Αρωματοποιία

Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Μαλιστα αυτη δεν την εχω μυρισει.... :confused

Ειναι βαρια; δεν αμφιβαλω οτι θα τα σπαει
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Όχι δεν είναι βαριά, είναι δυνατή.

Στην παράθεση που σου κάνω στο παραπάνω ποστ θα δεις με λεπτομέριες τα αρώματα που εμπεριέχει.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Εγώ πάλι όσα Burberry έχω μυρίσει (σχεδόν όλα) δεν θα τα φορούσα ούτε τσάμπα να μου τα έδιναν.
Όχι απλά δεν μου αρέσουν , με ενοχλούν.
Το ίδιο και τα αρώματα του Ralph Lauren , τα απεχθάνομαι.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Θὰ ἤθελα νὰ μὰθω τὴ γνώμη ὅσων ἔχουν συγκρίνει γνήσια καὶ χύμα ἀρώματα τής ἴδιας μάρκας.
Ἐκεῖνο πού μὲ προβλημὰτισε εἶναι μιὰ συζήτηση πού εἷχα στόν Πατίστα ( Εὐριπίδου 4 ), ὅπου ὁ πωλητής μού ἔδωσε νά δοκιμάσω χύμα δικό τους ἄρωμα καὶ μέ προέτρεψε νά τό συγκρίνω μέ τό ἀντίστοιχο αὐθεντικὸ. Μοῦ ἔλεγε πώς χρησιμοποιοῦν 90άρι οἱνόπνευμα καί φέρνουν ἄριστης ποιότητας αἰθέρια ἔλαια.
Ἐκεῖνη τήν ὧρα δὲ τὸ ἔκανα καί δέ ξέρω ἄν μποροῦμε νὰ συγκρίνουμε 5 ευρώ καί 70 ευρώ ἀλλά σκέφτομαι μήπως ἡ οὐσία τῶν "70" εἶναι τό brand name + συσκευασία + εισαγωγή + ἄρωμα καί ἔτσι ἡ τιμὴ ἀνεβαίνει τόσο ?



ΥΓ. Δημήτρη, μέ κόλλησες μέ τό πολυτονικό καί κάνω μία ὧρα νά γράψω δύο σειρὲς. Σύν τά λάθη ποῦ κάνω στόν τονισμὸ ! :!@#!
Ἀλλά νομίζω πώς ζωγραφίζω τίς λέξεις. Σίγουρα ὅταν κάποιος γράφει με πένα τό πολυτονικό σύστημα ὁμορφαίνει ἀκόμα πιό πολύ τό κειμενὸ του.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

Και ο Μενούνος είναι classic η ΕΠΙΚΑΛ έχει πολλά αρώματα (τα αρώματα έχουν 80^0) και κολόνιες (αν δε κάνω λάθος 500ml κάτω από 5e τα αρώματα οι κολόνιες νομίζω ακόμα ποιο φτηνές)!!!!!
Πάντως όσο να μην κρατάει ένα απομίμηση άρωμα όσο ένα original μόνο και μόνο που είναι τόσο φτηνό μπορεις να το πάρεις μαζί σου και να βάζεις όσες φορές θελήσεις ....

Να ρωτήσω και κάτι άλλο αυτή εδώ λέει ότι δεν έχει οινόπνευμα με τι ακριβώς το έχουν αντικαταστήσει; είναι ποιο φιλική στο δέρμα;
γενικά γιατί ο Γιώργος τις λέει κολώνιες (edc); δεν είναι αρώματα (edt);
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Το Tobs που δείχνεις γράφει πάνω after shave...

Πάντως τα μοναδικά αρώματα απομιμήσεις χύμα που με έχουν ευχαριστήσει, τα παίρνω από ένα μαγαζάκι αρωμάτων και χειροποίητων καλλυντικών στην Καβάλα (υπάρχει και Ξάνθη). Λένε ότι τα αρώματα είναι Ελληνικής παραγωγής και είναι Eau de Parfum. 6 ευρώ τα 30ml.
Έχω δοκιμάσει αρώματα από διάφορα χύμα αρωματοπωλεία και σχεδόν όλα έχουν το ίδιο βαρύ γενικό τελείωμα με νότα δέρματος, που μάλλον είναι κάποιο είδος musk ή κάποιο σταθεροποιητικό συστατικό. Σε σημείο που αν βάλεις 4 αρώματα τελείως διαφορετικά μεταξύ τους, μετά από 3-4 ώρες μυρίζουν ακριβώς το ίδιο.

Ε αυτά που ψωνίζω από εκεί μυρίζουν διαφορετικά στο τελείωμα και έχουν ικανοποιητική διάρκεια.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

έχει κάνει λάθος στην εικόνα βγαίνει σε κολόνια εκτός από AS
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”