Καλό αθλητικό για τρέξιμο

NickAthens
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Οκτ 2012, 15:26
11
Been thanked: 5 times

Έχετε να προτείνετε κανένα καλό παπούτσι για τρέξιμο; Γενικά έχω μεγάλη αγάπη στη Nike. Δε με νοιάζει αν είναι παλιάς μόδας γιατί θέλω να ναι απλά καλό για τρέξιμο και να' ναι οικονομικό :thnx
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Εφόσον έχεις κανονική καμάρα στο πόδι και ουδέτερο πάτημα, σου συνιστώ ανεπιφύλακτα τα Nike Pegasus. Έχουν καλή απορρόφηση κραδασμών με λογικό βάρος, καλό αερισμό και πολύ μεγάλη αντοχή. Έχω "φάει" 3 ζευγάρια, το καθένα με 1000+χλμ και έχω τρέξει μ' αυτά σε πολλούς αγώνες, μεταξύ των οποίων και μαραθώνιο.

Αυτή τη στιγμή είναι στο μοντέλο 29. Πιθανόν να μπορείς να βρεις παλαιότερο μοντέλο (π.χ. το 27 ή 28) σε πολύ καλύτερη τιμή. Γενικά είναι οικονομικά παπούτσια, την περίοδο των εκπτώσεων έκαναν γύρω στα €60.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Στο στρατό έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα Asics, από κόσμο που έτρεχε πολύ, εγώ δεν έχω ασχοληθεί με το σπορ καθόλου!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Asics και απο εμένα. Αν ησουν θεσσαλονίκη θα πηγαιναμε μαζί να πάρεις γιατί η επιλογή του παπουτσιού είναι ολόκληρη επιστήμη. Δυστυχώς όμως δεν είσαι.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Nike Pegasus θα προτείνω και εγώ με τον φίλο μου τον Χάρη.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Συμφωνώ με το Δημήτρη και τον Άρη για τα Asics!
Καλό value for money (πάντα για ουδέτερο πάτημα και κανονική καμάρα) έχουν τα Asics Cumulus, επίσης δοκιμασμένα σε προπόνηση και αγώνες (από 10χλμ ως ημιμαραθώνιο).

Βέβαια τα Nike είναι οικονομικότερα. Επίσης το Pegasus είναι η πρότασή μου για Nike και all-around παπούτσι τρεξίματος σε ομαλές επιφάνειες (άσφαλτος, στάδιο, χωματόδρομος), αν θες μονοπάτι ή βουνό πρέπει να κοιτάξεις αλλού.
Πολύ καλά για τρέξιμο είναι και τα NB. Eπίσης κορυφαία, αλλά δυσεύρετα στην Ελλάδα και μάλλον ακριβά τα Mizuno, Brooks και Newton.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Harry με βρισκεις απόλυτα σύμφωνο και για τα ΝΒ, όπως και τα asics ειναι εξειδικευμένες εταιριες στο running.
Εγω προσωπικά έχω τα Kinsei II τα οποία επιλέχθηκαν παρα πολύ προσεκτικά βάση των προσωπικων σωματομετρικών μου στοιχειων αλλά και των αναγκών μου. Βλεποντας τον πάτο τους καταλαβαινεις οτι δεν μπορεί να τα φορέσει το οποιοδήποτε σώμα.


Εικόνα
Άρης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Αν αποφασισεις για asics δες αυτο το link
Διαλεγεις πρωτα τι ζητας απο το παπουτσι στην συνεχεια την ποδικη καμάρα και τελος αν εχεις φυσιολογικο πατημα η με πρηνισμο η με υπτιασμό.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ωραία παπούτσια Άρη και σωστό το link σου.
Καλό επίσης site για τον τρόπο επιλογής παπουτσιού για τρέξιμο είναι αυτό.

Κορυφαίο παπούτσι της Asics για cushioning και ουδέτερο πάτημα, αλλά μάλλον ακριβό, είναι το Nimbus. Αποτελεί δημοφιλή επιλογή για μαραθώνιο (όχι βέβαια πρωταθλητών που προτιμούν λιγότερο cushion και ελαφρύτερο παπούτσι ) αλλά και υπερμαραθώνιο.
Χάρης
NickAthens
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Οκτ 2012, 15:26
11
Been thanked: 5 times

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Θα δω όλα τα links και τις προτάσεις να δω τι θα πάρω γιατί μου άρεσαν όλες οι προτάσεις και πρέπει να το ψάξω γιατί είμαι και ψιλοάσχετος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητικό”