Kολωνιες μενουνος.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Πήρα λοιπόν κι εγώ μια κολώνια Μενούνος, που ήθελα καιρό να δοκιμάσω. Επέλεξα το πεύκο, επειδή είχα δοκιμάσει μια φορά την Pino Silvestre και μ' άρεσε, αλλά των 60 βαθμών για να μπορώ να τη χρησιμοποιήσω και ως άφτερ σέιβ - ειδικά αν έβγαινε μάπα. Οι εντυπώσεις μου, ύστερα από λίγες ημέρες χρήσης:

Το άρωμα πολύ πετυχημένο και ευχάριστο, ταιριάζει κιόλας πάνω μου. Ομως διαρκεί ελάχιστα, μόλις μερικά λεπτά. Αντε ύστερα από μία ώρα και κάτι να πιάνεις κάποιες βασικές νότες, αλλά με προσπάθεια. Δεν είχα φυσικά μεγαλύτερες απαιτήσεις από μια λουτροκολώνια (εύστοχη η λέξη που χρησιμοποιήσε ο herco) με κόστος μόλις 3 ευρώ τα 200 ml, μην παρεξηγηθώ. Ισως αν πάρω την 85άρα να διαρκεί παραπάνω.

Ως άφτερ σέιβ τη χρισμοποίησα πρώτη φορά χθες το βράδυ και μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι δεν έτσουζε σχεδόν καθόλου. Σίγουρα υστερεί στον τομέα της ενυδάτωσης σε σχέση με ένα κανονικό ASL, ίσως να χρειάζεται και την προσθήκη ενός τζελ τύπου 444 για βέλτιστη απόδοση, αλλά και σκέτη που την άφησα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Στην περίπτωση αυτή η μικρή διάρκεια του αρώματος αποτελεί πλεονέκτημα.

Θα αγοράσω κι άλλες, λοιπόν. Είναι τόσο φτηνές, άλλωστε, που δεν γίνεται να βγεις χαμένος, β) Θα δοκιμάσω κι άλλα αρώματα, τόσο στους 60 όσο και στους 85 βαθμούς. Προς το παρόν, γέμισα ένα άδειο μπουκαλάκι 30 ml που είχα με ψεκαστήρι και βάζω με το κιλό όποτε θέλω να φρεσκαριστώ και κρατάω την υπόλοιπή στο μεγάλο πλαστικό μπουκάλι για να τη χρησιμοποιώ ως splash μετά το ξύρισμα.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Πήρα πρόσφατα ένα 500άρι τριαντάφυλλο. Πασαλείβομαι κάθε βράδυ πριν τον ύπνο και την έχω καταβρεί! Η έντασή της είναι τέτοια που δεν σε πνίγει.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Οι κολώνιες μενουνος είναι 2 ειδών(Επαμεινωνδας,Ιωαννης)*οπότε θα έλεγα αν θέλετε να λέτε και ποια πήρε ο καθένας.
Με καλή διάθεση το λέω..γιατί για παράδειγμα εμένα ο Ιωαννης μου φαίνεται πολύ καλύτερος.



*Παλιά υπήρχαν 3 Μενουνος όπως σας έχω ξαναπεί.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Υστερα από ενάμισι μήνα χρήσης της «Επαμ. Μενούνος - Πεύκο» των 60 β., μπορώ κι εγώ να βεβαιώσω ότι κάνει για άφτερ σέιβ, χωρίς προσθήκη κάποιου τζελ τύπου 444.

Βασικά... μήπως προορίζεται κυρίως για χρήση μετά το ξύρισμα και βγαίνει σε μεγάλες συσκευασίες ώστε να απευθύνεται σε μπαρμπέρηδες; Δεν τσούζει καθόλου και είναι αρκετά περιποιητική για το δέρμα, ενώ αν τη φορέσεις ως κολώνια, το άρωμα εξατμίζεται ύστερα από 30 λεπτά το πολύ. Είναι και η συσκευασία τέτοια (με απλή τρύπα για να ρίχνεις στη χούφτα κι όχι με ψεκαστήρι), αλλά και η ορολογία των παλιών, που με κάνει να το πιστεύω αυτό.

Πάντως έχει δίκιο και ο herco που έγραψε πριν από καιρό ότι «τελειώνουν οι άτιμες». Μέσα σε έξι εβδομάδες έχω αδειάσει τέσσερις φορές το μπουκαλάκι των 30 ml όπου την έβαζα για να ψεκάζω στο σώμα και σε συνδυασμό με 5-6 χρήσεις ως άφτερ σέιβ είναι ζήτημα να έχουν απομείνει 60 ml στο 200άρι μπουκάλι.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οι κολωνιες αυτες(και οι 60ο και οι 85ο) ειναι splash on(ελληνιστι:με τις φουχτες/χουφτες).οσο πιο πολυ βαζεις τοσο το καλυτερο.ασε που συμφερουν κι ολας. :d :D
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αν τελειωνουν λεει ? Μου χουν μεινει μονο Λεμονι. Old Spice, Aramis, White Musk (Γυναικεια) και Brut. Θελω Πευκο κατεπειγοντως :D

20160913_235016-01.jpeg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Ηρακλη το white musk πως μυριζει; ειναι τυπου body shop`η κατι αλλο; ακουγεται ενδιαφερον... :whistle: : :
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Εγώ (τόχω ξαναγράψει έ;) έχω ξετρελαθεί με τη "Λαβάντα" του συνονόματου.
Κι εγώ σε 2 σπρέϋ τη βάζω, ένα σπίτι, ένα στο γραφείο.
Βέβαια δεν κρατάει πολύ, αλλά όλη μέρα, πσουτ πσουτ, φρεσκαδούρα ασούμε.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μαχο μου. δεν ειμαι σχετικος με τις μυρωδιες του Body Shop (δυστυχως). Ειναι κλασσικο ελαφρυ White Musk με λιγη βανιλια. Για νεαρους ισως ειναι οκ - για μας μαλλον ειναι πολυ κοριτσιστικο. Δεν θα με χαλαγε να μυριζε ετσι η κοπελα μου ;)
Εικόνα
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Καλησπέρα στην ομάδα, έχοντας αποκτήσει κι εγώ την πρώτη μου Μενούνος Φουζερ, μπορώ να πω πως έχω εντυπωσιαστεί από το άρωμα και τον vintage χαρακτήρα του!
Επειδή θα ήθελα να δοκιμάσω και τις brut και cool water, ξέρετε αν τις φέρνει ακόμα ο hondos στην Ερμού;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”