Αρώματα στο Παρίσι (και αρώματα γενικώς...)

Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

Και κάπως έτσι άχρωμα, άγευστα, άνευρα πήγαν τα πράγματα μέχρι και την Αναγέννηση, η οποία και υπήρξε η περίοδος που άρχισε να γίνεται μαζική χρήση του αρώματος στις αστικές κοινωνίες του τότε προηγμένου κόσμου. Ο λόγος (σύμφωνα με την ξεναγό), εκπληκτικός. Η χαμηλή ποιότητα του νερού των αστικών περιοχών και οι πολλές μεταδοτικές ασθένειες, έκαναν τους ανθρώπους να πιστεύουν ότι αν κάνουν μπάνιο θα κινδυνέψουν. Κι άρα δεν έκαναν. Έτσι απλά. Ειπώθηκε χαρακτηριστικά ότι οι βασιλικές οικογένειες έκαναν μπάνιο τρεις φορές το χρόνο, οι λοιποί καμία.

Εικόνα

Η χρήση λοιπόν του αρώματος γινόταν για καθαρά πρακτικούς λόγους, δηλαδή να κρύβει καθένας τη μυρωδιά του σώματός του και να μην μυρίζει την αποφορά των σωμάτων των γύρω του. Για να πάρετε μια ιδέα του τι συνέβαινε, τα μπουκάλια των 50ml πηγαίνανε στον αρωματοποιό για refill, ανά τρεις ημέρες. Κοινώς, τα …λουζόσαντε. Να πω την αλήθεια μου, η ιδέα του παστωμένου στο άρωμα, χρονίως άπλυτου σώματος, μου προκαλεί ολική αηδία… φανταστείτε απλά αυτούς τι θα γινόταν με αυτούς που δεν είχαν τη δυνατότητα να αγοράσουν άρωμα…

Εικόνα

Στις προθήκες που υπήρχαν περιμετρικά του χώρου της ξενάγησης, υπήρχε εκτεθειμένη η συλλογή μπουκαλιών αρώματος του Fragonard, κάποια εκ των οποίων ήταν εκπληκτικής κομψότητας και αισθητικής. Προς τις τελευταίες προθήκες, είδαμε τα πρώτα μπουκάλια της «νέας εποχής». Αρχικά τις κρυστάλλινες συσκευασίες αρώματος που ήταν φτιαγμένες από τον οίκο υαλουργίας Lalique (!) και κατόπιν τα γυάλινα μπουκάλια του ίδιου του οίκου Fragonard, που σύμφωνα με τα λεγόμενα της ξεναγού, ήταν η πρώτη εταιρεία που χρησιμοποίησε σκούρο γυαλί προκειμένου να προφυλάξει το άρωμα από τυχόν αλλοίωση.

η φωτο που ακολουθεί έχει στην κάτω σειρά και μπουκάλια Lalique

Εικόνα

ενώ αυτή έχει αποκλειστικά μπουκάλια Fragonard

Εικόνα
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

και για να κλεισω το κεφαλαιο αυτο, καποια πραγματα που ακουστηκαν όταν μετά το τέλος της ξενάγησης πήγαμε στο δοκιμαστηριο/πωλητήριο αρωμάτων της εταιρείας

η ξεναγός μας λοιπόν, ανάμεσα σε άλλα είπε και τα εξης:

δεν υπάρχει η εννοια του θηλυκού / αρσενικού αρώματος... αυτό ειναι ένας μύθος... ολα τα αρώματα μπορούν να φορεθούν κι από τα δύο φύλλα, με διαφορετική όμως αντίδραση του δέρματος... να σας πω την αλήθεια μου, 'γυναικείο' αρωμα το κόβω χλωμό να φοριέται από άντρα... ανδρικά αρώματα όμως φοριούνται κατά κόρον από γυναίκες

το κοστολόγιο των αρωμάτων επηρεάζεται υπερβολικά από τα έξοδα προβολής και διαφήμισης - κατά την ξεναγό, περιπου το 80% της τιμής του αρώματος δεν αφορά το άρωμα αυτό καθ' αυτό. Για τον λόγο αυτό, ο οικος του Fragonard δεν κανει επιθετικη διαφήμιση και δεν έχει δίκτυο πωλήσεων εκτός Γαλλίας. Αποτέλεσμα: τα edt να πωλούνται σε τιμές που πλησιάζουν το 1/3 αυτών των αρωμάτων του εμπορίου...

ο Fragonard δεν χρησιμοποιεί τα κλασσικά γυάλινα μπουκάλια για τα αρώματά του, και για να ελέγξει το κόστος τους, αλλα και για να βοηθήσει τα αρώματα να διατηρηθούν περισσότερο. Και οι παράγοντες που το επηρεαζουν αυτό είναι καταρχήν το φως και μετά η ζέστη και η υγρασία. Σαν χρήστης εχω να πω οτι δεν μου άρεσε οπτικα/αισθητικα η εικόνα των edt σε αλουμινένιες φιάλες με βαποριζατερ... ηταν καπως ψυχρό και όχι sexy, πως να το πω... αναγνωρίζω όμως το point της ξεναγου... η οποία συνεχίζοντας την κουβεντα ειπε οτι αρωματα σε γυαλινα δοχεια αντεχουν το πολυ τρια χρονια σε περιβαλλον μπάνιου (δλδ σε περιβαλλον ζεστης και υγρασιας)

περιττό να πω ότι με το που επέστρεψα στο σπίτι, απέσυρα από το μπάνιο ότι αρωμα δεν χρησιμοποιώ συχνά...
per ardua ad astra
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Χωρίς να έχω γνώσεις επί του θέματος νομίζω ότι τα αρώματα αν είναι σε σκοτεινό και όχι υγρό περιβάλλον
αντέχουν πολύ περισσότερο από 3 χρόνια.
Έχω αρώματα 10ετιας που έχουν ακριβώς το ίδιο άρωμα όπως όταν τα αγόρασα.
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

αυτο ακριβως ειπε και η φιλτατη ξεναγος μας

συν το θεμα θερμοκρασια
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
tolis.sketos2
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: 15 Αύγ 2020, 08:56
3
Τοποθεσία: αθηνα
Has thanked: 5839 times
Been thanked: 3580 times
Ηλικία: 51

@merambelo δεν μας είπες όμως φίλε έκανες βόλτα με τα αμάξια που είχε πίσω από το μουσείο που τα ενοικιάζουν για βολτα. Φοβερός χώρος φοβεροί άνθρωποι γνωστές έχω πάει αρκετές φορές στην Fragonard στο eze λόγω δουλειάς (bus driver)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”