Γενικές Οδηγίες Περιποίησης και Επιλογής Υποδημάτων

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ασχολούμαι με το άθλημα πολλά χρόνια αλλά δεν είχα το χρόνο να μαζέψω τις γνώσεις μου και να τις μοιραστώ μαζί σας. Υπάρχουν κάποια μυστικά που δεν είναι τίποτε παραπάνω από κοινή λογική. Παρόλα ταύτα από συζητήσεις έχω αντιληφθεί ότι δεν είναι πάντα έτσι.

Τα καλά (σε ποιότητα) υποδήματα είναι και ακριβά. Τώρα αν κάποιος δεν έχει την οικονομική δυνατότητα, σεβαστό αλλά δεν αλλάζει σε τίποτα το αποτέλεσμα. Παρόλα αυτά σε βάθος χρόνου θα είναι κερδισμένος, αφού ένα καλό υπόδημα με την κατάλληλη φροντίδα διατηρείται για χρόνια, ενώ ένα φτηνό δύσκολα βγάζει την σεζόν. Τα καλά (σε ποιότητα ) υποδήματα, άσχετα εαν είναι βραδινά, casual κ.λπ. Πρέπει να τηρούν έναν κανόνα: Δέρμα: πάνω, κάτω, μέσα. Βεβαίως εξαιρούνται τα σημεία στα οποία υπάρχει σόλα, ή ύφασμα λόγω του τύπου του παπουτσιού. Απαγορεύεται όμως αυστηρά κάθε τύπος απομίμησης δέρματος. Αυτό δίνει μια τιμή άνω των € 70,00 για την Ελληνική αγορά. Σε αυτή την τιμή υπάρχουν καλά κομμάτια αλλά συνήθως για κάτι πραγματικά καλό πάμε λίγο πάν από τα €100,00. Από εκεί και πέρα δεν υπάρχει όριο.
Παρακάτω υπάρχουν κάποιο κανόνες οι οποίοι βοηθούν καταλυτικά στο να διατηρούνται τα παπούτσια μεγάλο χρονικό διάστημα, χωρίς φθορές και σημάδια από την χρήση όπως επίσης κια στο να αποφεύγονται μυκητιάσεις, δυσοσμίες (είτε στα παπούτσια είτε στα πόδια).

1.Φοράτε πάντα τα παπούτσια με πλυμένα, στεγνά πόδια, καθαρές βαμβακερές ή μάλλινες κάλτσες. Για παπούτσια καλοκαιρινά που φοριούνται και χωρίς κάλτσες φοράτε πάντα καλτσάκια (σοσόνια). Υπάρχουν και χαμηλά που δεν φαίνονται.
2.Μη φοράτε ποτέ το ίδιο ζευγάρι παπούτσια δεύτερη μέρα συνεχόμενα. Όσο πιο πολύ μπορείτε να το αφήνεται να ξεκουραστεί. Θα κάνει καλό και στα πόδια σας και στα παπούτσια.
3.Να περιποιηθείτε τα παπούτσια σας με κρέμες και αυτογυάλιστα που θα αγοράσετε από τσαγκάρη και όχι από Super Market.
4.Μια φορά την εβδομάδα να βάφετε όλα σας τα παπούτσια, ενώ το πρωί πριν φύγετε να περνάτε με αυτογυάλστο αυτό που θα βάλετε.
5.Κάποια δέρματα θέλουν ειδική φροντίδα. Συμβουλευτείτε έναν τσαγκάρη, και όχι το κατάστημα που τα αγοράσατε.

Αρχίστε να αγοράζετε καλής ποιότητας παπούτσια. Αν τα προσέχετε κάποια στιγμή θ α βρεθείτε με πολλά και έτσι δεν θα έχετε την πίεση να πάρετε συνέχεια καινούρια, αφού αν δεν τα φοράτε κάθε μέρα, η φθορά καθυστερεί στο διπλάσιο και παραπάνω.

Και παιδιά, σας παρακαλώ. Καλύτερα να βγείτε στο δρόμο με τρύπιο παντελόνι, παρά με απεριποίητα ή αταίριαστα παπούτσια.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Ερωτηση

Η σκονη χαλαει το δερμα; Εχω την εντυπωση πως ναι.... :confused

Εχω ζευγαρια παπουτσια 4 ετων τα οποια ειναι σαν καινουργια. Χρησιμοποιω σε αυτα αραια και που τα γυαλιστικα προιοντα της CAMEL τα οποια κανουν πολυ καλη δουλεια.

Επισης να πουμε οτι πρεπει να βαζετε μεσα στα παπουτσια θηκες ετσι ωστε να διατηρουν το σχημα τους και να μην καμπυλωνουν οταν δεν τα φορατε.

Τελος το καλοκαιρι εγω προσωπικα βαζω λιγο ταλκ η σπρει SANEX για τον ιδρωτα
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ναι η σκόνη τα επηρεάζει. Θεωρώ αυτονόητο πως πρέπει να φυλάσσονται σε παπουτσοθήκη. Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα οι θήκες είναι μια καλή λύση.
Άρη τα camel σε σχέση με μια κρέμα από τον τσαγκάρη είναι σαν να λέμε Αφρός Gilette vs TOBS
Υπάρχουν και ειδικά σπρεί για παπούτσια. Προσοχή όχι σπρέι ποδιών αλλά παπουτσιών.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Τα μαυρα μου τα καιω παντα.. Απο τοτε που ημουν μαυρος..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Πραγματικά με τα παπούτσια έχω ένα θέμα κ εγώ, τα θέλω πάντα περιποιημένα. Άσε που οι γυναίκες τα προσέχουν πάρα πολύ! Στη δουλειά όταν εμφανιζόμουν με νέο ζευγάρι οι περισσότερες το πρόσεχαν...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Byronas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:23
13
Τοποθεσία: Αθήνα/Αγρίνιο
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 35

Εδώ και κάποια χρόνια άρχιζα να φροντίζω τα δερμάτινα παπούτσια μου. Περιττό να πω πόση διαφορά βλέπω στην αντοχή τους. Είναι κάτι που μπορεί να γίνει εύκολα, με μικρό κόστος και χωρίς ιδιαίτερο εξοπλισμό.

Είναι πολύ εκνευριστικό να βλέπω ανθρώπους να φοράνε ακριβά δερμάτινα παπούτσια τα οποία δεν έχουν κάνει τον κόπο να φροντίσουν...

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές αυτά που γράφεις Απόστολε αν κι έχω μια παρατήρηση:
τα camel σε σχέση με μια κρέμα από τον τσαγκάρη είναι σαν να λέμε Αφρός Gilette vs TOBS
Χίλιες φορές καλύτερο πάντως να απλώνεις και να γυαλίζεις με Camel παρά αυτά τα σφουγγαράκια με το γυαλιστικό.

Δυστυχώς δεν έχω βρει στην Αθήνα ένα καλό τσαγκαράδικο/μαγαζί να αγοράσω ποιοτικές βαφές (πχ. Kiwi), γι'αυτό χρησιμoποιώ Camel.

Τελικά, αφού δεν χρειάστηκε να γράψω οδηγό για το ebay, θα γράψω οδηγό για την φροντίδα δερμάτινων παπουτσιών. :hystericalbs1
"There is nothing more deceptive than an obvious fact," he answered, laughing.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Όταν κατέβεις στα πάτρια, ρώτα στο τσαγκάρικο στην Τσαλδάρη απέναντι από τον Καρελο. Ειναι ωραίος ο τυπος, ευγενέστατος! Ίσως έχει. Αλλιώς εγώ έπαιρνα πολύ καλά στο Γιώργο το Λώλο με το Latino ατην Ηλιά Ηλιου, που φέρνει τα Timberland!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Δεν έχω δώσει ποτέ 100€ για παπούτσια. 70-80€ το πολύ κι αυτό λίγες φορές. Ούτε ασχολούμαι με την περιποίησή τους.

Δίνω ιδιαίτερη σημασία στην άνεση ενός παπουτσιού, επειδή περπατώ πολύ και λιγότερη στην εμφάνισή του. Αργώ να προσαρμοστώ σε ένα νέο παπούτσι, αλλά έχω την τάση να το συνηθίζω με τον καιρό και να μην μπορώ να το αλλάξω. Αυτά που φοράω συνήθως τώρα, τα έχω 10 χρόνια, όλοι μου λένε ότι έχουν παλιώσει, αλλά δε θέλω να τα αποχωριστώ. Με ενδιαφέρει περισσότερο να νιώθω καλά με αυτό που φοράω παρά να είμαι στη μόδα ή να αρέσω στους άλλους.

Στον ελεύθερό μου χρόνο, φορώ συχνά αθλητικά, όχι όμως στη δουλειά ή σε βραδινή έξοδο.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Εγώ επειδή αγοράζω σπάνια, φροντίζω να είναι καλα΄, και αυτό μεταφράζεται σίγουρα σε πάνω από 100 ευρώ, με τα πιο ακριβά που έχω πάρει να είναι στα 170 αν θυμάμαι καλά, εκτός βέβαια από τα μποτάκια της Timberland. Αυτά ήταν δώρο, αλλά έχουν κακοπεράσει, σε ασκλησεις υπαίθρου και στο χωρίο. Τις προάλλες έκοβα ξύλα, το τι κλωτσιά έπεσε και δεν κατάλαβαν τίποτα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

calmato έγραψε: Άσε που οι γυναίκες τα προσέχουν πάρα πολύ! Στη δουλειά όταν εμφανιζόμουν με νέο ζευγάρι οι περισσότερες το πρόσεχαν...
Ειχα διαβασει σε μια συνεντευξη πως βαση ρολογιου και παπουτσιων (μαζι) καταλαβαινουν ποσο φραγκατος εισαι.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόδηση”