Αρώματα στο Παρίσι (και αρώματα γενικώς...)

Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

Μια εβδομάδα πριν, ο δρόμος με έβγαλε στο Παρίσι. Όποιοι τόσο καιρό ξέρετε τα χούγια μου και την αγάπη μου για τα αρώματα, ήδη θα καταλάβατε λοιπόν, ότι ήταν φύσει αδύνατον να μην ξεκλέψω κάποιες ώρες (πολλές, πάρα πολλές…) προκειμένου να πάρω μια μυρωδιά από τις τόσες που απλόχερα προσφέρει η πόλη αυτή στους εραστές των αρωμάτων.

Το εναρκτήριο λάκτισμα δόθηκε στο κατάστημα του κυρίου Lafayet, όπου παρά τις υψηλές προσδοκίες μου, έγινε κατά βάση αναγνωριστικό παιχνίδι. Όχι ότι δεν είδα αρώματα… Υπήρχε πληθώρα και μάλιστα κατάφερα να δω για πρώτη φορά συγκεντρωμένες πολλές exclusive σειρές γνωστών εταιρειών. Αυτό όμως ήταν και το θέμα… έβλεπα γύρω μου μόνο τις γνωστές εταιρείες του χώρου και όχι brands που δεν έχουμε στην Ελλάδα και των οποίων τα καλούδια λαχταρούσα να δοκιμάσω. Από τη δίωρη και βάλε παραμονή μου λοιπόν εκεί, ξεχώρισα ένα parfum της Hermes στα 510 ευρουλάκια (οπότε καν δεν μπήκα στον κόπο να σημειώσω πως στο καλό το λέγανε) και το Derby της Guerlain, επανέκδοση του vintage αρώματος της εταιρείας το οποίο στα 200 παρά ευρώ μπορεί άνετα να μπει σαν ενδεχόμενο στο μυαλό του κυρίου που θα μιλήσει στον Άγιο Βασίλη του φόρουμ για μένα. :happy-cheerleadersmileyguy:

Το δεύτερο ημιχρόνιο δόθηκε στον πρώτο όροφο του beauty department του Printemps. Εκεί αγαπητοί φίλοι παίχτηκε μπάλα υψηλού επιπέδου. Ή για να το πω καλύτερα: εκεί καλά μου παιδιά, χάθηκε η μπάλα… Ο πρώτος όροφος του καταστήματος αυτού, αφιερωμένος αποκλειστικά στα αρώματα, φιλοξενούσε σε τρία νοητά κομμάτια ένα ορυμαγδό brands:
στο ένα άκρο υπήρχε ένα μικρό κομμάτι με τις πιο mainstream καταστάσεις (παρκαρισμένες σε ράφια χωρίς dedicated πωλητές), στη μέση ένας μεγάλος χώρος με corners ακριβών εταιρειών (Diptych, Aqua di Parma, Creed και άλλων σε αντίστοιχο ύφος, γνωστές ή μη) και τέλος ένας τρίτος χώρος, ο οποίος με εξαίρεση τη Houbigant, την Caron και τη Nasomato ήταν γεμάτος με παντελώς άγνωστους high/higher/top end οίκους.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Θα σας πω το εξής: η μύτη μου είναι χαλκέντερη… δεν μπουκώνει ποτέ ότι και να μυρίσω, όσο και να μυρίσω… δεν χρειάζομαι καφέ ντε και καλά για να την ξελαμπικάρω, είναι πάντα ετοιμοπόλεμη και προκαλεί πλείστες δυσπιστίες σε όσες πωλήτριες προσπαθούν να με πείσουν ότι είναι μάταιο να συνεχίσω να μυρίζω το ένα μπουκάλι μετά το άλλο… Όταν όμως έχεις μυρίσει 200 αρώματα, το καθένα βαθιά και αρκετή ώρα, για να καταλάβεις το ύφος του και τη χάρη του (ή όχι) και βλέπεις ότι έχεις μπροστά σου άλλα 100 να σε περιμένουν, τότε, ε… ρε παιδιά σε πιάνει απογοήτευση και θλίψη που δεν υπάρχει ένα τέτοιο κατάστημα στην Ελλάδα…

Εικόνα

Κάνοντας μια προσωπική παρατήρηση, σημειώνω την απουσία αρωμάτων που έχουν σαν βασική νότα το oakmoss. Ισως είναι απομεινάρι μιας άλλης εποχής κι λογικής στα αρώματα, ίσως είναι χτυπημένο από τους περιορισμούς που έχουν τεθεί στις αρωματοποιίες σχετικά με τη χρήση κάποιων συστατικών, όπως και να έχει πάντως, μέσα σε αυτό τον ορυμαγδό μπουκαλιών έλειπαν παντελώς αρώματα που να αγγίζουν τη λογική ενός Polo Green ή της παλιάς έκδοσης του Paco Rabanne Pour Homme…

Αυτά λοιπόν τα των δύο ημιχρόνων… το καλύτερο όμως έπεται… υπάρχει παράταση… αυτό όμως στο επόμενο επεισόδιο.
per ardua ad astra
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Περιμένω να μου πεις ότι πέρασες και από το μαγαζί του Guerlain.... :bow-yellow:
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5901
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27366 times
Been thanked: 38901 times
Ηλικία: 54

:text-goodpost: :thankyou @merambelo

Έχουμε στην Θεσσαλονίκη αυτό το κατάστημα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

τελεια

ενα δυαρι μεχρι 350 ευρω στην περιοχή βρες μου Ανδρέα

οταν εισαι έτοιμος, στειλε πμ

:character-beavisbutthead:

Added in 7 minutes 58 seconds:
macho έγραψε: 05 Δεκ 2019, 11:56 Περιμένω να μου πεις ότι πέρασες και από το μαγαζί του Guerlain.... :bow-yellow:
ο Guerlain δεν εχει ένα μονο κατάστημα στο Παρίσι

και το καλό είναι ότι η αισθητική του μαγαζιού των Ηλισίων Πεδίων δεν απέχει πολύ απο τα υπόλοιπα και τουμπαλιν

επειδή λοιπόν πέρασα δυο φορές όλη τη συλλογή του (και τα exclusive κομματια) στα δυο μεγαλα πολυκαταστηματα του Παρισιού, δεν πηγα (κυρίως λόγω χρόνου)

πηγα όμως κάπου καλύτερα...
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Δώσε μας κάτι: πού πήγες;
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

Fragonard + Fragonard Perfume Museum

αυτο ειναι και το δευτερο μερος του ποστ...
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Αντρέα αν μπορείς ζήτα να σου δώσουν-πουν την top λίστα πωλήσεων,10 πρώτα,τις έχουν και χρονολογικά,έτσι από περιέργεια θέλω να μάθω για την Eau Sauvage αν μπορέσεις
ευχαριστώ.
Το μαγαζί του Ραούλ στην Operά ζεί;
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

απο που να ζητησω Αντωνη μου? καλώς ή κακώς ειμαι Αθηνα παλι...

η νομιζεις οτι στα καταστηματα του στυλ Lafayet υπαρχει δυνατοτητα επαφης και κουβεντας οπως σε ενα μικροτερο καταστημα?

corners... το ενα πανω στο αλλο και το καθενα κοιταει να σπρωξει την πραματια του

ή για να το πω αλλιως:

ο μεγαλος μου καυμος ηταν να βρω στο Παρισι ενα μαγαζι σαν κι αυτο που υπαρχει στη Θεσσαλονικη... με ενα δυο ατομα προσωπικο και οσο το δυνατον πιο πολλα vintage αρωματα...

ααααχ...

next time
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5901
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27366 times
Been thanked: 38901 times
Ηλικία: 54

Ευκαιρία να έρθεις να μας δεις!
Θα σε συστήσω στον ιδιοκτήτη. Συμπαθέστατος νέος και αξιόλογος επαγγελματίας. Χημικός με PhD στην αρωματοποιία. Πηγαινοέρχεται τακτικά στας Ευρώπας για ενημέρωση και κονέ με τους μεγάλους (not designers) οίκους.
Απορώ που έχουμε εδώ τέτοιο κατάστημα και όχι η Αθήνα.
Αναμένουμε την συνέχεια του οδοιπορικού σου.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

Το κερασάκι της τούρτας δεν είχε να κάνει με επίσκεψη σε κάποιο κατάστημα αρωμάτων… που για να ακριβολογώ είχε… στο κατάστημα του οίκου Fragonard. Στο οποίο δεν υπάρχει ούτε ένας πωλητής που να μπορεί να πει το ρο με γαλλική προφορά… τρεις κοπέλες υπήρχαν την ώρα που πήγα, και οι τρεις κινέζες και προφανώς υπήρχαν εκεί για να εξυπηρετούν τα γκρουπ των κινέζων τουριστών που παρκαριζόντουσαν εκεί από τα τουριστικά τους γραφεία.

Εικόνα

Εικόνα

Το κατάστημα σχεδόν άψογο… τα ανδρικά αρώματα όμως λίγα… και μέσα σε αλουμινένιο δοχείο (αντί του παραδοσιακού γυάλινου μπουκαλιού)… και σε τιμές ύποπτα χαμηλές… δεν θα πω όμως κάτι άλλο για αυτό για την ώρα και θα κάνω ένα μικρό σχόλιο για τα αρώματα αυτά καθαυτά: μάλλον ξεπερασμένα (αλλά σε καμία περίπτωση vintage)… μάλλον θα τα έκανες και μη ανδρικά… μάλλον πάμε να φύγουμε…

και που να πάμε? μα στην πίσω μεριά του τετραγώνου, το οποίο αγκαλιάζει σχεδόν περιμετρικά ο Fragonard
και τι να κάνουμε εκεί? μα εκεί στεγάζεται το Fragonard Perfume Museum, ένα μουσείο με δωρεάν είσοδο, το οποίο προσφέρει αγγλόφωνη ξενάγηση περίπου μιας ώρας, σε μικρά γκρουπ ανά μισή περίπου ώρα.

Εικόνα

Η είσοδος του μουσείου:

Εικόνα

O χώρος υποδοχής των επισκεπτών:

Εικόνα


Η ξενάγηση γίνεται κατά βάση στο υπόγειο του χώρου, ο οποίος έχει τη δικιά του ενδιαφέρουσα ιστορία: ξεκίνησε στα χέρια αρωματοποιών ως χώρος παρασκευής, μετατράπηκε στα τέλη του 19ου αιώνα σε οριεντάλ θέατρο, ξέπεσε, μετατράπηκε σε ποδηλατοδρόμιο (όπου ασκούντο δεσποινίδες για να μην μαθαίνουν στο δρόμο έχοντας εκτεθειμένα τα πόδια τους…) κι όταν ξέπεσε κι αυτό, πωλήθηκε σε αγγλική εταιρεία από την οποία ο οίκος το ξαναγόρασε την τρέχουσα δεκαετία προκειμένου να στεγάσει το μουσείο αρώματος.

Η ξενάγηση έγινε σε περιβάλλον σκότους, μάλλον για να υπάρχει το κατάλληλο ambience. Ξεκίνησε με ένα υποτυπώδη πρόλογο για την παραδοσιακή διαδικασία συλλογής των ανθών και παραγωγής των αρωμάτων (και τη χρήση χοιρινού λίπους που αυτή συνεπάγεται), με βίντεο από καλλιέργειες στη Grasse (τη λουλουδομάνα της Γαλλίας), αναφορές στα περίεργα υλικά που έχουν κατά καιρούς χρησιμοποιηθεί από την αρωματοβιομηχναία και περιγραφή της χρήσης των αποστακτήρων που υπήρχαν στο χώρο του μουσείου.

Εικόνα

το "όργανο"

Εικόνα

προσέξτε την αγριόγατα από τους πρωκτικούς αδένες της οποίας, παραγόταν το civette (συστατικό της Kouros YSL)

Εικόνα

Εικόνα

Αν και λίγο ρηχό και σε κάποια σημεία απλοϊκό στον τρόπο που παρουσίαζε τα πράγματα, το πιο ενδιαφέρον κομμάτι της ξενάγησης ήταν αυτό που περιέγραφε την ιστορική εξέλιξη του αρώματος, ενώ παράλληλα έδινε πληροφορίες και σχόλια για δοχεία αρώματος από την αντίστοιχη εποχή. Τα δοχεία αυτά ήταν εξ άλλου μέρος της έκθεσης και σε βοηθούσαν να καταλάβεις το στίγμα της κάθε εποχής. Δεν θα κάνω σχόλια για τα όσα ειπώθηκαν από την ξεναγό μας, οπότε απλά θα παραθέσω το τι σε γενικές γραμμές ακούστηκε.

Οι ρίζες λοιπόν του αρώματος, πρωτοεμφανίζονται στην Αίγυπτο (λάθος! καλά δεν ξαναμιλάω…), με κύριο σκοπό όχι τόσο τον καλλωπισμό, όσο την επίκληση του θείου. Η οσμή δηλαδή που ανέδυε το αρωματισμένο σώμα είχε σκοπό και να κατευθυνθεί άνωθεν ως ένα είδος προσευχής και επίκλησης της θεϊκής προστασίας. Συνεχίστηκε από τους Έλληνες, με ίδιο σκοπό (ενδεικτικά, πριν τη μάχη οι πολεμιστές άλειφαν το κορμί τους με άρωμα προκειμένου να τραβήξουν την προσοχή και την εύνοια των θεών) και συνεχίστηκε από τους Ρωμαίους, οι οποίοι ήταν και οι πρώτοι που έβαλαν το άρωμα σε γυάλινο μπουκάλι (λάθος! λάθος! λάθος!).

to be continued...
per ardua ad astra
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”