Γενικές Οδηγίες Περιποίησης και Επιλογής Υποδημάτων

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Βασίλη, όπως και στο παραπάνω λινκ, έτσι και στην συσκευασία του προϊόντος δεν γράφει κάτι. Αναφέρεται οτι πρόκειται για προϊόν κατάλληλο για δέρματα και σημειώνεται οτι είναι εξαιρετικά εύφλεκτο.

Προσωπική μου άποψη, είναι οτι σε μεμβράνες Goretex, δεν θα έχει την δράση που έχει στο δέρμα. Αν θες να το χρησιμοποιήσεις σε υπόδημα που έχει και τα δυο υλικά ή θα είσαι προσεκτικός να το εφαρμόσεις μόνο πάνω στο δέρμα ή θα κάνεις μια δοκιμή σε ένα πολύ μικρό σημείο της μεμβράνης και θα περιμένεις τα αποτελέσματα.

Added in 11 minutes 21 seconds:
Συνέχεια:
Κάποια απο τα περιεχόμενα είναι: HEXANE, MIXTURE OF ISOMERS (CONTAINING < 5 % N-HEXANE), CHLOROBENZENE, N-BUTYL ACETATE, LAURYLETHER SULFATE DE SODIUM(26-28%) -15 % or over but less than 30 % : anionic surfactants


Πηγή
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θέλω να περάσω παπούτσι που είναι από 100% δέρμα, το οποίο όμως έχει επιπλέον μεμβράνη Goretex (άρβυλο πυρόσβεσης Tactical - μετά τις Αυγουστιάτικες φωτιές έχει μαζευτεί πολλή βρώμα).

Εικόνα

Εξωτερικά είναι δέρμα, αλλά δεν ξέρω αν η μεμβράνη goretex είναι εφαρμοσμένη από κάτω ή από πάνω του και αν το καθαριστικό θα την επηρεάσει.....
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Bill ρίξε μια ματιά στις οδηγίες που έχει η Gore Τex στο site της. Πάντως οι οδηγίες σε δικό μου μπουφάν λένε για πλύσιμο στο χέρι με νερό.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ για το link. Δυστυχώς όλες οι οδηγίες των εταιριών είναι αρκετά γενικές και δεν διαφωτίζουν την κατάσταση. Ακόμη κι αν τις ακολουθήσεις κατά γράμμα, δεν σε καλύπτουν 100%.
Για παράδειγμα, είχα μέχρι πρόσφατα ένα ζευγάρι εξειδικευμένες μπότες πυρόσβεσης HAIX (εξαιρετικά -κι αρκετά ακριβά- γερμανικά υποδήματα) τα οποία για μια 4ετία φρόντιζα σαν τα μάτια μου, αποκλειστικά με τα σκευάσματα του κατασκευαστή και με βάση τις οδηγίες του. Ε λοιπόν, τελικά το δέρμα τους έσκασε από αφυδάτωση, βλάβη που δεν έχω συναντήσει ποτέ σε πολύ χειρότερα (και φθηνότερα) άρβυλα που κατά καιρούς μας έχει χορηγήσει το Σώμα....

Μετά την εμπειρία μου αυτή -και με το ανάλογο ψάξιμο- έχω στραφεί σε άλλες κατευθύνσεις συντήρησης (καλό πλύσιμο και εφαρμογή ειδικού σκευάσματος από λίπος χήνας που ενδείκνυται για Goretex). Τον τελευταίο μήνα όμως έχει συσσωρευθεί τέτοια βρώμα στα άρβυλα (τόσο από τη χρήση όσο και από τα συνεχή -μέρα παρά μέρα- βαψίματα - λερώματα) που έλεγα να δοκιμάσω να τα φέρω σε πιο "πρωτόλεια" κατάσταση...
Stathis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 29 Μάι 2017, 15:00
6
Has thanked: 37 times
Been thanked: 7 times

Σκέφτομαι να παραγγείλω κάποια προιόντα περιποίησης από την εταιρεία saphir. Δε ξέρω αν έχει εμπειρία κανείς..
Stathis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 29 Μάι 2017, 15:00
6
Has thanked: 37 times
Been thanked: 7 times

Εκ πρώτης άποψης φαίνονται ξεχωριστά.
Πιστεύω πως αξίζουν τα χρήματα τους.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Stathis έγραψε: 30 Μαρ 2019, 10:16 Σκέφτομαι να παραγγείλω κάποια προιόντα περιποίησης από την εταιρεία saphir. Δε ξέρω αν έχει εμπειρία κανείς..
Καποαι saphir πουλάει -αν δεν κάνω λάθος- κι ο Παγούνας (Ψυρρή και Περιστέρι). Μπορείς να δοκιμάσεις κι από εκεί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόδηση”