Τι μηχανες ,φακους και παρελκομενα εχετε ?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stelios2247
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 09 Δεκ 2015, 21:53
8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 30 times

Την ΕΜ1 την ανεβάζω μέχρι 6400 και την ΕΜ5 μέχρι 3200. Εδώ υπάρχει το εξής ενδιαφέρον. Τα formal τεστ βγάζουν τους δύο αισθητήρες πάνω κάτω ισοδύναμους ή ακόμα και με αντίθετη σειρά. Αλλά real life σχεδόν όλοι οι χρήστες ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ θεωρούν την EM1 ένα στοπ καλύτερη. Από εκεί και πέρα η κάμερα κάνει για το 95% των περιπτώσεων. Δεν θα την χρησιμοποιούσα προσωπικά για αθλητική φωτογράφηση λόγω χαμηλής ταχύτητας tracking. Και έναν γάμο που είχα φωτογραφήσει με κάκιστο φωτισμό δεν μου βγήκε καθόλου χωρίς φλας (απαιτούσε iso 12800 που δεν...). Αλλά έχει πραγματικά εξαιρετική σταθεροποίηση, οπότε σε πραγματικές συνθήκες χτυπάει οποιαδήποτε APS-C. Μου έχει ξεμείνει μια nikon d7000 (ουπς την ξέχασα στο παραπάνω ποστ γιατί δεν την χρησιμοποιώ καθόλου) και είχα την ευκαιρία να συγκρίνω το αποτέλεσμα στους ίδιους φακούς, με αντάπτορα φυσικά στην olympus. Ε, σαφώς πιο sharp η EM1, πιο noisy λίγο, αλλά μικρότερες απαιτούμενες ταχύτητες κλείστρου λόγω σταθεροποίησης και πραγματικά το αποτέλεσμα ήταν η μέρα με τη νύχτα.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Έχω τη Nikon d3200 και σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά ενός σταθερού φακού (Nikkor 35mm f/1.8 ).
Νομίζω ότι υπερτερεί σε σχέση με τον 50mm ο οποίος θα είναι πολύ "ζουμαρισμένος". Μόνο καλά σχόλια έχω διαβάσει, αλλά θα ήθελα να γράψει και κάποιος αν έχει ιδία άποψη είτε από το συγκεκριμένο είτε από σταθερό 35mm (κάποιοι γράφουν ότι τον κούμπωσαν επάνω και δεν χρησιμοποίησαν άλλο από εκεί και πέρα).
Υπόψη ότι είναι σε προσφορά μέχρι 15/9 στα 179€.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Τον αγόρασα πρόσφατα και είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Σε όλες τις διακοπές ήταν ο μόνος φακός που χρησιμοποίησα! Ο 50μμ (που επίσης έχω) στο φορματ που έχουμε είμαι περισσότερο κατάλληλος για πορτρέτα. Το βράδυ θα ανεβάσω φωτογραφίες.
Χάρης
NavalArchitect

Εκτός από τα 50mm (effective πάντα), είναι και τα 40mm, όπως και τα 35mm πάρα πολύ καλά για 'γενικές' λήψεις, όπως και για πορτρέτα, αν θέλει να το πάει κάποιος εκεί το πράγμα. Το μόνο που χρειάζεται είναι πίστη, φαντασία, και δοκιμή με corrective feedback (ή αλλιώς αυτό που όλοι πάντα λένε "keep shooting").

Είχα κάποτε πετύχει ένα βιβλίο με πορτρέτα, τραβηγμένα μόνο με 35-άρη φακό. Πολύ ωραία δουλειά και δύσκολη, δεν θυμάμαι δυστυχώς τον τίτλο. Δύσκολη γιατί στα 35 χιλιοστά που στο κάδρο χωρούν πολύ περισσότερα, είναι φυσικά πολύ πιό δύσκολο να είναι κάποιος δημιουργικός στην περίπτωση πορτρέτου.

Εικόνα
6D & EF 40/2.8 pancake, straight jpeg out of the camera.

Εικόνα

Εικόνα

Όταν έχεις (έστω λίγο) το μικρόβιο μέσα σου, η φωτογραφία σε αποζημιώνει και με το παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Έχω την nikon d3200 και αγόρασα τον σταθερό 35mm 1.8 πριν 3 χρόνια. Να είμαι ειλικρινής δεν έχει βγει από τη μηχανή από τότε. Σούπερ φωτεινός και πρακτικός. Επίσης δεν βαραίνει τη μηχανή. Μπορείς να βγάλεις τα πάντα από πορτραίτο, τοπία, μέρα, νύχτα, μέσα στο σπίτι, έξω, τα πάντα. Βέβαια επειδή δεν έχει ζουμ για να ορίζεις τι θέλεις να βγάλεις απαραίτητο είναι το ποδοζούμ. Δηλαδή είτε απομακρύνεσαι, είτε πλησιάζεις το αντικείμενο που θέλεις να βγάλεις ώστε να είναι κεντραρισμένο ή όπως το θες εσύ. Αυτό θα το μάθεις σιγά σιγά. Αγόρασέ τον με κλειστά μάτια, με τέτοια τιμή κλέβεις την νίκον. Τόσο τον πήρα και εγώ από κέντρο (179€) πριν 3 χρόνια. Να φανταστείς τον πήρα για πορτραίτο να βγάζω και καλά τον μπέμπη αλλά τελικά κάνει για τα πάντα. Με αυτόν έμαθα τη μηχανή, μπορώ και βγάζω στο manual και φυσικά είδα τεράστια διαφορά στις φωτογραφίες.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Σας ευχαριστώ όλους για τις εμπειρίες σας και τις απόψεις σας.
Τον αγόρασα το απόγευμα τελικά.
Εν καιρώ θα γράψω σχετικά αφού τον δοκιμάσω πρώτα.
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Να προσθέσω για τον σταθερό φακό 40mm ότι είναι ένα περίεργο και ελαφρώς δύσκολο εστιακό μέγεθος. Ο λόγος είναι ότι δεν έχει χρησιμοποιηθεί σε ευρεία κλίμακα και έτσι ο νέος στην χρήση του κατά κανόνα δεν έχει δει πολλές δουλειές με τέτοιους φακούς συγκριτικά πάντα με τα 28mm,35mm,50mm.

Αυτό βέβαια ίσως αποδειχθεί πλεονέκτημα σε κάποιον που θέλει να εξερευνήσει αυτή την εστιακή απόσταση χωρίς πολλούς επηρεασμούς.

Ένας φακός που ή θα τον λατρέψεις ή θα τον παρατήσεις.

Προσωπικά με την τηλεμετρική Rollei 35 που φοράει αυτή την εστιακή απόστααη έχω αγαπήσει τα 40mm.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Φιλμ
Mamiya RB67 + mamiya 180mm + mamiya 90mm
Canon eos3
Contax g2 + Zeiss 28mm + Zeiss 50mm + Zeiss 80mm
Rodagon apo 45mm Rodagon apo 80mm
Ψηφιακά
Canon eos 7d
Canon eos 1ds markIII
Canon 14mm L II
Canon 17-40 f4 L
Canon 24-70/a,8L
Sigma 8mm fishey
Canon 180/3,5L macro
Canon 65mm macro magn 1-5
Canon 85/1,2L II
Canon 600/4 L
Canon 70-200/2,8 L
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Εξαιρετική συλλογή Δημήτρη.
Είσαι φωτογράφος ή απλά φανατικός χομπίστας;

ΥΓ. Νάτα και τα μεσαία φορμά! Τις χρησιμοποιείς πια τις φιλμ;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ναι αρκετές φορές ειδικά σε slide ή σε αμ που έχω έναν (ούτε μπορείς να φανταστείς τι έχει μέσα) σκοτεινό θάλαμο που έχει γυριστεί και σαν διαφήμιση για ένα ΙΕΚ φωτογραφίας. Εκεί άμα με πιάνει το μεράκι βγάζω κανα κοντάκτ και κάθομαι με τις ώρες.
Είμαι χομπίστας φανατικότατος. Έχω δε ένα σωρό άλλα πράματα τριπόδια κεφαλές για φωτογράφιση άγριας φύσης φίλτρα ένα σωρό φλας 4-5 εκτός από το ring για μάκρο, φώτα tungsten (είχα και πολλά στούντιο φλας που τα πούλησα) φωτόμετρα σπότ φωτόμετρα ανακλώμενου και προσπίπτοντος και φωτόμετρο της μινόλτα για σημειακή φωτομέτρηση προσπίπτοντος σε μάκρο γκρίζες κάρτες κλπ κλπ κλπ
Αλλά και κανα δύο σώματα ακόμα παλιά, zorki (τις ξέρεις?) κodak halina και πρόσφατα είχα και μια leica m7 με φακούς 35/1,4 και 50/1(!!!!). Την τελευταία με τους φακούς την πούλησα όταν πείστηκα κατόπιν εξαντλητικών δοκιμών και μετρήσεων ότι είναι απλά ένα όνομα που πουλάει, Οι φακοί οι L της canon αποδείχτηκαν πολύ καλύτεροι.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία”