Βαριά (& ασήκωτα), κλασσικά , αντρικά !!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Heeyy Παναγιωτη που πασχουμε με το ιδιο προβλημα :D Κοιτα οντως το συγκεκριμενο δεν ειναι βαρυ. Αλλα απο αρωματα που εχω μυρισει απλα ηταν καπως λιγο ιδιαιτερο που το οποιο με τραβηξε. Δεν μου αρεσει το αρωμα να ειναι βαρυ, να πιανει πονοκεφαλο την...κοπελιτσα :P Μου αρεσουν αυτα που ειναι ελαφρια, που σε ταξιδευουν κ ειναι ιδιαιτερα στο αρωμα. Παραδειγμα τι εννοω. Δεν ξερω αν εχεις μυρισει την amen pure havana. Ακουγα στο ιντερνετ οτι τα σπαει κτλ κτλ. Πηγα την μυρισα, την πηρα σε δειγμα σε χαρτακι. Ενα θα σου πω. Μονο που δεν εκανα εμετο, βαρια, αθλια, και η μυρωδια της ηταν μια παλιομοδιτικη εντονη μυρωδια που εφερνε στην βανιλια. Αν τυχον δεν την εχεις μυρισει, μυρισε τη και πες μου την γνωμη σου. Πχ αλλη μια που τρελαθηκα ηταν η acqua di gio του armani. ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ για εμενα. Ομορφο αρωμα και ελαφρυ.
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Αλέξη περί ορέξεως...
Με το άρωμα ισχύει ακριβώς αυτό.
Και δεν μπορείς να κρίνεις καθόλου από περιγραφές στο νετ κτλ.
Το άρωμα είναι κάτι τόσο προσωπικό, εξαρτάται από την λιπαρότητα και την ίδια τη χημεία του κάθε δέρματος.

[spoiler=]Γι'αυτό πάντα δοκιμάζω σε χαρτάκι τα αρώματα που αρχικά με ιντριγκάρουν, και αν μου αρέσουν στο στέγνωμα, τότε τα φοράω μόνο στα ρούχα. Δεν με ενδιαφέρει πως κάθεται στο δέρμα μου, ούτε αν απλώνει καλύτερα στο χώρο με την θερμότητα τους σώματος. Τα αρώματα ή/και τα στερεωτικά τους, είναι από αλλεργιογόνα έως και χημικά καρκινογόνα. Τί να λέμε τώρα...[/spoiler]

Και στα αρώματα όλα είναι θέμα μόδας, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.
Τώρα τελευταία νομίζω ότι και στα χαλαρά ήπια αρώματα, προτιμώ την βαριά έκδοσή τους (Eau de Parfum, intense, XS κτλ), ώστε με 1-2 ψεκασμούς να μυρίζει όσο πρέπει.

Την amen δεν την έχω μυρίσει, θα τη δω κάποια στιγμή.
Την aqua di gio νομίζω παλαιότερα, αλλά δεν τη θυμάμαι.
Τα περισσότερα από αυτά που μου αρέσουν δεν πουλάνε ιδιαίτερα και ή έχουν καταργηθεί ή δεν πολυκυκλοφορούν. Για αντίγραφά τους σε Eau de Parfum ούτε λόγος.

ΥΓ: Παρακαλώ τους mod να διαγράψουν το διπλό ποστ μου στην προηγούμενη σελίδα. Κάτι θα κόλλησε στον browser μου...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

agua brava puig
απο τις πιο κλασσικες,αντρικες και εντονες κολωνιες.
γηινη με νοτες πευκου και βρυων ξεχωριζει αμεσως.
aguaII.jpg
aguaproduct_3599.jpg
agua_brava_1981_arkivperu1.jpg
AB0001.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Μόλις μύρισα και εγώ την agua brava.
Η αίσθηση της όσφρησης είναι ελαφρώς υποκειμενική.
Εμένα μου έφερε λεμονοκυπάρισο και αρκετό vetiver με ελαφρώς ξινή, αλλά πολύ ξυλώδη συνολική εντύπωση.
Πολύ καλό!

Είχε στο FragranceX και την Agua Brava Azul σε μαύρο μπουκάλι αλλά φοβήθηκα να την πάρω, ελλείψει στοιχείων και review. Νομίζω έκανα χαζομάρα...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

αν καποιο αρωμα σου αρεσει μπορεις να δεις αποψεις και κριτικες στο και στο .ελαχιστα αρωματα απο αυτα που κυκλοφορουν δεν εχουν κριτικη σε αυτα τα 2 sites.
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

προσωπική μου άποψη: agua brava = pino silvestre
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εγω διαφωνω δεν ειναι ιδια.ουτε σε αρωμα,ουτε σε ενταση ,ουτε σε διαρκεια.παρομοια ναι,ιδια οχι.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

macho έγραψε:αν καποιο αρωμα σου αρεσει μπορεις να δεις αποψεις και κριτικες στο και στο .ελαχιστα αρωματα απο αυτα που κυκλοφορουν δεν εχουν κριτικη σε αυτα τα 2 sites.
Ε αυτό δεν το έχει εκεί και το είχα τσεκάρει.

Όσο για το agua brava μπορεί σε κάποια σημεία μπορεί να μοιάζει, αλλά σίγουρα δεν είναι ίδιο με κάποιο από τα pino.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

natnat έγραψε:
zouve έγραψε:VETIVER SIRETA COLLECTION EDT 100ml
Ιταλικής προελεύσεως (Milano) το προμηθεύτηκε ο αδερφός μου από ένα μαγαζί της συμπρωτεύουσας
Βαρύ και πολύ αντρικό
πολύ ξυλώδες με τόνους vetiver σε πολύ "πρωτόγονη" μορφή

Εικόνα

To βρήκα πρόσφατα και το δοκίμασα. Ήταν κάπως ξινό στο τελείωμα. Δεν μου πολυάρεσε. Το vetyver της Malizia Uomo πιο καλό στο τελείωμα.
Το δoκίμασα στον Χόντο χτες, γηϊνο και πικρό αλλά σίγουρα vetyver!
any shave you can walk away from, is a good shave!
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

............
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”