Σχετικά με καταστηματα πωλησης Αρωματων

panagiotis1992
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2014, 20:36
9
Has thanked: 173 times
Been thanked: 224 times

Καλημέρα σε όλους! Εφόσον είμαι λάτρης των αρωμάτων και επειδή δεν υπάρχουν "λεφτά αισθήματα", αποφασίζω να επισκεφτώ το συγκεκριμένο κατάστημα αύριο, ημέρα Δευτέρα, για πρώτη φορά, έπειτα από προτροπή φίλου, ο οποίος δεν γνωρίζει πολλά από αρώματα...Έχει αγοράσει κανείς από τους συγκεκριμένους; Είναι αυθεντικό και αξιόπιστο ή θα κλαίω τα χρήματά μου; Σας ευχαριστώ πολύ!!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Καλημέρα Παναγιώτη. Έχω αγοράσει από το aromania και έμεινα ευχαριστημένος. Κατά 99.9% το άρωμα ήταν αυθεντικό - μη σε πάρω και στο λαιμό μου - για το μόνο πράγμα που μετάνιωσα ήταν που δε πήρα εξαρχής το tester. Όλα τ' άλλα ήταν ok !
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
panagiotis1992
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2014, 20:36
9
Has thanked: 173 times
Been thanked: 224 times

Φίλε Ηλία, δεν νομίζω πως συμφέρει να αγοράζεις tester, νομίζω "αλλοιώνεται" εύκολα το περιεχόμενο..Ποιο άρωμα αγόρασες από αυτούς και πόση διάρκεια είχε πάνω σου; Να 'σαι καλά.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Φίλε Παναγιώτη έχω ψωνίσει εγώ από αυτούς.
Έκανα βέβαια την έρευνα αγοράς πριν. Διάβαζα όμως όχι και τα καλύτερα σχόλια,τόσο στη σελίδα τους στο φμπ,όσο και στο σκρουτζ και μπεστπραις.
Οι περισσότεροι λέγανε ότι δεν είναι αυθεντικά τα αρώματά τους,γιατί είχαν άλλη μυρωδιά από αυτή που ξέρανε και ότι είχαν μικρότερη διάρκεια.Τους ρώτησα και εγώ στο μαγαζί, και μου είπαν ότι έχουν πιστοποιήσεις, εγκρίσεις κτλ.
Δεν θα αγόραζα,αλλά επειδή το άρωμα που έψαχνα είχε καταργηθεί, ένα γυναικείο μπος,το προχώρησα. Μου είχαν πει πως αλλαγές γίνονται δεκτές, αρκεί να είναι η συσκευασία άθικτη.Μα,το θέμα είναι ότι θα θες να το επιστρέψεις, εφόσον θα έχεις κάποιο θέμα με την ποιότητά του. Και αυτό θα το καταλάβεις ΜΟΝΟ εάν το δοκιμάσεις.
Όταν έφτασε, η πρώτη εντύπωση,και δική μου,ήταν πως πρόκειται για άλλο άρωμα. Η βάση ήταν η ίδια, αλλά αυτό ήταν πολύ πιο φλοραλ, από το άλλο που μύριζε βανίλια.Και βέβαια, μπορεί να μην φταίει καν το μαγαζί, αλλά το τελευταίο φορμιουλεισον της φίρμας που ίσως έγινε λίγο πριν διακοπεί.
Η ουσία είναι ότι το κράτησα,αλλά αν θα πρότεινα το μαγαζί δεν είμαι σίγουρος.Περισσοτερο είναι τζόγος απ ότι κατάλαβα .
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
panagiotis1992
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2014, 20:36
9
Has thanked: 173 times
Been thanked: 224 times

Παρατρεχάμενε, με ανησυχεί η άποψή σου...Δεν είναι καιρός για πέταμα χρημάτων....Προτιμώ να δώσω 15Ε παραπάνω και να έχω το αυθεντικό άρωμα, δεν με "παίρνει" να πειραματίζομαι με χρήματα, πλέον......
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Είχα αγοράσει το Dior Homme Intense edp και εννοείται πως η διάρκεια μετριέται σε ώρες αλλά δε μπορώ να σου πω ακριβώς. Εγώ ψέκαζα δύο φορές το πολύ, δε τα μπορώ τα "παλτά" εξάλλου. Δε ξέρω αν έπαιξα και κέρδισα πάντως έμεινα ευχαριστημένος.

Αν μου επιτρέπουν οι φίλοι, ο Θοδωρής και ο Πέτρος έχουν επίσης αγοράσει από το aromania και (σ)το έχουν προτείνει και στο παρελθόν.

Παναγιώτη, για 15€ διαφορά δε νομίζω πως αξίζει το κόπο, προκειμένου να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και τη ψυχική σου ηρεμία.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αφου θα πας που θα πας εκει, δοκιμασε οποιο σε ενδιαφερει και θα εχεις δικη σου αποψη.



** Αλλαξα τον τιτλο, κανοντας πιο γενικη την αναφορα ωστε να μην ανοιγουμε thread για καθε καταστημα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Από Aromania έχω πάρει και εγώ παλαιότερα χωρίς κανένα θέμα. Τώρα περί αυθεντικότητας και ειδικά σε αρώματα, τα θεωρώ λίγο υπερβολή. Επειδή ψωνίζω σταθερά τα αρώματα που μου αρέσουν, δεν είδα διαφορά στην συσκευασία, το άρωμα και την ένταση απ' όπου και αν ψώνισα (φυσικό και ποικίλα ιντερνετικά καταστήματα). Οπότε για μένα βουρ στον πατσά!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Nομίζω πως θα πρέπει να γίνω περισσότερο σαφής στον όρο "ευχαριστημένος".
Η επιλογή του οίκου Dior ήταν εύκολη υπόθεση και το Homme Intense* το διάλεξα για να ξεφύγω από το Fahrenheit.
Η δουλειά μου δε είναι τέτοια που βρίσκομαι σε κλειστό χώρο για πολλές ώρες με άλλα άτομα, πολλές φορές υπό πίεση με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Η αρωματική ένταση είναι καθοριστική για να μη γίνεται επιθετικό στους άλλους αλλά να με καλύπτει όταν το χρειάζομαι. Φυσικά αυτό το ρυθμίζει ο καθένας κατά το πως το προτιμά, προσωπικά το θέλω σιωπηλά παρών και φορώντας τό είχα δεχτεί κοπλιμέντα από κοπέλες μετά από φιλικές αγκαλιές και μάλιστα εν το μέσω της βάρδιας, δηλαδή δεν είχα μόλις βγει από το ντουζ κι αυτό εμένα με καλύπτει.
Το άρωμα επιτέλεσε το σκοπό του ; Σίγουρα. Τώρα αν με ρώτησε καμία αν φοράω το αυθεντικό ; Όχι. Μου είπε καμία, μυρίζεις πολύ όμορφα αλλά δε μου κάνει για το original αυτό, αν ήταν όμως θα ήσουν τέλειος ; Ούτε.

*Αυτό μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε άρωμα ταιριάζει στον καθένα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Έχω πάρει από εκεί περίπου 6-7 αρώματα. Δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα που είχα είναι με το vaporisateur ενός Polo Ralph Lauren. Όμως, ένας φίλος μου είχε πάρει Terre d' Hermes και του βγήκε μάπα. Από τότε δεν ξανααγόρασα.
Το κακό είναι οτι δεν έχει tester σε όλα, ώστε να το δοκιμάσεις πριν. Μπορείς να τους πάρεις στο τηλέφωνο και να τους ρωτήσεις αν έχουν tester να δοκιμάσεις αυτά που θέλεις. Πρόσεξε να τους ρωτήσεις όχι αν έχουν σε tester το άρωμα που θέλεις, αλλά αν έχουν σε tester για να δοκιμάσεις αυτό που θέλεις. Στο τονίζω για να μην πηγαίνεις τσάμπα.
Κατά τη γνώμη το συγκεκριμένο μαγαζί αξίζει αν θέλεις κάποιο discontinued που ενδέχεται να έχει, ή αν η έκπτωση είναι τόσο μεγάλη ώστε να αξίζει το ρίσκο. Βέβαια, θα πει κανείς οτι έχει μεγάλη έκπτωση γιατί σου δίνει και ένα τσαμπί μπανάνες μαζί...
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”