Reformulations αρωμάτων και η στρατηγική μου στο ΠΞ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

Με αφορμή κάποιες (μαζικές) αγορές αρωμάτων που έκανα πρόφατα, ας γράψω κάποια πράγματα για τα reformulations και το πώς αυτά επηρεάζουν τη ‘στρατηγική’ μου σε ότι αφορά το ΠΞ.

Δυστυχώς, και για λόγους κόστους, αλλά και επειδή κάποια συστατικά αρωμάτων πλέον δεν επιτρέπεται λόγω νομοθεσίας να χρησιμοποιηθούν (πχ civet, oakmoss), αρώματα που έχουν υπάρξει σταθεροί σύντροφοί μας για πολύ καιρό, δεν είναι πλέον παρά μια σκιά του παλιού καλού τους εαυτού.

Η κατάσταση αυτή οφείλεται στο ότι είτε τα παραπάνω φυσικά συστατικά αντικαθίστανται από αντίστοιχα χημικά είτε οι εταιρείες μειώνουν εσκεμμένα (για λόγους κόστους) το (πανάκριβο) χημικό συντηρητικό των αρωμάτων. Το αποτέλεσμα είναι ότι πολλά αρώματα νέας κοπής είτε χάνουν μεγάλο μέρος της προσωπικότητάς τους είτε χάνουν την διάρκειά τους είτε και τα δυο.

Και επειδή καλώς ή κακώς το άρωμα είναι κάτι με το οποίο ταυτίζεσαι, το τελευταίο τρίμηνο έχω μπει σε ένα κυνήγι παλαιών εμφιαλώσεων (batches) και αγοράζω ότι βρω μπροστά μου.

Τι αγοράζω όμως? Αυτό θα το πω σε ξεχωριστό post. Για την ώρα κρατάμε το ότι στον θαυμαστό κόσμο των αρωμάτων ισχύει το κάθε πέρσι και καλύτερα. Οπότε και αναποδογυρίζουμε κάθε προς αγορά κουτί και τσεκάρουμε τον κωδικό παραγωγής του, ελπίζοντας ότι θα πέσουμε σε κάποιο ξεχασμένο από το χρόνο ζουμάκι.

Η αναζήτηση αυτή δεν είναι τόσο απλή οσο την περιγράφω, καθώς ένα άρωμα (πχ το αγαπημένο μου Dunhill Edition) μπορεί να έχει παρασκευαστεί σε διαφορετικές χώρες κι αυτό επίσης έχει συνέπειες στην ποιότητά του (η γαλλική έκδοση ας πούμε είναι ΣΑΦΩΣ ανώτερη της γερμανικής). Γενικώς το πράγμα θέλει ψάξιμο και τύχη και για αυτό όταν πέσω πάνω σε καλές εκδόσεις δεν λυπάμαι να πληρώσω.

Added in 16 hours 55 minutes 34 seconds:
ας ξαναπιάσω λοιπόν το νήμα περί στρατηγικής στο ΠΞ...

γενικώς, έχω υπάρξει ένας λιτοδίαιτος σε ότι αφορά αγορές ξυριστής... κι όχι επειδή λυπάμαι το χρήμα, αλλά επειδή λυπάμαι να βλέπω να κάθεται στα ράφια του μπάνιου μου software που το χέρι μου δεν ακουμπάει ποτέ...

ο λόγος που αισθάνομαι έτσι είναι εξαιρετικά απλός > όπως εχω ξαναγράψει, η διαμαντόπετρα της ιεροτελεστίας του ΠΞ είναι για μένα η χρήση του αρώματος... αφού τελειωσουν όλα τα προηγούμενα στάδια που συνδέονται με το ΠΞ (ντουζ, ξύρισμα, χρήση asl), τότε το άρωμα έρχεται και κάθεται πάνω σου γλυκά και όμορφα και επαυξάνει την αίσθηση καθαριότητας φρεσκάδας και φροντίδας που όλη η προηγούμενη διαδικασία έχει παράξει...

επειδή λοιπόν το άρωμα είναι τόσο σημαντικό για μένα, οι αγορές μου γίνονται εξαιρετικά σχολαστικά... κι αυτό προκειμένου να καταλάβω το άρωμα, να δω 'πόσο Ανδρέας είναι', να δω πως εξελλίσεται πάνω μου και να το συγκρίνω με παρεμφερή αρώματα (αν υπάρχουν)... δεν αγοράζω κάτι αν δεν έχω ψεκαστεί επαναλαμβανόμενα με αυτό, έτσι ωστε να είμαι σίγουρος για την επιλογή μου... και η επιλογή μου αυτή πρέπει αναγκαστικά να μπορεί να υποστηριχθεί κι από αντίστοιχο ΠΞ εξοπλισμο

καπως έτσι εξηγείται η πενία στις ΠΞ αγορές μου... θα μπορούσα ας πούμε να έχω 30 σαπούνια... ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΤΙ ΟΜΩΣ?... εγω θέλω να έχω χ αρώματα, κάθε ένα εκ των οποίων να έχει ENA matching σαπούνι και asl... και έως εκεί... η χωρίς στρατηγική συλλογή software με αφήνει αδιάφορο, καθώς είναι μαθηματικά βέβαιο ότι ο εξοπλισμός αυτός θα χρησιμοποιηθεί ελάχιστα ή καθόλου... οπότε κοιτάζω να κινούμαι συντεταγμένα και να λοξοκοιτάζω μόνο αν έχω εντοπίσει κάτι που μπορεί να εκτοπίσει κάτι που ήδη χρησιμοποιώ

να πω την πάσα αλήθεια, δε θα με χαλούσε ιδιαίτερα η ιδέα του να έχω και 30 σαπούνια... για κάποιο λόγο όμως βρε παιδιά, είναι πολύ πιο απελευθερωτικό να ξέρεις ότι παίζεις σε ένα πιο μινιμαλιστικό μοτίβο, με συγκεκριμένες επιλογές, για συγκεκριμένες καταστάσεις... παίζοντας συγκρατημένα, δεν πλέεις μέσα σε ένα (χαοτικό) ωκεανό επιλογών, πας κάθε φορά στα σίγουρα και πάνω από όλα δίνεις ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ σε αυτό που κάνεις...

στο επόμενο ποστ, θα μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες στο πως δένουν μεταξύ τους όλα αυτά που έχω γράψει μέχρι τώρα και στο τι εξοπλισμό χρησιμοποιώ

Added in 21 hours 13 minutes 18 seconds:
δείτε λοιπόν τι συμβαίνει μέσα στο ταραγμένο μυαλό μου:

1. θέλω τα αρώματά μου να έχουν ένταση και διάρκεια... θελω να μπορώ να τα απολαμβάνω από τη στιγμή που θα τα φορέσω στο σπίτι (το πρωι) έως και την ωρα που θα επιστρέψω από τη δουλεια

2. για να μπορεί να συμβει αυτό θα πρέπει και το άρωμα να εχει δυνατά χαρακτηριστικά, αλλά και το δέρμα μου να υποστηρίζει το άρωμα αυτό. Για να καταλάβετε το πόσο σημασία έχει το τελευταίο, πήρα το Kouros κάνοντας σχετικά λίγες δοκιμές πιστεύοντας ότι η κτηνώδης συμπεριφορά του θα το κάνει να 'ακούγεται' πάνω μου όλη μέρα... αμ δε... το Pasha από την άλλη, κατάφερνε να με συνοδεύει για πολλές πολλές ώρες παρά τις πολύ ταπεινότερες 'προδιαγραφές' του

3. τα καταραμμένα reformulations έχουν τσακίσει την καρδιά και την δύναμη πολλών αρωμάτων. Ο πληθυσμός λοιπόν των υποψήφιων προς χρήση (από μένα) edt/edp, είναι πολυ πολύ μικρότερος του συνόλου των αρωμάτων που εκτίθενται στους σχετικούς χώρους πώλησης. Η επιλογή λοιπόν των αρωμάτων μου δεν είναι μια εύκολη διαδικασία, και λόγω του παραπάνω περιορισμού αλλά και λόγω της λογικής με τα οποια θελω να χρησιμοποιώ τα αρώματα αυτά απο εδώ και στο εξης.

4. και η λογική αυτή είναι η εξής: θέλω να χρησιμοποιώ ένα βασικό άρωμα ανά εποχή και θέλω τα αρώματα που χρησιμοποιώ να έχουν επαφή μαζί τους. Δεν ειναι δηλαδη δόκιμο για μένα να ψεκάζομαι τη μια μέρα με το Kouros και την άλλη μέρα με το πράσινο Polo. Και τα δύο χειμωνιάτικα μεν, τι δουλειά έχει όμως ενα σκληρό άρωμα με ζωωδη (στην κυριολεξια) χαρακτηριστικα δίπλα σε ενα με γλυκιές μυρωδιές δάσους. Θελω ουσιαστικά να πω ότι οι πυρήνες των αρωμάτων που χρησιμοποιώ θα πρέπει να έχουν κοινά χαρακτηριστικά, έτσι ώστε η εναλλαγή τους να είναι σχετικά φυσική.

Αν επιτευχθεί αυτό, συμβαίνουν τα εξής όμορφα πράγματα:

α. υπάρχει μια συνέχεια σε αυτό που συμβαίνει, μια ήρεμη εναλλαγή και τέλος πάντων προκύπτει μια λογική σε ότι γίνεται

β. το δέρμα απορροφά και αποδίδει παρεμφερείς μυρωδιές. Υπόψη ότι ή συχνή χρήση ενός αρώματος πάνω σε ένα δέρμα, αυξάνει την ένταση με την οποία το δέρμα προβάλλει τη μυρωδιά του αρώματος αυτού, οπότε η χρήση αρωμάτων από ομοειδείς ομάδες scents λειτουργεί τελείως υποβοηθητικά ως προς την ένταση με τα οποία αυτά θα γίνονται αντιληπτά

γ. το κυριότερο ζήτημα που καλύπτει η χρηση αρωμάτων με κοινά χαρακτηριστικά είναι η δημιουργία και διατήρηση μιας ταυτότητας. Θέλουμε εμεις για τον εαυτό μας αλλά και αυτοί που μας περιβάλλουν, να έχουν μια συγκεκριμένη αντίληψη για το πως μυρίζουμε. Το κουλοβάχατο με τις μυρωδιές (σημερα αυτό το άρωμα, αύριο το άλλο, κοκ) δεν ειναι επιθυμητό, όσο κι αν όμορφα μυρίζεις. Η μυρωδιά είναι πάνω από όλα ΜΝΗΜΗ και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται.

στο επομενο ποστ, θα μπουν επιτέλους και τα αρωματά μου

Added in 1 day 5 hours 1 minute 12 seconds:
ξεκινάω λοιπόν να καταγράφω τα ανά εποχή setup μου (software only) >>>

ΧΕΙΜΩΝΑΣ

σαπούνι PAA Deja Fougere
asl Woodspice Original M&S
edt Polo Ralph Lauren (green)

ΑΝΟΙΞΗ

σαπούνι Sir Irisch Moos
asl Paco Rabanne ή Brut Classic
edt Paco Rabanne pour homme ή Jaques Bogart One Man Show

[To One Man Show είναι ένα καταπληκτικό άρωμα των 15 ευρώ από μια καταπληκτική εταιρεία που κρατάει Θερμοπύλες βγάζοντας οικονομικοτατα αρώματα με αύρα μιας άλλης, λατρεμένης και πιο ρομαντικής εποχής. Ψαξτε το.]

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

σαπούνι PAA Bay Rum
asl Dominica Bay Rum
edt Dunhill Edition (για τις πιο ζεστές μέρες) ή Cacharel Pour Homme (για συνηθισμένες θερμοκρασίες ή απογέματα)

ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

edt Tsar Van Kleef & Arpels

είναι η τελευταία προσθήκη στο οπλοστάσιό μου κι ως εκ τούτου ειναι ακόμη ασετάριστο

θα μπούνε σύντομα και κάποια σετ που κινούνται ανεξαρτητα από το παραπάνω πλαισιο
per ardua ad astra
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”