Αγορές αρωμάτων για τις οποίες μετανιώσατε

Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

mindcircus έγραψε: 24 Φεβ 2019, 09:59 Taylor of old Bond Street - Σανδαλόξυλο (...) Είμαι πολύ νέος για τέτοιες μυρωδιές.
Δεν θέλω κάνω τον συνήγορο του διαβόλου αλλά έχει να κάνει και με το αν μας "κάθεται" στο δέρμα ένα άρωμα :)
Και νομίζω ότι καταλαβαίνω τι λέτε.
Όμοιες σκέψεις έκανα όταν δοκίμασα το Pashana: Αν είναι φυσιολογικό/ωραίο ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο να μυρίζει ένας 25άρης αυτό το δυνατό "εκκλησιαστικό" άρωμα, το οποίο όμως μου ταίριαζε γάντι!
Κι εν τέλει είπα: "Τον άλλο χειμώνα θα το έχω".
Ό,τι διαβάσατε ισχύει και για το κλασσικό-μπαρμπέρικο Αfter shave American blend της Fine.
/
Πριν μήνες μπαίνοντας στην πολυκατοικία μου ένιωθα -μπορώ να ομολογήσω το ωραιότερο άρωμα που έχω μυρίσει ποτέ! Κάποιος το φορούσε τακτικά κι έπρεπε να τον βρω!
Τον βρίσκω τελικά και τον ρωτάω: Ήταν του Paco Rabanne το 1 million *Lucky (δεν γνώριζα ότι υπήρχε).
Πιστεύοντας ότι δεν θα ξαναχρειαστεί να ξαναγοράσω άλλο για χρόνια, πάω και το δοκιμάζω... Κι επάνω μου αυτό το, νεανικό θα έλεγε κανείς άρωμα, δεν έκατσε ποτέ. Μύριζα "μούχλα από την υγρασία"!

Εν τέλει, είμαι της άποψης ότι αν αρέσει σε εμένα και αντικειμενικά μου " κάθεται" ένα άρωμα το παίρνω, ακόμη κι αν "δεν συνάδει" με την ηλικία μου. Μου φτιάχνει τη διάθεση (οσφρυτικός τύπος γαρ), έρχεται σε αρμονία με τις απαιτήσεις του δέρματος; Αν ναι, το αγοράζω :)
Γιώργος
mindcircus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Φεβ 2019, 12:03
5
Has thanked: 11 times
Been thanked: 51 times

Εννοείται Γιώργο. Στα αρώματα σπάνια έχει νόημα η κριτική άλλων, εκτός αν δημιουργεί προβλήματα υγείας (κι αυτό με ερωτηματικό αν πρόκειται για αλλεργία). Το κάθε άρωμα κάθεται διαφορετικά στον κάθε άνθρωπο. Η συγκεκριμένη αναφορά στην ηλικία βασίστηκε στη δική μου υποκειμενική αίσθηση που μου έβγαλε.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Μα εννοείται αυτό.
Σε μένα πάει τρομερά το Fahrenheit π.χ.
Αλλά δεν θα το πρότεινα σε κανέναν.
Σε όσους το έχω μυρίσει είναι επιεικώς χάλια.
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”