Bay rum

Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Μετά από μερικά χρόνια, ξεθάβω αυτό το θέμα για να ρωτήσω κάτι. Το bay rum σε τι διαφέρει από ένα κοινό ASL; Εκτός από την μυρωδιά που έχει (μπαχαρικά δηλ.) και το ρούμι που έχει στα συστατικά, έχει κάποιες ιδιότητες καλύτερες από ένα απλό ASL; Αποτελεί μια διαφορετική κατηγορία AS ή είναι στην κατηγορία των λοσιόν απλά με ιδιαίτερη μυρωδιά;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το bay rum δεν ειναι ειδος asl αλλα ενα συγκεκριμενο αρωμα που μυριζει μπαχαρικα(γαρυφαλλο,κανελα),φυλλα δαφνης απο την καραιβικη(οχι αυτα που βαζουμε στις φακες :d ) και ρουμι.βγαινει και σε αφτερσειβ αλλα και σε κολωνια και αρωμα.
τα παρακατω θεωρουνται καλα bay rum
bay-rum.jpg
bayrumb.jpg
bayrumi.jpeg
bayrumv.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Το bay rum είναι συνταγή που την φτιάχνουν πολλοί στα σπίτια τους.
Δεν ξέρω αν είναι μόνο aftershave αλλά σίγουρα δεν είναι και το πιο περιποιητικό αν μιλάμε για το αυθεντικό.Α απολυμαίνει τέλεια όμως.
Τώρα βέβαια επειδή σε γενικές γραμμές το άρωμα είναι χαρακτηριστικό,πολλοί βγάζουν καλά asl με ίδιο άρωμα.
Σε λίγες μέρες θα λάβω δώρο το ® από την Καραϊβική δωρο ενός φίλου εξ Αμερικής.Θα έχω καλύτερη άποψη.
Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει το toobs αλλά δεν ήταν ®, απλά είχε άρωμα γαρύφαλλο.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Εχω το Lucky Tiger bay rum.Οταν το πρωτομυρισα θυμηθηκα το κουρειο που με πηγαιναν ο παππους μου ο Γιωργος και ο πατερας μου δεκαετια του 70 στη Σαλονικη.Το αρωμα μου ηταν ηδη γνωστο.Νομιζω οτι το ειχε και ο παππους μου στο σπιτι.Οχι το Lucky Tiger ,καποιο bay rum παντως ειχε...Μονο γι αυτα εγινε απο τα αγαπημενα μου.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το Lucky Tiger Bay Rum ειναι ενα εξαιρετικο προιον (αγαπημενο μου) - με πολυ special μυρωδια και μαλακωνει αμεσα το δερμα. Δεν ειναι ομως ακριβως Bay Rum η μυρωδια του - το ιδιο συμβαινει και με αρκετα καλα και ακριβα Αγγλικα aftershaves - ειναι κοντα αλλα δεν ειναι Bay Rum. Απο αυτα που βρισκουμε στην Ελλαδα το πιο κλασσικο Bay Rum αρωμα ( πανομοιοτυπο με τα κλασσικα μπουκαλια που ποσταρε πιο πανω ο Μαχος) το εχει το Layrite no 9.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ έχω το Suavecito και είναι η κλασική μυρωδιά του bay rum. Όταν το πρώτο μύρισα θυμάμαι μου θύμισε τη τεντούρα που φτιάχνουν στην Πάτρα, αλλά είναι πολύ ωραίο και γλυκό άρωμα που διαρκεί αρκετά . Φυσικά και εδώ ( ειδικά λόγω των μπαχαρικών η το αγαπάς ή το μισείς) YMMV. ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Ααα θα το ψαξω αυτο το Layrite no 9.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οπως το γραψες Ακη, το Suavecito το φτιαχνει αυτος που φτιαχνει και το Layrite ;-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Δεν ξέρω όμως (επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει πότε) Ηρακλή αν τα σαπούνια bay rum μυρίζουν και αυτά τόσο έντονα γιατί αν έχουν τόσο έντονη μυρωδιά θα μου αρέσουν πολύ .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

ειχα ξυριστει πιο παλια με το phoenix bay rum.απο μυρωδια εσκιζε αλλα μου προκαλουσε και ανυποφορο ερεθισμο.
μονο bay rum δεν πρεπει να χε μεσα. :evil:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”