα στο 2015, γιατί διάβασα ότι έρχεται αντικαταστάτης της D7100 , η D7500 οπότε η D7000 που θα σταματήσει,
πιθανόν να πέσει πολύ.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Μπάμπη ο 50 mm 1.8 της nikon, παρα το χαμηλό κοστος, είναι καταπληκτικός φακός. Απλά λάβε υπόψη ότι όλες οι εισαγωγικές dslr δεν είναι full frame και η εστιακή απόσταση στην ουσία ειναι 1.5χ. Προσωπικά θεωρώ αξιόλογους και τους 18-55mm που έρχονται με τα περισσότερα kit της Nikon. Τις περισσότερες φωτογραφίες μου στο forum τις έχω βγάλει μ'αυτον το φακό.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Θα συμφωνήσω με τον Χάρη, τα ίδια ισχυουν και για τους αντίστοιχους της canon. Με τον βασικό φακό της 550 εβγαλα φωτογραφια που ήταν φωτογραφια του μήνα για το εξώφυλο του national geographic.
Απλά ο φακός του κιτ σε συνθήκες νυχτας η εσωτερικού χώρου εκεί μόνο με τρίποδο αλλιώς τίποτα. Πρέπει να κατασταλάξεις στο τι γενικά θα φωτογραφίζεις και απο εκει θα βρεις τον δρόμο σου
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

"Με τον βασικό φακό της 550 εβγαλα φωτογραφια που ήταν φωτογραφια του μήνα για το εξώφυλο του national geographic. "

Και δεν την έχεις αναρτήσει στο φόρουμ; :!@#!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Ασε που τώρα που το σκέφτομαι πρέπει ούτε καν με την 550 να ηταν αλλά με την 350 rebel
Άρης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Χάρη την είχα ανεβάσει στο νημα με τις φωτογραφίες είναι αυτή με το περιστέρι απλά δεν ειχα επισημάνει το θέμα του National Geographic
Άρης
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Τον 50mm/1.8 τον έχει κολλητός σε D7100. Είναι ωραίος φακός, αλλά ... υπάρχει και 50mm/1.4 πλέον !!!!!!!
Για dx format στη Nikon είμαι , για full frame τα οικονομικά δεν ... (έχω και πολλά χόμπυ ο μπαγάσας και αυτό δεν είναι στο top-5).
Πριν λίγες μέρες σκότωσα , σε άδεασμα ντουλάπας , έναν παλιό Canon EF 28-80/3.5-5.6 από φιλμάτη παλιά slr , o οποίος θα δούλευε σε full frame ... Ίσως έκανα λάθος, αλλά δεν ήθελα να μπλέξω πάλι με Canon. Έχω αποφασίσει για Nikon.
Το καλό με φακούς, είναι ότι υπάρχουν πολλές επιλογές για μεταχειρισμένους και από Ελλάδα
και από ξένα sites , ακόμη και από το αγγλικό amazon, βλέπεις μεταχειρισμένους μισοτιμής.
Για το σώμα , θεωρώ ότι όσο περισσότερα mp , τόσο πιο εύκολα θα πουληθεί μετά.
Π.χ. μία D5200 ή D3200 , σε δύο χρόνια , θεωρώ ότι θα πουλιέται πιο εύκολα από D5100 ή D7000 ,
χωρίς να μπαίνω καν στην ουσία ποιές είναι καλύτερες μηχανές (που μάλλον είναι οι δεύτερες).
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Χωρίς να έχω επαφή με το αντικείμενο, είδα στη tv, μια διαφήμιση για αυτή την προσφορά.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

Καλημέρα σας!

Ένας φίλος δίνει την Νικον F80 ΓΙΑ 200 ευρω και σκέφτομαι να την αγοράσω. Με γοητεύει η χρήση του φιλμ.
Δεν ξέρω πολλά πράγματα λόγω έλλειψης εμπειρίας. Τπάρχει κάποιος να μου πει αν αξίζει η αγορά;

Ευχαριστώ
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 141 times
Been thanked: 182 times

Δεν αναφέρεις αν στην τιμή περιλαμβάνεται κάποιος φακός και ποιός φακός είναι αυτός, αν φοράει το έξτρα battery grip καθώς και τη γενική κατάσταση της μηχανής.
Προσωπικά μου φαίνεται κάπως ψηλά η τιμή της. Αυτά τα χρήματα θα τα έδινα μόνο αν το σετ περιλάμβανε κάποιον καλό φακό, το grip και φυσικά σε άριστη κατάσταση.
Λάβε υπ'όψιν ότι το συγκεκριμένο μοντέλο αν και με πάρα πολύ καλά χαρακτηριστικά είναι αρκετά "πλαστικό" κυριολεκτικά με ότι αυτό συνεπάγεται όσον αφορά την αντοχή του. Ξεχνάς ακόμη το εσωτερικό φωτόμετρο αν χρησιμοποιήσεις manual focus φακό, ξεχνάς υπέρυθρο φίλμ καθώς και ψηλές ταχύτητες συγχρονισμού του φλας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία”