Νέα DSLR

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Αρκετά καλή επιλογή για σένα (κάπως έτσι εννοούσα τις compact αν και είναι άλλη κατηγορία) αν και θα συνιστούσα την Μ6. Μην ξεχνάς ότι τα megapixels δεν είναι το απόλυτο κριτήριο για την "ποιότητα"(οξύτητα ευκρίνεια ακρίβεια στα χρώματα και δυνατότητα μεγάλης μεγέθυνσης) μιας φωτό. Ένας καθοριστικός παράγοντας είναι το μέγεθος του αισθητήρα αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Νομίζω αυτό που είπα στην αρχή, ότι δηλαδή είναι μια καλή περίπτωση για σένα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11256 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ναι το ξέρω η M6 mark ii είναι αρκετά καλύτερη αλλά και έχει τα διπλάσια λεφτά...

Υπάρχει ένας αντάπτορας που "αναιρεί" το cropping και την ξανακάνει "full frame".
Επίσης δίνει την δυνατότητα να χρησιμοποιείς ef φακούς...
Οπότε μπορώ να χρησιμοποιήσω τους φακούς που έχω ήδη.

Πλάκα πλάκα βρίσκω την m6 mark ii 672.99

Συν τον αντάπτορα 150 € είμαι κοντά στα λεφτά μου!

Έχεις εμπορεία με την m6;
Μπορείς να μου πεις μερικά πράγματα;

Προστέθηκε μετά από 47 λεπτά 9 δευτερόλεπτα:
Τώρα που το κοιτάω στο youtube όλοι λένε μακριά από την m6 :/
Και προτείνουν την m50...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
AfterGR
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Μάι 2018, 12:42
5
Been thanked: 90 times

Σίγουρα μιλάς για το dpgr

Ο διαχειριστής του φόρουμ μαζί με κάποιους ιδιοκτήτες καταστημάτων που εκτυπωναν σε inkjet, τα είχαν κάνει πλακάκια και προσπαθούσαν να περάσουν στον κόσμο πως οι εκτυπώσεις inkjet είναι ανώτερες και με καλύτερη αντοχή στον χρόνο, από πανάκριβα minilab

Φυγαμε όλο το πρώτο κύμα συντονιστών διότι σταθήκαμε εμπόδιο στον αρχικό σκοπό του διαχειριστή, που ήταν η κονομα και μάλιστα με ψευδή στοιχεία
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11256 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

@AfterGR

Όχι μιλάω για youtubers (ξένους) αν δεις όλοι λίγο πολύ προτείνουν την m50 αντί της m6

Είμαι σε δίλημμα...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
AfterGR
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Μάι 2018, 12:42
5
Been thanked: 90 times

Εντάξει δεν θέλω να μετατρέψω το thread σε flame αλλά να ξέρεις πολύ κομπλεξικος κλάδος ο φωτογραφικός, οι περισσότεροι δεν είναι καν φωτογράφοι, είναι γκαντζετακιδες

Πάρε αυτή που σου αρέσει, οποιαδήποτε dslr θα σε καλύψει πλέον
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11256 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Το φαντάζομαι και αν διάβασες και ένα μου μήνυμα κάπου πιο νωρίς το κατέγραψα κάπως.

Ή αλήθεια είναι ότι σύμφωνα με αυτά που λένε οι περισσότεροι η 50 είναι καλύτερη.
Το θέμα μου είναι ότι οι περισσότεροι το βλέπουν από την σκοπιά του βλογκερ. Όπου εγώ το θέλω για φωτογραφία...
Πιάσ' τ' αυτό και κούρευ' το!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

andreas έγραψε: 03 Ιουν 2020, 01:25 Ναι το ξέρω η M6 mark ii είναι αρκετά καλύτερη αλλά και έχει τα διπλάσια λεφτά...

Υπάρχει ένας αντάπτορας που "αναιρεί" το cropping και την ξανακάνει "full frame".
Επίσης δίνει την δυνατότητα να χρησιμοποιείς ef φακούς...
Οπότε μπορώ να χρησιμοποιήσω τους φακούς που έχω ήδη.

Πλάκα πλάκα βρίσκω την m6 mark ii 672.99

Συν τον αντάπτορα 150 € είμαι κοντά στα λεφτά μου!

Έχεις εμπορεία με την m6;
Μπορείς να μου πεις μερικά πράγματα;

Προστέθηκε μετά από 47 λεπτά 9 δευτερόλεπτα:
Τώρα που το κοιτάω στο youtube όλοι λένε μακριά από την m6 :/
Και προτείνουν την m50...
Εμπειρία με την Μ6 όχι δεν έχω γιατί εγώ είμαι φαν (και όλος μου ο εξοπλισμός βασίζεται σε αυτό) της καθαρής οπτικής και απεικόνισης δλδ ρεφλέξ να βλέπω ακριβώς με τα μάτια μου αυτό που θα περάσει στον αισθητήρα (ή φίλμ) και όχι "ηλεκτρονικά". Επίσης ο λόγος που λαμβάνει χώρα ο πολλαπλασιασμός της εστιακής απόστασης ενός φακού σε μηχανή crop είναι απλός. Το είδωλο μίας εικόνας σχηματίζεται ανεστραμμένο πάνω στο εστιακό επίπεδο όπου βρίσκεται ο αισθητήρας (ή φιλμ). Τώρα όσο πιο μικρό είναι μέγεθος του αισθητήρα τόσο πιο μικρό κομμάτι της εικόνας θα απεικονίζεται (ένα μέρος της στο κέντρο). Και κατά συνέπεια "μεγεθυμένη" θα φαίνεται η εικόνα. Και δεν πιστεύω (με ό,τι σημαίνει αυτό) στα τεχνολογικά τρυκ που αλλάζουν αυτές τις θεμελειώδες σχέσεις φυσικής-οπτικής. Εδώ πάνω θα μπορούσα να γράψω (αναλύοντας και περιγράφοντας σχετικά) ολόκληρες οθόνες αλλά δεν είναι σκόπιμο και σίγουρα είναι οφτόπικ.
Επανερχόμενος στην αρχή, όχι δεν έχω εμπειρία σχετική με την Μ6 αλλά ένας φίλος που ανακατεύεται και τον οποίο εμπιστεύομαι μου είπε ότι είναι καλύτερη.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Αν δεν εχεις παρει ακομα τσιμπα την Canon Eos 250d που ειναι μικρουλα εχει τον ιδιο αισθητηρα με την M50 και τον ιδιο επεξεργαστη ιδιου επιπεδου autofocus αλλα εχει ενα βασικο πλεονεκτημα την πολυ καλυτερη μπαταρια.Επισης δεχεται τους δικους σου φακους ef-s και οχι ef-m οπως της M50.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11256 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Απόστολε @Apostolos K σε ευχαριστώ, εδώ και καιρό έχω την EOS M6 mark II ;)
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία”