Canon EF 70-200mm f/4 IS USM

Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εικόνα


Χθες όπως ηδη ανέφερα απέκτησα τον πρώτο μου L φακό.
L σημαίνει Luxurus και ειναι οι ναυαρχίδες της Canon. Ο συγκεκριμένος τηλεφακός έχει σταθερό διαφραγμα σε όλο του το εστιακό μήκος F4. Μαζι με τον μεγαλύτερο αδελφό του τον f2.8 θεωρούνται οι καλύτεροι σε οξύτητα τηλεφακοί της Canon.
Αυτός που επέλεξα στερείται εναντι του f2.8 σε φωτογράφηση με χαμηλό φωτισμό (αν και το is την κάνει πολύ καλά την δουλειά του), και λιγο στο bokeh (καθαρή εικόνα μπροστά και θολό πίσω). Υπερτερεί σε θεμα εργονομιας γιατί είναι πολύ πιο ελαφρύς αλλα και λιγότερο ογκώδης πράγμα που τον καθιστά πιο ευχρηστο σε καθημερινή χρήση. Τον f2.8 παραπάνω απο 10 λεπτά συνεχόμενα δεν μπορείς να τον κρατήσεις στα χέρια σου.
Η τιμή του είναι στα 1200 ευρώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 01 Νοέμ 2012, 09:25, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Διόρθωση τίτλου! Φιλικά, Στέφος
Άρης
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Εγώ από παλιά θυμάμαι ότι το L ήταν από το Low dispersion, δηλαδή χαμηλής διασποράς στοιχεία Άρη, αλλά για να το λες εσύ που τον έχεις στα χέρια σου κάτι θα ξέρεις!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Παρά πολύ ωραίος. Νομίζω ότι θα ειναι καταπληκτικός για πορτραίτα. Πάντα έχω στην wish list μου τους αντίστοιχους της Nikon, αλλα ακόμα είμαι στους εισαγωγικους τηλεφακους (και εχω μηνει πισω πολυ σε σωμα).
Με τι σώμα θα τον χρησιμοποιείς;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Η συγκεκριμένη μηχανή να υποθέσω ότι είναι για επαγγελματική χρήση;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Άρη καταρχήν καλορίζικος ο φακός και καλές λήψεις!!Πρώτον ο φακός αυτός για ποιο λόγο χρησιμοποιείται, μίλα μας "χοντρά" :bigsmilie και άσε τις οξύτητες κτλπ.Σε τι μηχανή θα τον χρησιμοποιήσεις και έχει σχέση με το επαγγελμά σου?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μετα την διορθωση του τιτλου, περιμενουμε ενα ομορφο review και live φωτο! :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Αντώνη & Ηλία ο φακός θα κουμπωθεί στην canon 600d αλλά δεν τον πήρα για επαγγελματική χρήση καθώς η δουλειά μου είναι άλλη (Φυσικοθεραπευτής) Η αγορά του εγινε στο πλαίσιο τησ ενταξης μου και σε μια αλλη "κλινικη" αυτή της φωτογραφίας. Εκεί τα πράγματα είναι ακόμη πιο σοβαρά αφού τα ποσά ξεφευγουν πολύ σε σχέση με το παραδοσιακό ξύρισμα.
Σας υπόσχομαι οτι θα ακολουθήσουν φωτογραφίες και εκτενές φωτορεπορτάζ ν
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Πολύ καλή μηχανή Άρη. Και το μέγεθος του αισθητήρα που έχεις τα 200mm γίνονται 320mm! Πολύ καλός ακόμα και για φωτογραφίες στη φύση.
Χωρίς να πω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος με την Nikon, μου έχει περάσει από το μυαλό να πουλήσω όλο τον εξοπλισμό μου σε Nikon και να πάω σε Canon. Χαίρομαι που υπάρχουν και άλλοι με ενδιαφέρον στη φωτογραφία. Ίσως πρέπει να ανακινήσουμε πάλι τα σχετικά θέματα.
Τι λοιπό εξοπλισμό και παρελκόμενα έχεις;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
yiobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 17:04
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 18 times

Arisk έγραψε:Η αγορά του εγινε στο πλαίσιο τησ ενταξης μου και σε μια αλλη "κλινικη" αυτή της φωτογραφίας.
Οι δύο κλινικές έχουν ένα πολύ μεγάλο κοινό στοιχείο, καθώς αν ασχοληθείς με τη φωτογραφία θα "ξυριστείς γουλί" πολλές φορές για να αγοράσεις αυτά που θα θέλεις...
Σου το λέω γιατί είμαι (όπως λέγανε και στην ταινία) παθός και μαθός... :mad
Όσο για τον φακό έχω τον ίδιο χωρίς IS αφού με την 5D II μπορώ να ανέβω σε ISO χωρίς προβλήματα και θα σου πω μόνο ένα πράγμα: Ο φακός ΞΥΡΙΖΕΙ...!!!
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία”