Creed Aventus

Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Έχει κανείς μυρίσει το creed Aventus και το σαπούνι το emperor που είναι εμπνευσμένο από το creed Aventus; Μοιάζουν πολύ οι μυρωδιές; Αγόρασα σήμερα άρωμα τύπου Aventus (δεν έχω μυρίσει το γνήσιο) και είναι ίδια η μυρωδιά με το σαπούνι emperor.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Βασίλη όσα τύπου Aventus έχω μυρίσει (αρώματα, σαπούνια), όλα μοιάζουν μεταξύ τους, και δεν έχουν καμία σχέση με το Emperor! Φαντάζομαι προσπάθησαν μόνοι τους να φτιάξουν κλώνο του Aventus, δεν έβαλαν έτοιμη εσάνς, και απλά τους βγήκε το Emperor. Πάντως μου αρέσει εμένα! Αν επιτρέπεται, από που τον αγόρασες τον κλώνο και μοιάζει με το Emperor;
Νίκος
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Από Κατερίνη Νίκο.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Βασίλη θα συμφωνήσω με το Νίκο. Η aventus είναι ένα άρωμα που δε μπορεί να περιγραφεί και να βρεθεί έστω κατά τι σε μεγάλο βαθμό όμοιο είτε σε κλώνο, είτε σε σαπούνι και ο λόγος είναι καθαρά ότι είναι ένα περίπλοκο άρωμα(αν όχι το περιπλοκότερο απ'όλα και γι'αυτό το λόγο δεν είναι τυχαίο που είναι το νούμερο ένα άρωμα εις τον ανδρικό πληθυσμό παγκοσμίως). Παρόλ'αυτά κατά τη δική μου ταπεινή άποψη η fine το αποτυπώνει καλύτερα απ'ολους.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Εντάξει παιδιά το aventus είναι τρελή μόδα, αλλά με περίπου 10 νότες ούτε κατά διάνοια δεν είναι το πιο πολύπλοκο άρωμα... Για δείτε το παλιό καλό Dolce & Gabbana pour Homme με τις διπλάσιες+

Όσο για το αν το πετυχαίνουν ή όχι, ούτε η ίδια η Creed δεν μπορεί να το πετύχει μεταξύ των παρτίδων (αν δεν παίζει ελαφρύ reformulation),
Υπάρχουν άλλοι που τρελαίνονται για τις φρουτώδες νότες του, αλλά οι πολύ πολύ ακριβές αυθεντικές παρτίδες είναι οι πιο σκοτεινές χωρίς πολύ φρούτο.
Δεν το μειώνω καθόλου, μην παρεξηγηθώ.
Εγώ έχω πιο σκοτεινό κλώνο. Μου αρέσει αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Για το Aventus και τους κλώνους σαπουνιών του έχω σχετικά "απόμακρη" άποψη, εννοώ πως προτιμώ να μην ακούσω πως το χ-ψ-ζ σαπούνι και το συνοδευόμενο after shave είναι εμπνευσμένο από το Aventus , και να με αφήσει ο δημιουργός του να δω αν θα μου κάνει σαν άρωμα όπως στέκεται ...χωρίς τα "δεκανίκια" ενός μεγάλου οίκου αρωματοποιών.

Αν μου πεις πως το τάδε σαπούνι είναι "κλώνος" , αυτόματα το μυαλό μου πάει να συγκρίνει μυρωδιές και τελικά το σαπούνι (που ενώ μπορεί να είναι άριστο) να μην φτάνει κοντά στο άρωμα ,καταλήγει να χάσει πόντους άδικα.Αυτό είναι μπούμερανγκ που γυρίζει και το βλέπουμε ειδικά στους Αμερικανούς που κινούνται πάρα πολύ οπαδικά και βάσει Hype. Διαβάζω κριτικές που αντί να αναφέρονται πρώτα στις ιδιότητες του σαπουνιού , γράφουν ολόκληρα κατεβατά για την μυρωδιά (λες και αγόρασαν το άρωμα) και πόσο "θεική" και κοντά στο αυθεντικό βρίσκεται.

Αυτό που δεν έχουμε καταλάβει είναι πως είναι φύσιν αδύνατον να αναπαραχθεί μια μυρωδιά edt, edp σε σαπούνι , λόγω διαφορετικών μηχανικών ιδιοτήτων - κοινώς τα "βούτυρα" του σάπωνα θα καταπιούν όλες τις νότες και θα βγάλουν κάτι άλλο.

Το αυτό ισχύει και για πολλά άλλα σαπούνια - εμπνεύσεις. Είναι σοβαρή παγίδα.

Και μια τελευταία παρατήρηση όσον'αφορά αυτό καθαυτό το άρωμα του οίκου των Κρίντ .
Είναι ένα καλό άρωμα - αρρενωπό και φρουτώδες, αλλά και με ολίγον σκοτεινές νότες - γενικά όπως προέγραψα ένα καλό άρωμα , και σχετικά μοντέρνο -μπορεί να φορεθεί και από μεσήλικες και από νεότερους.

Σε τελική το προτιμώ από τα μοντέρνα αρώματα "τσιχλόφουσκας" η μοντέρνου σαμπουάν που έχουν βγει τα τελευταία χρόνια και θεωρούνται η τελευταία λέξη της μόδας από χιπστεράδες και μετροσέξουαλ
(είμαι παλιομοδίτης σε αυτά - δεν μπορώ να έχω άρωμα που να μπορεί να το βάλει και η γυναίκα μου)

Και η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου που θα κάνει κάποιος .... "Ρε Άκη τελικά τα λεφτά του τα αξίζει; "
Για μένα μάλλον όχι - αλλά η απάντηση μου δεν έχει να κάνει τόσο με το άρωμα αλλά με το "περιτύλιγμα" και είναι αρνητικά επηρεασμένη οπότε θεωρώ πως είναι τελείως υποκειμενική.
Αυτό γιατί έχει δημιουργηθεί ένας περίεργος μύθος γύρω του - και που δυστυχώς ανακυκλώνεται και τροφοδοτείται από τους κατόχους του αρώματος.

Τώρα για τους κλώνους του ... ο καλύτερος κλώνος του δεν φτάνει ούτε στο 5% του πραγματικού (η προσωπική μου άποψη είναι αυτή - μην παρεξηγηθούμε) , καλύτερα να ψωνίζει κάποιος το αυθεντικό σε μικρή ποσότητα από μαγαζί η vendor εμπιστοσύνης , και έτσι να το δοκιμάσει και να το χαρεί ώστε να έχει σφαιρική και πλήρη άποψη.

Αυτά και συγνώμη αν κούρασα η ακούστηκα κάπως "αρνητικός" , σας διαβεβαιώνω πως δεν είναι ο σκοπός μου να "θάψω" το άρωμα ούτε φυσικά και τους λεβέντες που τους αρέσει είτε στην αυθεντική του σύσταση είτε reformulated είτε κλωνοποιημένο.
Σε κάποιο "to know us better" καφέ - συγκέντρωση αν υπάρχει ενδιαφέρον θα προσκληθεί για να γίνει σύγκριση με άλλα η και με κλώνους.

Εικόνα

p.s. Επειδή έγινε αναφορά σε νότες και περιπλοκότητες , ρίξτε μια ματιά σε κάποια "παλιά" αρώματα για να δείτε τι "πόλεμος" γινόταν ... πχ Ysl Kouros (1981) και Chanel Antaeus (1981) , εγώ επειδή είμαι μεσήλιξ που βαδίζει στα πρώτα "ήντα" θεωρώ τον Ανταίο ένα από τα καλύτερα και αρρενωπότερα αρώματα που φτιάχτηκαν ποτέ , και μαζί με τον Κούρο και μερικά άλλα ξεπερνούν τις "χρονοκουρτίνες" και τις μόδες-κριτικές στο διηνεκές.... Κοινώς αν σας ταιριάζει πάρτε το ρίσκο να φορέσετε (με φειδώ) χειμώνα και σαββατόβραδο με καλό ντύσιμο τον Ανταίο, και αφήστε στο ντουλάπι τα "σουβάζ" και τους κλώνους που θα το φοράνε όλοι οι υπόλοιποι. :)
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Είναι μια συζητηση που έχει γίνει πολλές φορές, σε ομάδες, σε φόρουμ, σε κουβέντες του καφέ...
Εγώ μάλλον είμαι λίγο πιο απόλυτος.
Τα τελευταία χρόνια, που βρίσκεις τα ιμιτασιόν σε κάθε μαγαζί, έχει καταντήσει να φοριέται από τον μισό πληθυσμό.
Χωρίς υπερβολή, κάθε μέρα, θα το μυρίσω σε τουλαχιστον 4-5 άνδρες. Αυτό de facto, με κάνει να μην το φορέσω ποτέ.
Πάμε όμως και στα σημαντικά... Το creed aventus σαν άρωμα, δε μου αρέσει. Και εννοώ δε μου αρέσει το αυθεντικό. Δε μπορώ όμως να μην αναγνωρίσω την πολυπλοκότητα του και την φινέτσα του. Τα ιμιτασιόν, ΔΕΝ του μοιάζουν. Είναι κάτι άλλο, παντελώς διαφορετικό. Μυρίζει ένα πράγμα. Στο αυθεντικό, μπορείς να μυρίσεις την κάθε νότα ξεχωριστά, και το δένουν όμορφα αυτό που λέτε σκοτεινές νότες.
Σίγουρα παρτίδα με παρτίδα αλλάζει, αλλά κρατάει το σήμα κατατεθέν του.
Στην Αμερική, πωλούσαν δειγματάκια. Το αγαπημένο μου, το royal oud.
Επίσης, μην κρίνετε πόσο πολύπλοκο είναι ένα άρωμα από το πόσες νότες έχει. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, το Cavalli tiger oud. Το έχετε μυρίσει? Πλέον δεν βγαίνει. Και δυστυχώς μου τελέιωσε και το τελευταίο μου μπουκάλι. Δύο νότες μόνο. Rose, Oud. Πολυπλοκότητα? Στο θεό.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Το creed aventus είχε και έχει μεγάλη επιτυχία επειδή είναι ελαφρύ, φρουτωδες και δεν "ενοχλεί" (office friendly).
Το γνήσιο είναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ ωραίο και σύνθετο, αλλά δεν είναι συμφέρων να το λούζεσαι καθημερινά.
Εκεί μπαίνει λοιπόν ο κλώνος, τον οποιο χρησιμοποιώ συνήθως σε συνδυασμό με το γνήσιο.( περίπου , 1 φορά οριτζιναλ , 3-4 φορές κλώνο...)

Υπάρχουν πολλά αρώματα που αξίζει να δοκιμάσουμε, γιαυτό και εγώ προσωπικά, συνήθως όταν τελειώνω κάποιο ακριβό άρωμα(ιδανικό size τα 30ml), το αντικαθιστώ με κάποιο διαφορετικό. Σαν άρωμα "υπογραφή" χρησιμοποιώ μόνο ένα όμως.
Pasxos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2019, 20:58
4

Akist μηπως πουλας την συγκεκριμενη aventus?
Άβαταρ μέλους
Captain Nick
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 18 Οκτ 2015, 22:38
8
Has thanked: 4 times
Been thanked: 66 times
Ηλικία: 47
Επικοινωνία:

Καλημερα σας κυριοι.
Λοιπον ως κατοχος της αυθεντικης aventus καθως και αρκετων κλωνων(σαπουνια,as και αρωματων) μπορω να πω οτι και το emperor (razorock) αλλα και το executive man (stirling soap co) ,οπως και το venture (captains choice) πλησιαζουν αλλα δεν ακουμπανε το αυθεντικο. Προσωπικα προτιμω το δευτερο λογω διαρκειας . Ο κλωνος που πλησιαζει περισσοτερο το αυθεντικο ειναι το club de nuit απο Armaf. Αν και ειναι οτι πιο κοντα στο αυθεντικο λειπει αυτο το κατι που εχει το αυθεντικο. Κι αυτο το κατι το καταλαβαινω -εγω προσωπικα- απο τις βαθειες ανασες που παιρνουν οι κυριες οταν περναω μπροστα απο τα γραφεια τους στη δουλεια.
Εν κατακλειδι εαν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα (300Ε ισως και παραπανω ) παμε στο αυθεντικο αλλοιως βολευομαστε με τον προαναφερθεν κλωνο ο οποιος Ελλαδα κοστιζει κατι λιγοτερο απο 60 ε αλλα εξωτερικο μπορει να βρεθει και με τα μισα χρηματα.
Navigare necesse est, vivere non est necesse.
To sail is necessary, to live is not.
Gnaeus Pompeius Magnus.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”