Πλυσιμο αυτοκινητων

Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

:wow :worthy
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

Δημητρη δεν παιζεσαι με τιποτα. εισαι πολυ ψυρας στο αυτοκινητο.
για καλο το λεω. :clap1 :bravo
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος με τι είναι καλό να περνάμε τα εσωτερικά πλαστικά μέρη του αυτοκινήτου, διότι έχω ακούσει ότι τα διάφορα έτοιμα σπρέϋ γυαλίζουν μεν, αλλά μακροπρόθεσμα ξεραίνουν το πλαστικό και τελικώς <<σκάει>>. Ο πατέρασς μου το άφηνε καμιά ωρα στον ήλιο και μετά με μια μικρή βαμβακερή πετσέτα ποτισμένη με λίγη βαζελίνη περνούσε όλο το ταμπλό.
Επίσης, τι γνώμη έχετε για τον καθαρισμό του σαλονιού του αυτοκινήτου με ατμό; Κάνει δουλειά ή...;
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Καλημέρα Ηλία! Με ατμό μόνο αν έχεις σκούπα αναρρόφησης υγρών, γιατί υγρασία είναι και ο ατμός. Το ταμπλό με ένα πανάκι και λίγο νερό μια χαρά είναι, αρκεί αν το προσέχεις από τον ήλιο. Η βαζελίνη τραβάει τη σκόνη με τα χίλια. Εγώ που ο θέλω πιο γυαλιστερό το περνάω με Meguiar's Gold Class Trim Detailer. Για πιο ματ αποτέλεσμα και σίγουρη προστασία από τις υπεριώδεις υπάρχει το 303 aerospace protectant
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Δημήτρης την 13 Ιαν 2011, 10:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Μάικ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 20:11
13
Τοποθεσία: Oregon, USA
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 62

γεια και χαρά, ιλάιας!
έννοια σου. έχω βρει καταπληκτική λύση για τις πλαστικές επιφάνειες στο ταμπλό (dashboard).
το προϊόν αυτό λέγεται ArmorΑll Original.

όνομα και πράμα αυτό το ΆρμορΟλ αφού όπως σύντομα διαπίστωσα θωρακίζει τα πάντα, προστατεύει το πλαστικό από τη φθορά της ηλιακής ακτινοβολίας, και απωθεί τη σκόνη διά παντός.

δεν ξέρω αν υπάρχει αντιπρόσωπος στην ελλάδα για το ίδιο ή κάποιο αντίστοιχο υγρό. για ρίξε μια ματιά στη σελίδα του κατασκευαστή http://armorall.com. αν δε νιώθεις άνετα με τ'αγγλικά, θα σ'το ψάξω εγώ,

εναλλακτικά, πληκτρολογείς το URL σ'έναν αυτόματο μεταφραστή ονλάιν λχ http://babelfish.yahoo.com/ και--κουτσά στραβά--θα σου τη μεταφράσει.

έχει ποικίλες εφαρμογές το προϊόν, όχι μόνο για αυτοκίνητα.
αρκεί να σου πω το εξής:
πριν αγοράσω μεταλικά φερ-φορζέ για την πίσω αυλή, είχα πλαστικά. ένα φθινόπωρο τα τα ψέκασα όλα με αρμορόλ ενόψει χειμώνα. όλα τα έπιπλα δηλ. πλην μία καρέκλα γιατί με χρειάστηκε το παιδί και μετά την ξέχασα.

το αποτέλεσμα? έρχεται καλοκαίρι, μόνο μία καρέκλα είχε ραγίσει. ποια? η αψέκαστη! (δεν είναι αεροζόλ, απλώς πλαστικός περιέκτης με ψεκαστήρα. βρέχεις ένα πανάκι και επαλείφεις αν θέλεις).

όλα τα υπόλοιπα πλαστικά στο back yard... ζουν και βασιλεύουν άθικτα «έως της σήμερον».
αν δεν το βρεις, θα χαρώ να σου το στείλω ταχυδρομικώς. ούτε βαρύ είναι, ούτε ακριβό.
γράψε μου ΠΜ anytime
Mike
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Δημήτρη & Μάϊκ: :thanks
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία”