Αρωματοποιία

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Η συγκεκριμένη αρωματοποιία της Θεσσαλονίκης είναι σαφώς καλύτερη από αυτή του Hondos Center, και πιο ακριβή. Αυτό που στο Hondos θα πάρεις 3 ευρώ σε αυτό θα το πάρεις 14.

Η Κολωνία του Hondos σε μία ώρα έχει εξαφανιστεί, ενώ αυτή κρατάει 3 ώρεςπερίπου.


Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση όμως είναι μία κανονική κολόνια που μου χαρίσανε στις γιορτές. Πρόκειται για την Burberry for Men.

Χωρίς υπερβολές:
Με ένα μόνο ψέκασμα το άρωμα είναι κυρίαρχο για τουλάχιστον 8 ώρες.
Και μετά δεν εξαφανίζεται όπως τα χύμα, αλλά γίνεται πιο διακριτικό μέχρι και τις 12 ώρες!

Η διαφορά ποιότητας είναι τεράστια!
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δεν ξερω τι σχεση μπορει να εχει, η Burberry κατ'εμε τα τελευταια χρονια εχει κανει φανταστικες προοδους στον τομεα του αρωματος, κυριως ποιοτικα. Αρκετες φορες εχω παιξει με την ιδεα να κανω ντου, αλλα κατω απο 200€ δεν με βλεπω να την βγαζω καθαρη, οποτε.. Αντε γεια.. χοχοχοοο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Μάικ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 20:11
13
Τοποθεσία: Oregon, USA
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 62

γεια σας, εδώ Μάικ από ΗΠΑ.
καταρχήν, επειδή είμαι τρόπον τινά «κουβεντούλης» και δεν έχετε πολύ χρόνο, διαβάζετε μόνο τα τιτλάκια των μηνυμάτων μου και ό,τι ενδιαφέρει, ΟΚ?

MM...SMELLS GOOD!
Στιβ, ενδιαφέρον θέμα άνοιξες! τι να πω, οι ενδιαφέρουσες μυρωδιές γενικά (λουλούδια, μπαχαρικά, κεριά, κολόνιες) με φέρνουν αυτόματα σε άλλο χωροχρόνο.

TESTING
προκειμένου τώρα για αντρικά αρώματα, ναι, δοκιμάζω διάφορα όποτε βρεθώ πχ σε ένα πολυκατάστημα. μάλιστα, όπως έχω διαπιστώσει, όταν δοκιμάζω ένα άρωμα, αλλιώς μυρίζει στο δέρμα, και αλλιώς στο δοκιμαστικό φύλλο που σου δίνουν!

ΚΟΛΠΑΚΙ ΕΞΟΥΔΕΤΕΡΩΣΗΣ ΟΣΜΗΣ
συνεπώς--και για να μη «φλομώσουμε» τη σύζυγο :shocking :beah2 όταν γυρίσουμε σπίτι-- προτείνω κάτι που ίσως ήδη γνωρίζετε: τρίψτε τα χέρια σας σε κάτι ατσάλινο. ο χάλυβας γενικά εξουδετερώνει αυτόματα οποιαδήποτε έντονη μυρωδιά, ακόμη και σκόρδο.

ΑΤΣΑΛΙ ΚΑΝΕΙΣ?
καλά, στο σπίτι έχω μια χαλύβδινη μπάρα γι'αυτό το σκοπό η οποία μοιάζει με σαπούνι στο σχήμα. όταν όμως είμαστε στο δρόμο τι κάνουμε? τρίψτε τα χέρια σας σε οτιδήποτε ατσάλινο αντικείμενο βρίσκετε πρόχειρο, πχ στη βρύση της τουαλέτας (η βρύση χρωμίου δεν κάνει), σε ένα πιρούνι εστιατορίου (ανοξείδωτος χάλυβας), στο νεροχύτη, σε νυχοκόπτη, σε κλειδί, κατσαβίδι, ακόμη και ατσάλινο εξάρτημα αυτοκινήτου/μηχανής κάνει.

ΜΥΣΤΗΡΙΟ!!!
ίσως κάποιος χημικός εδώ θα μπορούσε να μας εξηγήσει αυτή τη «μαγική» ιδιότητα του χάλυβα?
Μάικ
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Μάικ πολύ εδιαφέρον αυτό που λες για το ατσάλι. Δεν το ήξερα.

Αλλά πάνω από όλα Καλώς Ήρθες στο φόρουμ! :welcome

Θα σε παρακαλούσα να ανοίξεις ένα θέμα εδώ για να μπορεσουν να σε καλωσορίσουν όλα τα μέλη.

Μετά το καλωσόρισμα έχουμε πολλά να πούμε για αρώματα και για τον τρόπο που ξυρίζεσαι.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Καλωσηρθες Μάικ, προς θεου, ολοι μας ειμαστε μπλαμπλαδες.. χεχε

Slur εδω θα βρεις καποια "λιγα" σχετικα (εδωσα στα αγγλικα τον ορο με την προϋποθεση οτι ετσι το λενε - ως 1:1 απο τα γερμανικα).. Ειναι γνωστες οι ιδιοτητες εδω και πολλα χρονια και υπαρχει μια αρκετα μεγαλη αγορα. Εχω και γω καπου ενα θαμμενο.. χαχα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

μηπως υπαρχει και "τσιχλα" απο ανοξειδωτο ατσαλι για μετα το σουβλακι?
:bigsmilie
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10717 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Έχω ένα τέτοιο "σαπούνι" αλλά έχω να πω ότι μετά από λίγη ώρα η μυρωδιά επανέρχεται!

Δεν έχω κρατήσει χρόνο για το πόσο κρατάει και έχω δοκιμάσει και άλλες μεθόδους,

Όπως να βάλω απορρυπαντικό πιάτων κατά την πλύση των χεριών μου.
Να μην τα πλύνω καθόλου και απλά να περάσω το σαπούνι από τα χέρια μου.

Έκτοτε δεν το χρησιμοποιώ, ξέρω ότι αν καθαρίζω κρεμμύδι/σκόρδο και άλλα μυρωδάτα θα έχω και τα ανάλογα αποτελέσματα.

@JohnnyBlade
Τσίχλα όχι, αλλά έχω ακούσει για τον μαϊντανό!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Slur έγραψε:Πρόκειται για την Burberry for Men.
Ποια απ'ολες? Η sport? η London? κλπ κλπ

Η αληθεια ειναι οτι αυτο τον καιρο η burberry εχει μαζεψει ολα τα ωραια αρωματα της αγορας κ αυτο γινεται διοτι

1. Ειναι η τοπ φιρμα της εποχης και συνεπως τα σκαει αδρα για να εχει τα καλυτερα αρωματα.
2. Οι διαφοροι "χημικοι" που τα κατασκευαζουν ειναι σαφως ανεξαρτητοι κ πουλανε σε οσες φιρμες ειναι γνωστες και με μεγαλη κερδοφορια.

Να σας θυμισω την δεκαετια του 80 που η τοτε παντοδυναμη DIOR ειχε βγαλει αρωματα που αφησαν εποχη οπως πχ Fahrenheit, eau de sauvage (η δευτερη που βγηκε στο μαυρο μπουκαλακι)
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

H Fahrenheit ακόμη και σήμερα είναι στα top των πωλήσεων. Ιδανική για όδους δεν μπορούν τα πολύ βαριά αρώματα όπως εγώ. Την ( στάχτη και) Μπούρμπερη εγώ μόνο να την μυρίσω με πιάνει πονοκέφαλος!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”