Τεχνικές περί αρωμάτων: Πόσες ψεκασιές χρησιμοποιείτε? Σε ποια σημεία του σώματος? Και λοιπές διευκρινίσεις

panagiotis1992
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2014, 20:36
9
Has thanked: 173 times
Been thanked: 224 times

Πιστεύω πως ο τίτλος είναι κατατοπιστικός. Για εμένα, "δουλεύει" το να χρησιμοποιώ 3 ψεκασιές, εκ των οποίων οι 2 είναι πίσω από τα αυτιά και η άλλη στο λακάκι του λαιμού, ούτως ώστε να το μυρίζω και ο ίδιος! Βέβαια, όταν θα χρειαστεί να είμαι πιο "διακριτικός"(εκκλησία, δουλειά ή συνέντευξη για δουλειά, ρομαντικό ραντεβού κλπ), μειώνω τις ψεκασιές σε 2!
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

εγω κανω μια ψεκασια για βαρια αρωματα οπως το le male η το spicebomp. σχεδν παντα στο ανω μερος του θωρακα και λιγο λαιμο. για αυτα που θεωρω πιο ελαφρια δυο.
προσπαθω να ειμαι διακριτικος και να μην μυριζω απο τα 6 μετρα μακρια..
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Υποφέρω από αλλεργική ρινίτιδα και γι'αυτό προτιμώ να ψεκάζω μικρή ποσότητα στο πουκάμισο στο σημείο πίσω από το λαιμό.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εγώ πάλι λειτουργώ διαφορετικά σε κάθε άρωμα. Στην σειρά private του Tom Ford ψεκάζω 20 πόντους μπροστά μου και μπάινω μεσα στο σύννεφο. Σε άλλα ψεκάζω στο στήθος απο απόσταση για να πιάσει η δέσμη μεγάλη επιφάνεια, , Σε άλλα βάζω απο κοντα σε καρπούς ή και στο κεφάλι (ελλείψη κόμης που βοηθάει)
Άρης
NavalArchitect

H προτίμηση (το πού δηλαδή μας αρέσει να βάζουμε άρωμα πάνω στο σώμα μας) είναι ένα κομμάτι.

Το άλλο κομμάτι είναι μέρος της (ας πούμε τη λέξη) 'ετικέτας' του πού πρέπει ή είθισται να μπαίνει το άρωμα. Λέει λοιπόν η βιομηχανία πως το πιό 'σωστό' σημείο είναι πάνω σε φλέβα. Η κύρια αιτιολογία είναι για να δένεται το άρωμα με το δέρμα μας και να αναδύει τα καλύτερα.

Αυτό μας οδηγεί σε 3 πιθανές πρώτες και καλύτερες επιλογές με σειρά προτεραιότητας:

1. Πίσω από τους λοβούς των αυτιών.
2. Στην εσωτερική μεριά των χεριών, εκεί που είναι ο αγκώνας.
3. Στην εσωτερική μεριά των καρπών.

Κάτι συμπληρωματικό: Όταν δοκιμάζουμε αρώματα.

Το σύνηθες (που οι περισσότεροι γνωρίζουμε) είναι να μυρίζουμε λίγο ένα βαζάκι καφέ, ανάμεσα στις δοκιμές αρωμάτων. Όμως αυτό δεν είναι απόλυτα σωστό.

Πιό σωστό είναι να απομακρύνουμε τα φασόλια του καφέ και να πίνουμε αργά μιά-δυό γουλιές νερό, απλό μεταλλικό νερό, ανάμεσα στις δοκιμές. Έχει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οταν προκειται για αρωμα,1 ψιτ(ψεκασμα) στο στερνο(αντε με το ζορι αλλο 1 στο λαιμο).αν προκειται για κολωνια splash on ,δηλ.κανω μπανιο.φυσικα δεν αντικαθιστω το αποσμητικο με την κολωνια/αρωμα.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26422 times
Been thanked: 25885 times

Μόνο εγώ λούζομαι με τα αρώματα; Σε όλα είμαι υπερβολικός! :)
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

Arisk έγραψε:Εγώ πάλι λειτουργώ διαφορετικά σε κάθε άρωμα. Στην σειρά private του Tom Ford ψεκάζω 20 πόντους μπροστά μου και μπάινω μεσα στο σύννεφο. Σε άλλα ψεκάζω στο στήθος απο απόσταση για να πιάσει η δέσμη μεγάλη επιφάνεια, , Σε άλλα βάζω απο κοντα σε καρπούς ή και στο κεφάλι (ελλείψη κόμης που βοηθάει)
καλησπερα, στην τελευταια περιπτωση θα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι δεν γυαλιζει το κεφαλι. ετσι νομιζω, θα πρεπει να ρωτησεις κακοιον να κοιταξει
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

χωρις να ειμαι και σιγουρος εχω την εντυπωση οτι οταν ψεκαζεις στον αερα χανεται τουλαχιστον το 80-90% του αρωματος.βεβαια αυτο ειναι πιο σιγουρη μεθοδος απο το να ψεκαζεις πολλες φορες απο κοντα.το σιγουρο παντως ειναι οτι αν ο αλλος μπορει να μυρισει το αρωμα σου σε αποσταση ανω των 2-3 μετρων οτι εχεις βαλει πολυ. :obscene-fart:
perfume-1 ψιτ*
edp/edt-1-2 ψιτ
edc 3-5 ψιτ(εγω κανω μπανιο/περιπτωση :d )
*ψεκασμοι(ουχι αερο ψεκασμοι :P)
panagiotis1992
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2014, 20:36
9
Has thanked: 173 times
Been thanked: 224 times

macho έγραψε:οταν προκειται για αρωμα,1 ψιτ(ψεκασμα) στο στερνο(αντε με το ζορι αλλο 1 στο λαιμο).αν προκειται για κολωνια splash on ,δηλ.κανω μπανιο.φυσικα δεν αντικαθιστω το αποσμητικο με την κολωνια/αρωμα.
Σκέψου, φίλε, πως υπάρχουν αρκετά eau de parfums τα οποία δεν είναι αυτό που λέμε "έντονα"..........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”