Τι σκοπεύετε να αγοράσετε προσεχώς?

paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Αντρέα,εδώ είσαι.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Γιώργο, το Eau Sauvage μου αρέσει καιρό, αλλά το είχα δοκιμάσει καλοκαίρι, ένα πολύ ζεστό πρωινό, και είχε εξαφανιστεί σε dt. Το ξαναδοκίμασα πριν καμιά 15αριά μέρες και είχε κανονική, να μην πω αρκετή, διάρκεια.
Είναι από τα αρώματα με ούμπαλα, καμιά σχέση με τα σημερινά τα οποία στο 80% είναι στο τέλος όλα ίδια.
Χαίρομαι πολύ που ένα νέο παιδί εκτιμά τις κλασικές αξίες και ξεφεύγει από την τρεντίλα.

Ανδρέα, μην το αποκλείσεις τελείως το Vetiver. Δώστου άλλη μια ευκαιρία, όταν ζεστάνει ο καιρός. Ενδέχεται να αλλάξουν οι ισορροπίες. Το πιο πιθανό είναι να μην αλλάξουν δραστικά, οπότε θα σου πρότεινα το Grey Vetiver του Ford, το οποίο είναι σαφέσταστα πιο φρέσκο και παίζει πολύ ψηλά στην εκτίμηση των βετιβεράδων.
Για λεμονάτο, προτείνω το κλασικό Eau pour Homme Armani, το οποίο όμως δεν έχει θαλασσίλα, και επίσης πρέπει να προβαριστεί όταν πλακώσουν οι ζέστες.
Για μένα: Εσπεριδοειδή + Θάλασσα = Bvlgari Aqva pour Homme. Είναι βέβαια προς την dirty μεριά, όπως άλλωστε και το Eau Sauvage.

Τα παραπάνω με την διευκρίνηση οτι δεν δηλώνω γνώστης, απλά μου αρέσουν κάποια παλιά αρώματα.

Συμπληρώνω: Το Dior Homme Cologne το βρήκα εκνευριστικά απλό στη σύνθεση, αν και θα ήθελα πολύ να μου αρέσει (έχοντας το Dior Homme Intense και το Dior Homme Parfum). To Eau Pour Homme του Armani του ρίχνει στα αυτιά. Προσωπικές απόψεις εννοείται, μιλάμε για το δικό μου δέρμα και τις δικές μου προσλαμβάνουσες.

Added in 1 hour 13 minutes 49 seconds:
Και μια ενδιαφέρουσα άποψη για το Grey Vetiver.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Vavous έγραψε:Ευτυχώς που δεν βιάστηκα να παραγγείλω online to Guerlain vetiver. Το είχα μυρίσει προ ημερών στα Νότος σε χαρτάκι και σήμερα ξαναπέρασα να το δοκιμάσω πάνω μου.
Στο χαρτάκι με είχε ξετρελάνει, πάνω στο δέρμα μου μύριζε σκατίλα. Μέχρι και η πωλήτρια σούφρωσε τη μυτούλα της. Απίστευτο.

Έλα οι αρωματάδες, πείτε μου καμιά ιδέα. Θέλω κάτι crispy ελαφρύ με διάρκεια, λεμονάτο κυρίως ίσως και λίγο aquatic για το καλοκαίρι. Όχι πολύ soapy στυλ L' Eau d' Issey ούτε γλυκιές σαχλαμάρες που βγάζουν όλοι λες από το ίδιο καλούπι τελευταίως.
Μ' άρεσε το Artisan του Γιάννη Βαρβάτου αλλά σε 15 λεπτά είχε εξαφανιστεί. WTF.
1.paul sebastian-kinetic
2.bourjois-equater
3.malizia uomo-vetyver
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Μπράβο παιδιά, πολύ ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σας. Τα αρωματομάγαζα της Θεσ/νίκης θα βαρεθούν να με βλέπουν από βδομάδα. Πλησιάζει και η περίοδος των γερών εκπτώσεων (όχι το γιαλατζί 10% που σου 'προσφέρουν' καθόλη τη διάρκεια του χρόνου)
Ευχαριστώ.

Το Armani Eau pour Homme ήταν το πρώτο high end EdT που αγόρασα σε ηλικία 16 ετών, συνδεδεμένο με έντονες αναμνήσεις, δεν έλειψε ποτέ απο το ντουλάπι μου. Δυστυχώς τα δυο τελευταία που πήρα με απογοήτευσαν. Είτε υπέστησαν κι αυτά reformulation προς το χειρότερο ως συνήθως είτε μετά 30 χρόνια άλλαξαν οι οσφρητικοί μου υποδοχείς και η μυρωδιά της επιδερμίδας. Ποιός ξέρει.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Αν έχει OMEGA Boutique στη Σαλόνικα δοκίμασε το άρωμα OMEGA Aqua Terra. Είναι αυτό που ψάχνεις :animals-dogrun:
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Μπα, μόνο στη Βουκουρεστίου έχει.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
giwrghsx2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 16 Μαρ 2016, 15:11
8
Τοποθεσία: Χανιά
Has thanked: 3 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 29

desperado έγραψε:Γιώργο, το Eau Sauvage μου αρέσει καιρό, αλλά το είχα δοκιμάσει καλοκαίρι, ένα πολύ ζεστό πρωινό, και είχε εξαφανιστεί σε dt. Το ξαναδοκίμασα πριν καμιά 15αριά μέρες και είχε κανονική, να μην πω αρκετή, διάρκεια.
Είναι από τα αρώματα με ούμπαλα, καμιά σχέση με τα σημερινά τα οποία στο 80% είναι στο τέλος όλα ίδια.
Χαίρομαι πολύ που ένα νέο παιδί εκτιμά τις κλασικές αξίες και ξεφεύγει από την τρεντίλα.

Ανδρέα, μην το αποκλείσεις τελείως το Vetiver. Δώστου άλλη μια ευκαιρία, όταν ζεστάνει ο καιρός. Ενδέχεται να αλλάξουν οι ισορροπίες. Το πιο πιθανό είναι να μην αλλάξουν δραστικά, οπότε θα σου πρότεινα το Grey Vetiver του Ford, το οποίο είναι σαφέσταστα πιο φρέσκο και παίζει πολύ ψηλά στην εκτίμηση των βετιβεράδων.
Για λεμονάτο, προτείνω το κλασικό Eau pour Homme Armani, το οποίο όμως δεν έχει θαλασσίλα, και επίσης πρέπει να προβαριστεί όταν πλακώσουν οι ζέστες.
Για μένα: Εσπεριδοειδή + Θάλασσα = Bvlgari Aqva pour Homme. Είναι βέβαια προς την dirty μεριά, όπως άλλωστε και το Eau Sauvage.

Τα παραπάνω με την διευκρίνηση οτι δεν δηλώνω γνώστης, απλά μου αρέσουν κάποια παλιά αρώματα.

Συμπληρώνω: Το Dior Homme Cologne το βρήκα εκνευριστικά απλό στη σύνθεση, αν και θα ήθελα πολύ να μου αρέσει (έχοντας το Dior Homme Intense και το Dior Homme Parfum). To Eau Pour Homme του Armani του ρίχνει στα αυτιά. Προσωπικές απόψεις εννοείται, μιλάμε για το δικό μου δέρμα και τις δικές μου προσλαμβάνουσες.

Added in 1 hour 13 minutes 49 seconds:
Και μια ενδιαφέρουσα άποψη για το Grey Vetiver.



Ειναι οντως υπεροχο και μοναδικο. Αυτη την αιθηση ομοιοτητας την εχουν παρα πολλα αρωματα πλεον ειδικα στις βασικες νοτες. Προχθες δοκιμασα Mont Blank Individuel , Legend , Paco Raban Invictus και μετα απο δυο ωρες περα οτι η προβολη τους ειχε μηδενιστει αφου μονο πολυ κοντα στο δερμα τα μυριζες δεν μπορουσα σχεδον να διακρινω τις διαφορες τους.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Vavous έγραψε:Μπράβο παιδιά, πολύ ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σας. Τα αρωματομάγαζα της Θεσ/νίκης θα βαρεθούν να με βλέπουν από βδομάδα. Πλησιάζει και η περίοδος των γερών εκπτώσεων (όχι το γιαλατζί 10% που σου 'προσφέρουν' καθόλη τη διάρκεια του χρόνου)
Ευχαριστώ.

Το Armani Eau pour Homme ήταν το πρώτο high end EdT που αγόρασα σε ηλικία 16 ετών, συνδεδεμένο με έντονες αναμνήσεις, δεν έλειψε ποτέ απο το ντουλάπι μου. Δυστυχώς τα δυο τελευταία που πήρα με απογοήτευσαν. Είτε υπέστησαν κι αυτά reformulation προς το χειρότερο ως συνήθως είτε μετά 30 χρόνια άλλαξαν οι οσφρητικοί μου υποδοχείς και η μυρωδιά της επιδερμίδας. Ποιός ξέρει.
Πάντως αυτά που σου πρότεινα φίλε Ανδρέα είναι δύσκολο να βρεθούν σχετικά.Είναι πολύ οικονομικά ειδικά τα 2&3 μπορείς να τα βρείς γύρω στο δεκάρικο (+-5€) ενώ είναι πολύ ποιοτικά.
Το 2 το έχει ο χόντος και αν το δοκιμάσεις θα με θυμηθείς.
Είπα να σου έκανα και άλλες προτάσεις αλλά θα σε κουράσω. :think:
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Τηλέμαχε ρίξε προτάσεις ανεξαρτήτως κόστους.
Καλοκαιρινό ελαφρύ λεμονάτο / κίτρα, το κατά δύναμη με διάρκεια και με αρώματα βάσης όχι πολύ σαπουνάκι-το-καλό-παιδάκι.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Tα λεμόνια δεν κρατάνε πολύ για αυτό σου πρότεινα φίλε μου και το bourjois,που αν και εχει αρκετό λεμόνι διαρκεί πολύ.

Προσωπικά έχω και το pino silvestre sport που διαθέτει λεμόνι.Είναι καλοκαιρινό αλλά η διάρκεια του μέτρια.Βέβαια εδώ μιλάμε για λεμόνι με λίγο ξύλο στις νότες.Σα να στίβεις λεμoνοπορτόκαλα πάνω σε ένα ξύλο και το παίρνει ο αγέρας.Μπορεί να διακριθεί λίγο vetiver στο βάθος βάθος.

Αν σου αρέσουν τα καπνιστά κίτρα,τσέκαρε και το atkinsonsfor men αν το πετύχεις πουθενά.Δεν είναι τοσο καλοκαιρινό όμως.

Τέλειωσα και μια coolwater εν τω μεταξύ αλλά αυτό είναι φουζέρ θαλασσινό.

Eπίσης μια και το μπάτζετ δεν είναι πρόβλημα,αν και δεν ξέρω πόσο κάνει,είχα ένα δείγμα porsche design-the essence.
Αυτό ναι είναι πολύ καλοκαιρινό και είναι ας το πούμε μια εναλλακτική του aqua di gio που συγκρούστηκε με το cool water και έδιωξε τα φουζέρ στοιχεία.Είναι κλασσάτο άρωμα από όσο θυμάμαι που όμως δεν με τρέλανε.
Αλλά από ότι το κόβω θα σου αρέσει!!!

Τέλος ένα πολύ καλοκαιρινό/ανοιξιάτικο που μου άρεσε(το είχα σε δείγμα αυτό) ήταν το azzaro-chrome.Δεν μου κράταγε,όπως άλλωστε κανένα της εν λόγω εταιρείας.Βέβαια σε άλλους κρατάνε τα azzaro,αλλά θα ήθελα να ανήκω σε αυτούς γιατί μου αρέσουν.Το εν λόγω μου θυμίζει έναν 35άρη στρατιωτικο/αστυνομικό που πίνει καφέ σε ένα μέρος με δένδρα και θάλασσα κάπου στο 2000.Άψογο μεταλλικό,αεράτο και θαλασσινό άρωμα!!!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”