TΑΜ DΑΟ edp για τους λατρεις του σανδαλοξυλου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
NickB
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 12 Μάι 2017, 19:07
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 84 times

Καλημέρα σε ολους τους κυριους και καλο μηνα!

Λιγα λογια μονο για ενα αρωμα edp που ειμαι βεβαιος οτι θα κατενθουσιασει οσους φιλους αγαπουν το αρωμα του σανδαλοξυλου.

Το συγκεκριμενο edp κυκλοφορει απο την γαλλικη Diptyque εδω και περιπου 6 χρονια. Διατιθεται απο το 2003 ως edt, αλλα με αλλο προφιλ απο νοτες. Το TAM DAO edp ειναι ένα σχεδον μινιμαλιστικο και linear ξυλωδες-οριενταλ αρωμα. Εχει ολες και ολες 5 νοτες απο τις οποιες στην δικη μου μυτη φτανουν μονο δυο... το σανδαλοξυλο, κατα κυριο λογο, και ο κεδρος, σε αρκετα μικροτερο βαθμο βεβαια. Οι αλλες νοτες ειναι ο κολιανδρος, το κεχριμπαρι και το τζιντζερ, οι οποιες νοτες δεν καμουφλαρουν την νοτα του σανδαλοξυλου, αλλα μαλλον την ενισχυουν. Το αρωμα αυτό είναι από την αρχη ως το τελος σανδαλοξυλο καλης ποιοτητας. Χθες το βραδυ εσταξα στο χερι μου μια σταγονα από αιθεριο ελαιο sandalwood mysore. Το σανδαλοξυλο του TAM DAO edp είναι παρα πολύ κοντα στο αιθεριο ελαιο που εχω. Εχει απιθανη διαρκεια, αλλα όχι φοβερο projection. Το σανδαλοξυλο που εχει δεν είναι ουτε λουλουδατο, ουτε γλυκο μα ουτε και medicinal. Είναι καπως λιπαρο (oily) και ολιγον καπνιστο (smokey). Θυμιζει παλιο ωριμο ξυλο φρεσκοκομμενο, αλλα όχι κατι το εντονο, όχι τουρπεντινη. Ευτυχως δηλαδή! Το αρωμα αυτό προτείνεται ως unisex.. αλλα για μενα είναι καθαρα αντρικο. Η τιμη του είναι αρκετα προσιτη, λιγο πιο πανω από 100 ευρω. Πιστευω ότι είναι μια καλη προταση για Φθινοπωρο εως και Ανοιξη μακρια από περιπλοκα αρωματα τασης με τις συνηθισμένες νοτες βανίλιας, oud, περγαμοντο, λεβαντα κτλ.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καμια φωτογραφια ? link ή πληροφοριες για σημεια αγορας ?
Εικόνα
NavalArchitect

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NickB
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 12 Μάι 2017, 19:07
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 84 times

Herco, φωτογραφια αυτή την στιγμη δεν μπορω να βαλω.. υπαρχουν δεκάδες στο διαδυκτιο όμως. Επισης, στο fragrantica υπαρχουν αξιολογήσεις οι οποιες ειναι όμως ανακατεμένες μεταξυ του edt και του edp. Το edt προσωπικα δεν θα το αγορασα. Όπως ειπα στην αρχικη μου δημοσιευση, εχει άλλο προφιλ νοτων.

Στην Ελλαδα είναι και τα δυο, edt και edp, διαθεσιμα από μονο μια πηγή, από οσο γνωρίζω. Η αγορα εγινε από αυτη την πηγή, δηλαδή το atticabeauty.gr.
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8026 times

Πρόσφατα πήγα στο Attica με έναν φίλο με σκοπό να βρούμε το καλύτερο σανδαλοξυλο ανάμεσα στις niche εταιρείες αρωμάτων. Μυρισαμε και το Tam Dao αλλά αυτό που μας ενθουσίασε και τους δύο ήταν το Acqua Di Parma Sandalo. Εξαιρετικό από κάθε άποψη. Λίγο old school, λίγο barbershop πιστεύω είναι από τα αρώματα που η κοινότητα του παραδοσιακού ξυρίσματος θα εκτιμήσει δεόντως. Αξίζει μια δοκιμή αν ψάχνετε για μένα το απόλυτο σανδαλοξυλο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”