Αγορές αρωμάτων για τις οποίες μετανιώσατε

panagiotis1992
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2014, 20:36
9
Has thanked: 173 times
Been thanked: 224 times

Καλησπέρα. Εδώ, ουσιαστικά "ξεσπαθώνουμε" για αγορές που δεν μας κάλυψαν. Από εκείνα που παραθέτω, άλλα δεν είχαν καλή διάρκεια, άλλα "χάρισαν" αρνητικά σχόλια, κλπ.....

Versace man eau fraiche(πολύ λεμονίλα, αδερφέ μου)
Versace eros(ληγμένη καραμέλα θυμίζει)
Dolce&Gabbana The One(διαρκούσε 2 ώρες πάνω μου)
La nuit de l'homme(υπερεκτιμημένο)
Cool water(υπερεκτιμημένο)
Angel men(όμοιο με χαλασμένη σοκολάτα)
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Πραγματικα δεν αντεχω τα περισσοτερα musk.
Συνθετικη ιδρωτιλα...
Επισης το κλασικο fahrenheit.
Αγγουρι με οινοπνευμα...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Dior sauvage. Πολύ "συνθετικό" για το επίπεδο που βρίσκομαι. Πλέον αναζητώ αρώματα πιο καλοδουλεμένα, πιο "φυσικά" σε αυτό που μυρίζω.
Στην αγορά της αρωματοποιίας υπαρχουν τα φυσικά αιθέρια ελαια και χρησιμοποιει λχ ο Tom Ford (στην private σειρά) και τα τεχνητά. Ακόμη όμως και τα τεχνητά χωριζονται σε ποιότητες. Οταν για παράδειγμα θελεις να δωσεις στο αρωμα κεχριμπάρι (amber) και δεν χρησιμοποιείς το φυσικο αιθ. ελαιο (που δεν ειναι δυσευρετο) ή εστω ενα καλής ποιότητας τεχνητό αλλά χρησιμοποιείς ambroxan το οποίο δινει την αισθηση κεχριμπαριού, αυτο στι άρωμα θα βγεί. Και ειδικά στην συγκριση του με αλλο άρωμα.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

BodyShop White Musk Men


Εικόνα

Ενώ έχει φοβερή μυρωδιά για τα γούστα μου, δεν έχει καμιά διάρκεια και ένταση. Αν τα είχε αυτά τα δύο θα έσπερνε. Πεταμένα δυστυχώς 22 ευρώ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

"Μια αγορα του αγαπημενου μου Tabac που με απογοητευσε." (Πιασαρικος και εκ πρωτης οψεως αντιφατικος τιτλος για να προσελκισω αναγνώστες και αποψεις -ιδίως Ταμπάκουλων. ->Χαριτολογωντας αυτα).
Προσφατα μου εκαναν δωρο ενα 50αρι ml Tabac eau de Cologne. Μυρισα το μπουκαλακι και το θεωρησα "τιμιο".
Εφαρμοζοντας το πανω μου το θεωρησα ως το καλυτερο αρωμα που εχω φορεσει. Απελευθερωθηκαν ξυλωδεις νοτες με μια σχεδον ανεπαισθητη ταση προς το γλυκο. Μου πηγαινε, μου ειχε ταιριαξει, κυριως με αντιπροσωπευε.
Το μονο αρνητικο που εβρισκα ηταν η μικρη διαρκεια του πανω μου. Φτανοντας το μεχρι τη μεση του μπου καλιου και εχοντας ψαξει τα προϊοντα TABAC Original, αποφασισα να δωσω διαρκεια. Αυτο που γνωριζα για τα Eau de Toilette ηταν οτι βρισκονταν μια βαθμιδα παραπανω σε διαρκεια (και ενιοτε εντονη μυρωδια).
Παρηγγειλα 100αρι Toilette κ ενα στικ αποσμητικο. Εφτασε στα χερια μου, εφαρμοστηκε πανω μου και ουδεμια σχεση ειχε με το Tabac Cologne! Οξινο, με μοτιβο λεμονιου και νοτες λεβαντας. Ειδικα οταν εχω βγει μετα απο μπανιο (ζεστο κανω) δε φοριεται πανω μου.
Με τα πολλα... το ψιλοσυνηθισα, φερνει που κ που στο "δικο μου". Ευτυχως που τελικα με ενημερωσαν οτι υπηρχε μονο 50αρι. Αυτες τις μερες εχοντας πια περασει 1,5 μηνας, συλλογιζομουν: "Απλα το βαρεθηκες. Δεν σε προδωσε, δεν το προδωσες, εχεις ακομη το Balm και παλι πηρες το στικ αποσμ." .
Και επειδη εχω ακομη στην τσαντα το Cologne για ωρα αναγκης, ετυχε να το χρησιμοποιησω. Τελικα δεν επαψε να μου αρεσει οπως πρωτα. Απλα συνειδητοποιησα την αποκλιση των δυο.
Αναφερω την εμπειρια μου ωστε να αποφυγει καποιος να παθει το ιδιο με καποιο αρωμα. Γραμμικη, μονοδιαστατη η αποψη μου τελικα να θεωρω οτι διαφερουν μονο στη διαρκεια αλλα οχι στους τονους βασης, μεσης, κορυφης.
Θα ξανααγορασω την επομενη το Cologne σε 100αρι ή 300αρι της συμφερουσας τιμης, θα το ανανεωνω αναγκαστικα και θα εχω αυτο που βελτιωνει τη διαθεση μου και με αντιπροσωπευει.
Θα ηθελα τα σχολια σας, γνωριζατε κατι παρομοιο; Ειναι κανονας να τονιζονται (εκτος της υποκειμενικης εφαρμογης) οι νοτες κορυφης στο E.D. Toilette ενω στο Cologne οι νοτες βασης και μεσης;
Ευχαριστω για το χρονο και συγγνωμη αν κουρασα με το μακροσκελες της δημοσιευσης.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Terre D Hermes: απορώ γιατί θεωρείτε από τα κορυφαία. Η μόνη φορά που αγόρασα αρωμα σε blind διαδικασία. Αρωμα που κ για τον παππού μου θα ήταν παλιακο. Αίσθηση οξύτητας στη μύτη σε ενοχλητικό επίπεδο, που μετα από καμία ώρα φτιάχνει, αλλά δεν νομίζω κανεις να φοράει κάποιο αρωμα με σκοπό να περιμένει μια ώρα...γενικά δεν θα το κατέτασσα στα πολυ Καλα αρώματα.

Armani D’aromes: ευτυχώς δώρο. Σε αυτό ανακατεύτηκα από την έντονη μυρωδιά σε συνδυασμό με την αχρείαστα υπερβολική γλυκύτητα του. Βασικά όλη αυτή η σειρά του Armani δεν μου αρέσει.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Giorgio Armani Acqua Di Gio eau de parfum.
Πάντα είχα το EdT. Πίστευα οτι θα ήταν καλύτερο.
Τωρά απλά περιμένω να τελειώσει για να αγοράσω το EdT κ πάλι...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

ElNavajero έγραψε: 04 Φεβ 2019, 21:36 Terre D Hermes: απορώ γιατί θεωρείτε από τα κορυφαία.
Και εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι.
Πολύ λίγα κιτροειδή αρώματα μου αρέσουν...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Αποτυχημένες τυφλές αγορές...
Αχ αυτά τα reformulations.

Dior Eau Sauvage edt
Paloma Picasso Minotaure edt
Armani edt

Η πιο πετυχημένη: L'eau d'Issey Intense edt
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
mindcircus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Φεβ 2019, 12:03
5
Has thanked: 11 times
Been thanked: 51 times

Taylor of old Bond Street - Σανδαλόξυλο (μαζί με το after shave και το αφρόλουτρο γιατί ήμουν απολύτως σίγουρος ότι θα ξετρελαθώ). Είμαι πολύ νέος για τέτοιες μυρωδιές. Δε θυμάμαι αν τα έβαλα έστω και μία φορά. Έχω αφεθεί τελείως στις ιντερνετικές αγορές και κάτι τέτοιες επιλογές μου θυμίζουν τη μαγεία της φυσικής παρουσίας σε ένα κατάστημα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”