Τεχνικές Φωτογράφησης

Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Αλεξουρε για το ποτρετο το εγραψα λιγο παραπανω κοιτα να δεις . Ενας 200 με 4 διαφραγμα θα σου δωσει
το ιδιο θολωμα με 85 mm και 2,8 .\
Στο τοπιο γραφει καλυτερα ο φακος απο διαφραγμα 8 και πανω , και μην ξεχνας οι φακοι στα δυο ακριανα
διαφραγματα δηλαδη στο μεγαλυτερο και στο μικροτερο εχουν μειωμενη αποδοση ακομη και εαν ειναι L .
Καποιοι δε πρεπει να κλεισουν περισσοτερο απο 2 stop και εκει μεταμορφωνονται .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Επισης Αλεξουρε η φωτογραφια δρομου ειναι και επικινδυνη απο πολλες αποψεις , οπως απο το να σου κλεψουν τον εξοπλισμο η να κατηγορηθεις γιατι φωτογραφισες καποιον .Περσι στην Αγγλια ενας φωτογραφος ειχε περιπετειες γιατι φωτογραφισε ενα παιδακι .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Έχω διαβάσει την ιστορία του Έλληνα φωτογράφου που τον πήγαν στο κρατητήριο στην Αγγλία, επειδή φωτογράφησε ένα παιδί στο μετρό. Ειδικότερα στο ζήτημα των παιδιών θέλει πολλή προσοχή. Δεν τα φωτογραφίζουμε ποτέ χωρίς την άδεια των γονέων τους.

Τα τελευταία χρόνια έχει ευαισθητοποιηθεί πολύ ο κόσμος με το ζήτημα των προσωπικών δεδομένων και είναι γενικότερα επικίνδυνο να φωτογραφίζεις στο δρόμο.

Μάλιστα έχω ακούσει περίπτωση να ζητάει εξηγήσεις η αστυνομία στην Αθήνα, μόλις είδε φωτογράφο με ογκώδη μηχανή στα χέρια να τραβάει φωτογραφίες στο δρόμο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλέξουρος την 27 Φεβ 2011, 00:40, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Η νομοθεσια λεει οτι μπορεις να συμπεριλαβεις ανθρωπους εαν βρισκονται μεσα στο πλανο που εσυ τραβας
απαγορευεται να τραβηξεις αποκλειστικα καποιον . Παντως ου μπλεξεις , εχω τσακωθει αρκετες φορες με σεκουριταδες σε σταθμους , οταν μου πουν οτι απαγορευεται τους ζηταω την εγκυκλειο η οποια φυσικα δεν υπαρχει σε μια περιπτωση μαλιστα φωναξα και την αστυνομια και αφου δεν ειχαν εγκυκλιο με αφησαν να κανω την δουλεια μου . Λες και εαν ηθελα να κατασκοπευσω θα πηγαινα με ενα μετρο φακο τσαντα και τριποδα .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

hero έγραψε:Η νομοθεσια λεει οτι μπορεις να συμπεριλαβεις ανθρωπους εαν βρισκονται μεσα στο πλανο που εσυ τραβας
απαγορευεται να τραβηξεις αποκλειστικα καποιον . Παντως ου μπλεξεις , εχω τσακωθει αρκετες φορες με σεκουριταδες σε σταθμους , οταν μου πουν οτι απαγορευεται τους ζηταω την εγκυκλειο η οποια φυσικα δεν υπαρχει σε μια περιπτωση μαλιστα φωναξα και την αστυνομια και αφου δεν ειχαν εγκυκλιο με αφησαν να κανω την δουλεια μου . Λες και εαν ηθελα να κατασκοπευσω θα πηγαινα με ενα μετρο φακο τσαντα και τριποδα .
Στα μουσεια απαγορευεται να τραβας με φλασ γιατι απο το εντονο φως χαλανε τα εργα τεχνης σε μερικα δε
απαγορευται τελειως . Εαν προκειται να επισκεφτητε καποιο μπορει να σας απαγορευτει η εισοδος με μηχανη οποτε ρωτηστε πριν .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Είναι περίεργο το θέμα με τις απαγορευσεις της φωτογράφησης και εχουν ακουστεί πολλά! Πάντως η αλήθεια είναι πως στη φωτογραφία δρόμου θέλει θάρρος και θράσος οπωσδήποτε!! :megagrin
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Στην φωτογραφια δρομου πρεπει να εισαι πολυ εμπειρος , να εχεις απο πριν ρυθμισεις και φωτομετρησεις
και ολα πρεπει να γινουν σε χρονο dt . Πολλες φορες δε τραβας χωρις να σημαδευσεις απο το σκοπτευτρο
αρα καταλαβενεται ποσο καλα πρεπει να γνωριζεις τον εξοπλισμο σου . Η υπερεστιακη αποσταση εκει παιζει
σημαντικοτατο ρολλο γιατι εαν δεν ειναι σωστα ρυθμισμει τα διαφραγμα ταχυτα και iso δεν εχεις δευτερη ευκαιρια το πουλακι πεταει αμεσως .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

2 λογια για ληψεις φωτογραφιων με φτηνες μηχανες και κινητα .
Το ποιο σημαντικο ειναι ειναι ο φωτισμος , ενα διαφραγμα που αφηνει να περασει πολυ φως π.χ f2,8 δεν
μπορει να λυσει το προβλημα γιατι ενω αφηνει να περασει πολυ φως δεν μας δινει το απαραιτητο βαθος πεδιου δηλαδη εστιαζει και βγαζει φωτο καθαρες λιγα εκατοστα πισω απο το αντικειμενο που φωτογραφιζουμε . Παρδειγμα ειναι τα ποτραιτα βλεπουμε καθαρο το προσωπο και θολο το τοπιο πισω ,
εαν θελουμε να βγαλουμε και καθαρο το πισω βαζουμε κλειστο διαφραγμα π.χ f5,6 ή και μεγαλυτερο .

Εαν τωρα θελουμε να βγαλουμε αντικειμενα απο κοντα (οπως ρωτησε ο slur ) συμβαινει το εξης , θα πρεπει
να ξερουμε η μηχανη ποσο κοντα μπορει να εστιασει αυτο διαφερει απο μηχανη σε μηχανη εαν εστιαζει στα
5 cm και εμεις πλησιασουμε ποιο κοντα τοτε θα βγει ανεταριστο το αντικειμενο μας . ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ oταν φωτογραφιζουμε απο πολυ κοντα δεν θελουμε διαφραγμα ανοικτο πχ f 2,8 αλλα πολυ κλειστο f 10 ή και κλειστοτερο για να εχουμε το βαθος . Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ τροπος για καλο φωτισμο ειναι σε ενα μπαλκονι με απλετο αλλα οχι αμεσο φως θα μας δωσει ομοιομορφο φωτισμο χωρις σκιες , επισης η χρηση φλασ πρεπει
να αποφευγεται για να μην γιαλιζουν τα αντικειμενα και γιατι οταν το αντικειμενο ειναι κοντα το φλας σκαει
αλλου απο εκει που εστιαζουμε .

Παντως εγω προτεινω την αγορα μιας φτηνης compact μηχανης ( αρκετα καλες οι ixus canon) που θα δωσει
καλυτερα αποτελεσματα απο τα περισσοτερα κινητα . Μεγαλη σημασια παιζει και ο αισθητηρας οχι μονο το Μεγα πιξελ , υπαρχουν μηχανες με λιγα μεγα πιξελ 10-15 που κοστιζουν πολαπλασια απο καποιες με 20.
Το μεγεθος του αισθτηρα ειναι που μετραει και οχι τα μεγα πιξελ , ο αισθητηρας στην εποχη του φιλμ ηταν
35 mm στα κινητα ειναι πολυ μικρος και η πληροφορια συγκεντρωνεται σε πολυ μικρη επιφανεια με οτι
αυτο συνεπαγεται .
slur me 100-130 ευρω θα κανεις δουλεια . επισης ξεχασα να γραψω το εξης στα κοντινα ή μακρο επειδη θελουμε διαφραγμα πχ 5,6 ή 10 η μαχανη θα δωσει αργη ταχυτητα οποτε η φωτο θα βγει κουνημενη μια compact εχει υποδοχη για τριποδο (5-10 ευρω) ενω απο κινητα νομιζω εχουν 1-2 . επισης τα κινητα δεν εχουν τοσες επιλογες για αυτοματες ληψεις και δεν παιζουν πολλα διαφραγματα και ταχυτητες με αποτελεσμα ο αλγοριθμος τους μην φτανει για πολλες περιπτωσεις φωτογραφιων .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Σε ευχαριστώ Νίκο για όλες αυτές τις πληροφορίες. Είναι αυτό που μου έλειπε στο να καταλάβω γιατί το κινητό μου δεν μπορεί να βγάλει καλές φωτογραφίες.
Αυτά που λες με βοήθησαν να καταλάβω ότι εκτός από τα πίξελ υπάρχουν άλλα πιο σημαντικά πράγματα σε μία φωτογραφική. Βεβαίως δεν μπορώ να πω ότι με αυτά που διάβασα είμαι πλέον σε θέση να αγοράσω τη μηχανή που χρειάζομαι.

Αυτές που προτείνεις, οι κάνον ίξους βγαίνουν όλες σε τιμές υψηλότερες από τα 100-120 ευρώ που λες ότι είναι αρκετά για να πάρω μία φωτογραφική μηχανή για τη δουλειά που θέλω. Μήπως σου είναι εύχαιρο να μου προτείνει 1-2 μοντέλα μέσα σε αυτή την τιμή ώστε αν ποτέ αποφασίσω να αγοράσω να τα αναζητήσω;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.564612" onclick="window.open(this.href);return false;

Με αυτή και ένα μικρό τριποδάκι θα είσαι μια χαρά πιστεύω! Απλά θα τη βάζεις να τραβάει με το χρονοδιακόπτη για να μην κουνιέται όταν θα πατάς το κουμπί του κλείστρου!
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία”