Παπούτσια για περπάτημα...

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Μιχάλη όχι δεν έχω τέτοια θέματα...
Έχω την εντύπωση πως είναι διάφοροι οι παράγοντες...
Αλλά 2 είναι οι κυριότεροι...
1. Βάρος (107+ κιλά... αλλά κατεβαίνει σιγά σιγά)
2. Φάρμακα (πονεμένη ιστορία :) )

Έχω βάλει πάτους στο παπούτσι...
Και μάλλον θα τους βγάλω γιατί δεν βοηθάνε, μάλλον το αντίθετο...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ανδρέα, να έχεις στα υπ' όψιν ότι οι καλοί πάτοι στην αρχή παίζει ακόμη και να σε πονάνε και μόνο που φοράς τα παπούτσια.
Θέλει 3-4 ημέρες για να τους συνηθίσεις.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

@andreas έχεις τσεκαρει την περίπτωση ύπαρξης άκανθα στην φτέρνα σου;
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Γιώργο όχι δεν το έχω κάνει...
Βασικά ο πόνος έρχεται και φεύγει. Άλλες φορές δηλαδή με πονάει άλλες όχι...
Σήμερα πχ που πήγα Χάγη και περπάτησα δεν με πείραξε καθόλου άλλες μέρες με πονάνε.
Και ο πόνος είναι στα πλαϊνά της φτέρνας και όχι κάτω από την φτέρνα...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Αντρέα, @andreas καλησπέρα,χωρίς να είμαι ειδικός αλλά λίγο σαν πρώην αθλητής αλλά και από προσωπική εμπειρία θα προσπαθήσω να σου πω δυο συμβουλές <παγκόσμιας σταθεράς>
1)κουβαλάς άλλον έναν Αντρέα καθότι υπέρβαρος,πχ κανε 100 μέτρα κουβαλώντας όμως από 2.5 κιλα σε κάθε χέρι,τα χέρια σου θα αρνηθουν
2)}καπνίζεις,εδώ βασικά καταλαβαίνεις ότι το κυκλοφοριακό σου είναι of
Λύση:
Εξακολουθείς και απολαμβάνεις το φαγητό και το κάπνισμα, ΟΜΩΣ
μετράς μια απόσταση που σου αρέσει (για ευκολία χρησιμοποίησε το κοντέρ του αυτοκινήτου σου η μια εφαρμογή από internet)
2.400 μέτρα (το νούμερο δεν είναι τυχαίο)και το κάνεις,όπως μπορείς,τζόκινγκ,περπάτημα, με πόδια, με τα χέρια, ξαπλωτός, όρθιος, μπουσουλώντας ο κόσμος να χαλάσει,
κατά την διάρκεια αυτής το απόλυτο στο ρυθμό σου είναι να συνομιλάς η να τραγουδάς με τον εαυτό σου χωρίς δυσκολία δηλ σαν να κάνεις μια συζήτηση καθιστός,τότε και μόνο τότε έχεις το ωφελιμότερο,δηλ γίνεται καύση.
Αν την απόσταση αυτή πχ την διανύεις σε 20-30 λεπτά με μια άσκηση 2-3 φορές την εβδομάδα σε περίπου 1 μήνα θα δεις στο ρολόι σου άλλους
χρόνους που δεν θα το πιστεύεις μπορεί και 5 λεπτά γρηγορότερα.
Είναι η ώρα που οι μύες των ποδιών σου παίρνουν τα πάνω τους,ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ,
αυξάνεις την απόσταση κατά 200 μέτρα επιπλέον και ξαναμένεις εκεί μέχρι να κατέβει και πάλι ο χρόνος σου και ούτω καθεξής.
Στο εντωμεταξύ τώρα ότι το τρως ελευθερα <καίγεται>και καταναλώνεται στους μυς που έχουν ανάγκη.
Καπνίζεις αλλά στο μυαλό σου αρχίζει η σκέψη ότι αυτή είναι η κύρια αιτία που υποφέρεις κατά την άσκηση και αρχίζει η ελάττωση εξ ενστίκτου του μέχρι που θα το πετάξεις.
Στην αρχή κάθε άσκησης και για περίπου 10 λεπτά θα <υποφέρεις>είναι η <άρνηση>του σώματος από την στάση σε κίνηση,μετά ο εγκέφαλος εκκρίνει ουσίες που δεν θυμάμαι τώρα το όνομά τους και αρχίζεις και έχεις μια αίσθηση ευφορίας οκ.
Όλα αυτά είναι μια μικρή περίληψη της Βιβλου περί αερόβιας άσκησης από τον γιατρό του Αμερικάνικου στρατού Cooper test.
Σ΄'ένα χρόνο θα κάνεις πράγματα που λίγο πριν θα σου φαίνονταν απίστευτα.Μην βιαστείς!
Οι συνδυασμοί ηλικίας-χρόνου-είδος άσκησης υπάρχει στο βιβλίο του Cooper στα Ελληνικά αλλά μπορείς να ρίξεις μια ματιά και εδώ
υγ!προϋπόθεση είναι η εύρεση ενός κλασικού παπουτσιού με ενισχυμένη την φτέρνα για τζόκινγκ και βαμβακερή ενδυμασία,ίσως σε βοηθούσε και το ειδικό ζωνάρι κατά την άσκηση γύρω από την μέση,(σπάς γρήγορα την μπάκα) θα τα βρεις όλα στα είδη σπορ .
Η αρχή το ήμισυ του παντός! Ελπίζω να βοήθησα!
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αλέξανδρε καλησπέρα,

Αναγνωρίζω το(α) πρόβλημα(τα) μου εδώ και καιρώ.
Το ότι δεν έβρισκα παντελόνι που να μου αρέσει στα μέτρα μου ήταν ο διακόπτης (trigger) ας πούμε για να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με τον εαυτό μου.
Κάπου τα Χριστούγεννα άρχισα με διαλειμματική νηστεία (intermittent fasting) 16:8 και που και που αν δεν πεινάω OMAD 1ΓΤΗ και πάω αργά και σταθερά προς τον στόχο μου.
Επίσης έχω ξεκινήσει και περπατάω τουλάχιστον 2 με 3 χλμ αν όχι κάθε μέρα, τουλάχιστον μέρα παρά μέρα.
Η αλήθεια είναι ότι ο ρυθμός μου δεν και ο καλύτερος 15 με 17 λεπτά το χλμ αλλά σιγά σιγά θα προσπαθήσω να τον βελτιώσω γιατί θέλω να συμμετάσχω σε ένα μία ομάδα ανθρώπων εδώ που κάνουν 5 χλμ κάθε Πέμπτη (και μερικές φορές και Σαββάτο). Την απόσταση δεν την φοβάμαι (νομίζω), αλλά ο ρυθμός τους είναι πολύ πιο γρήγορος, τους παίρνει 1 ώρα για το περίπατό τους και έτσι ακόμα δεν το επιχειρώ.

Τα λίγα καλά που έχω είναι ότι δεν καπνίζω και γενικά δεν κάνω υπερβολές (νομίζω)...
Για να δούμε...

Δυστυχώς τα παπούτσια που αγόρασα ήταν μεγάλο fail που λένε και στο χωριό μου...
Σύντομα όμως θα πάρω κάποια που είχα δοκιμάσει αρχικά και ενώ μου άρεσαν λυπήθηκα τα λεφτά ο βλάκας και τελικά πήρα αυτά...
Καλά να πάθω!
Θα προσπαθήσω να διαβάσω το βιβλίο που λες. Αλλά θα με πάρει λίγο, προς το παρόν ακόμα διαβάζω το Papillon και μετά έχω τον υπερσιβηρικό...
Με τους ρυθμούς που διαβάζω με βλέπω το 2025 για το δικό σου! XD
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόδηση”